REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Black Friday 2017, Cyber Monday i prezenty na święta - szał zakupów potrwa do końca roku

Co roku pod koniec listopada startuje zakupowe szaleństwo. Do początku przyszłego roku i końca poświątecznych wyprzedaży sklepy będą nas mamić coraz lepszymi ofertami. Black Friday 2017 i Cyber Monday 2017 to jednak dopiero początek. Szans na kupno prezentu na gwiazdkę w dobrej cenie będzie jeszcze kilka.

22.11.2017
19:33
Ruszył Black Friday 2017, a za chwilę zaczną się poświąteczne wyprzedaże
REKLAMA
REKLAMA

Black Friday, czyli Czarny Piątek

Black Friday 2017 w Polsce - najlepsze promocje i kody rabatowe na Czarny Piątek 2017 class="wp-image-631963" title="Black Friday i Cyber Monday. Szał zakupów potrwa do końca roku"

Black Friday jest dość młodą świecką tradycją, która dotarła do Europy prost zza oceanu. Współczesne nieformalne święto konsumpcjonizmu zostało wypromowane pod nazwą Czarny Piątek w latach 80. ubiegłego wieku, ale jego geneza sięga jeszcze dalej aż do 1961 i jego początków można doszukiwać się w Filadelfii.

Czarny Piątek 2017 nie jest jednak jedyną okazją, by zaoszczędzić na zakupach przed końcem bieżącego roku. Łowcy okazji będą mogli jeszcze kilka razy trafić na promocje i kody rabatowe na świąteczne prezenty, zanim nadejdą tegoroczne Święta Bożego Narodzenia.

Dlaczego amerykańskie wietrzenie magazynów nazywa się Black Friday?

Co roku w ostatni piątek listopada po amerykańskim Święcie Dziękczynienia handlowcy oferują swoje towary w naprawdę atrakcyjnych cenach - a przynajmniej takie jest założenie całej akcji. Klienci mogą zdobyć upragnione produkty za ułamek rynkowej wartości. Dotyczy to każdej kategorii towarów z każdej półki cenowej - od tosterów po ekskluzywne telewizory.

Czarny Piątek zawdzięcza swoją nazwę rzekomo czarnemu tuszowi, którym przed erą komputerów zapisywano w księgach zyski. Sprzedawcy ze Stanów Zjednoczonych potrafią w listopadzie dzięki Black Friday zarobić więcej niż przez pozostałe 11 miesięcy razem wziętych. Amerykanie od 12 lat realizują w weekend po Święcie Dziękczynienia najwięcej transakcji w skali roku.

Do rąk sprzedawców w podczas Black Friday trafia ponad 50 mld. dol.

Z początku sklepy otwierały swoje drzwi o godzinie 6 rano, ale konkurencja sprawiła, że sprzedawcy rozpoczynali sprzedaż coraz wcześniej. 2011 rok był przełomowy, gdy sieci sklepów Target, Kohl’s, Macy’s, Best Buy i Bealls zaczęły Black Friday o północy. Wallmart poszedł o krok dalej i rozpoczął sprzedaż już w czwartkowe popołudnie ku rozpaczy pracowników.

Listopadowe wyprzedaże w Stanach Zjednoczonych od wielu lat przynoszą ogromne obroty i każdy sprzedawca chce uszczknąć z tego tortu coś dla siebie. Handlowcy z całego świata korzystają na akcji, podczas której Amerykanie doprowadzali w przeszłości do zamieszek. Od 11 lat podczas Black Friday zginęło 7 osób, a 98 zostało rannych.

Black Friday 2017 w Polsce - najlepsze promocje i kody rabatowe na Czarny Piątek 2017 class="wp-image-631957" title="Black Friday i Cyber Monday. Szał zakupów potrwa do końca roku"

Rozprzestrzenienie się tradycji Black Friday było tylko kwestią czasu ze względu na możliwości, jakie daje internet i coraz tańsze koszty dostawy produktów z jednego końca świata na drugi. Sprzedawcy z całego świata organizują własne promocje, również w Polsce. Poza Stanami Zjednoczonymi kwitnie handel internetowy, a nie detaliczny.

Mieszkańcy naszego kraju podchwycili tradycję z Ameryki. Jak podaje portal black-friday.pl, w poprzednim roku, wzorem poprzednich lat, Polacy najczęściej kupowali w Czarny Piątek produkty modowe, kosmetyki, sprzęt RTV i AGD oraz komputery. Google co roku notuje wśród naszych rodaków coraz większe zainteresowanie hasłem Black Friday.

Serwis interaktywnie.pl podaje, że w 2015 roku w Polsce sprzedaż z okazji Czarnego Piątku generowała 4 proc. miesięcznej sprzedaży w listopadzie. W ubiegłym roku wynik ten został podwojony do wartości 8 proc. Porównując wszystkie piątki listopada ubiegłego roku, Black Friday odpowiadał za połowę sprzedaży - tyle samo, co pozostałe trzy piątki razem wzięte.

Black Friday trafiło na podatny grunt na starym kontynencie.

Zainteresowanie promocjami jest gigantyczne. Serwis z kodami rabatowymi picodi.com w listopadzie zeszłego roku zanotował o połowę więcej odwiedzin, niż w październiku. Liczba transakcji w serwisie wzrosła za to w trakcie Czarnego Piątku aż o… 619 proc.

Najaktywniejszym z 35 krajów, które obsługuje Picodi, okazało się RPA ze wzrostem na kosmicznym poziomie 16 tys. proc. Polska trafiła do dolnej części tabeli z wynikiem zaledwie 369 proc. transakcji co w zwykły dzień, czyli sporo poniżej średniej. Mniejsze zainteresowanie wykazali np. Niemcy. Włosi jako jedyni byli tego dnia mniej aktywni.

Black Friday 2017 potrwa w tym roku tydzień.

Chociaż termin ustalany jest w odniesieniu do amerykańskiego święta, to dziś cały świat obchodzi Czarny Piątek w tym samym terminie. Kiedy? Black Friday 2017 przypada 24 listopada. Dzisiaj często rabaty z okazji Black Friday nie aż tak wysokie, jak te najgłośniejsze z Ameryki, ale nadal zniżki są na tyle duże, by konsumenci się nimi masowo interesowali.

Okazuje się, że kilkudniowe piątki nie są domeną wyłącznie imprezujących studentów. Sprzedawcy szybko się połapali, że dobrze jest dać klientom przynajmniej kilka dni na zakupy. Nie każdy jest w stanie wziąć sobie w piątek wolne, a pracownicy sklepów biorących udział w akcji też są przecież konsumentami. Z roku na rok piątek się wydłuża.

Mamy dopiero środę, a już teraz można przebierać w ofertach podpisanych „Wyprzedaż z okazji Black Friday 2017”. W minionym tygodniu pisaliśmy już o promocji Sony na gogle PS VR, zniżce na konsolę Xbox One S z pakietem gier, tanich grach wideo z polskiego serwisu GOG.com oraz całkiem przyjemnych rabatach na hity z PlayStation 4… a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Black Friday 2017 i Cyber Monday - czym się różnią?

Cyber Monday 2017 w Polsce - najlepsze promocje i kody rabatowe na Cyber Poniedziałek 2017 class="wp-image-630844" title="Black Friday i Cyber Monday. Szał zakupów potrwa do końca roku"

Młodszą i nadal mniej dochodową tradycją niż Czarny Piątek jest Cyber Monday, który w tym roku przypada na 27 listopada. Poniedziałek po wietrzeniu magazynów z okazji Czarnego Piątku to czas, gdy rabatami internautów mamią od lat sklepy sprzedające cyfrowe treści. W ostatnim czasie podział na Black Friday i Cyber Poniedziałek stawał się jednak coraz bardziej płynny.

Trudno się temu zjawisku dziwić. Sprzedawcy dóbr niematerialnych nie chcą czekać z promocjami, aż klienci pozbędą się oszczędności na fizyczne produkty. W rezultacie jeszcze przed Black Friday pojawiają się promocje na cyfrowe treści w ramach akcji Cyber Poniedziałek 2017. Doszło do tego, że możemy mówić już o Cyber/Czarnym Weekendzie i Cyber/Czarnym Tygodniu.

Dlaczego warto skorzystać z promocji na Black Friday 2017 i Cyber Monday 2017?

Już za miesiąc Święta Bożego Narodzenia 2017. Znów wiele osób będzie robić zakupy na ostatnią chwilę, klnąc pod nosem na kolejki i spóźniające się przesyłki… a można tego uniknąć. Zakupy świąteczne w listopadzie są świetnym pomysłem. Warto tylko upewnić się, że w domu jest miejsce na schowanie prezentów przed czujnym wzorkiem pozostałych domowników na bity miesiąc!

Niestety nie wszyscy sprzedawcy organizują swoje promocje zgodnie z duchem Czarnego Piątku i Cyber Poniedziałku. Wiele sklepów podpina się pod akcję z zaledwie symbolicznymi zniżkami. Na szczęście jak co roku możecie liczyć na blogerów Spider’s Web, którzy już teraz monitorują sieć w poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnych zniżek i rabatów na elektronikę i dobra cyfrowe.

Świąteczne prezenty 2017

świąteczne prezenty 2017 class="wp-image-632248" title="świąteczne prezenty 2017"

Jeśli nie macie odłożonych zaskórniaków na Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek, to nadal nic straconego. Nadchodzący weekend nie jest ostatnią szansą w tym roku, by upolować atrakcyjne zniżki na prezenty - czy to dla bliskich, czy dla samego siebie. Co roku dla spóźnialskich też jest mnóstwo okazji zakupowych przed samą Wigilią.

Polacy pokochali zakupy w internecie, a beneficjentem tego trendu jest jeden portal zakupowy. Jak podaje witryna publicrelations.pl, 40 proc. naszych rodaków w ubiegłym roku planowało większość prezentów przez internet, a blisko połowa z nich chciała szukać prezentów świątecznych - którymi najczęściej są perfumy - na Allegro.

Świąteczne promocje bywają równie atrakcyjne co na Black Friday 2017. Dla sklepów to już ostatni gwizdek, by podkręcić wyniki finansowe na koniec roku i pozbyć się zalegających w magazynach kolekcji na 2017. Klienci zwykle po świętach nie są skłonni do dużych wydatków. Czarny Piątek w listopadzie i Gwiazda w grudniu potrafią dość mocno nadwyrężyć domowy budżet.

Poświąteczne wyprzedaże

Boże Narodzenie to ostatni gwizdek dla sprzedawców, ale nie dla klientów. Jeśli komuś po zakupowym szaleństwie w Czarny Piątek i po świątecznych promocjach zostało jeszcze trochę wolnej gotówki, może się nieźle obłowić. Trzeba tylko pamiętać, że po świętach asortyment sklepów jest mocno przebrany. Ceny podczas poświątecznych wyprzedaży są zwykle bardzo niskie.

REKLAMA

Jest jednak spore ryzyko, że te naprawdę interesujące produkty już dawno ktoś wykupił. Trochę jak z wakacjami last minute, na które chciałoby się pojechać już po rozpoczęciu turnusu. Jeśli ktoś poluje na konkretny sprzęt, to lepiej skorzystać z promocji podczas Black Friday, Cyber Monday lub kupić upragniony sprzęt jeszcze przed Wigilią. Po niej można po prostu przeglądać okazje, a nuż coś niespodziewanie wpadnie w oko.

Życzę wszystkim udanych łowów w nadchodzących tygodniach i przypominam, że już jutro wieczorem na łamach Spider’s Web ruszy liveblog z najlepszymi promocjami na Black Friday 2017 i Cyber Monday 2017 na elektronikę, i wszelkiej maści produkty w formie cyfrowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA