REKLAMA

Microsoft wpycha się na kolejny rynek. Gigant otworzy sklep z grami

Microsoft Store i Xbox Store już nie wystarczą gigantowi z Redmond. Szefowa Xboxa oficjalnie poinformowała o będących na finiszu pracach nad własnym sklepem mobilnym Microsoftu z grami. Nowy produkt Microsoftu ma być alternatywą dla App Store oraz Google Play i według deklaracji ma być "otwarty dla wszystkich, bez względu na wszystko".

10.05.2024 09.33
Microsoft wpycha się na kolejny rynek. Gigant otworzy sklep z grami
REKLAMA

9 maja podczas wydarzenia Bloomberg Technology Summit Sarah Bond, dyrektor generalna Xbox poinformowała o planach Microsoftu na uruchomienie własnego sklepu z grami mobilnymi.

Sklep ma zostać uruchomiony jeszcze w lipcu bieżącego roku i ma stanowić bezpośrednią konkurencję dla App Store Apple'a oraz sklepu Google Play Google'a.

REKLAMA

Microsoft z własnym mobilnym sklepem z grami. Ma stanowić konkurencję dla Apple i Google

Sklep Xbox w dniu premiery będzie oferował tytuły własne Microsoftu, wraz z dedykowanymi zniżkami na wirtualne przedmioty w nich. Mowa tu o m.in. grach takich jak Minecraft czy Candy Crush Saga. "Później" ma zostać on otwarty dla deweloperów gier niezwiązanych z Microsoftem.

Co ciekawsze, sklep ma być dostępny poprzez przeglądarkę również na urządzeniach mobilnych, co ma sprawić, że będzie on dostępny "na wszystkich urządzeniach, we wszystkich krajach, bez względu na wszystko, niezależnie od polityki zamkniętych sklepów ekosystemowych".

Jak powiedziała Bond podczas wydarzenia Bloomberg Technology Summit, Microsoft dostrzegł szansę na stworzenie sklepu, który "działa naprawdę na różnych urządzeniach - [bez wzlgędu na to] gdzie, kim jesteś, gdzie jest twoja biblioteka [gier], twoja tożsamość, twoje nagrody podróżują z tobą, a nie są zamknięte w jednym ekosystemie". Według deklaracji zamiarem koncernu jest ułatwienie grania na konsolach, komputerach i urządzeniach mobilnych.

Ten sklep internetowy jest pierwszym krokiem na naszej drodze do zbudowania zaufanego sklepu z aplikacjami, który ma swoje korzenie w grach

Powiedział rzecznik Xboxa w mailu przekazanym redakcji Bloomberga

Decyzja Microsoftu nie jest tak niespodziewana, jakby mogło się to wydawać. Pod koniec ubiegłego roku Phil Spencer podczas konferencji w Brazylii zdradził, że trwają prace nad własnym sklepem z grami Microsoftu. Ponadto sklep może się okazać całkiem atrakcyjną alternatywą dla sklepów Google Play i App Store, które są często i od wielu lat krytykowane przez deweloperów aplikacji i gier za pobieranie stosunkowo wysokiej opłaty od każdej dokonanej przez użytkowników końcowych transakcji lub mikrotransakcji.

Dla decyzji Microsoftu ważny jest także wyrok w sprawie Epic Games v. Apple. W 2020 roku Epic Games, aby uniknąć płacenia prowizji umożliwił graczom zakup wirtualnej waluty poza App Store, jednocześnie oferując zniżki przy każdej transakcji dokonanej poprzez własną stronę internetową. W odpowiedzi Apple usunęło Fortnite z App Store całkowicie, a sprawa trafiła przed sąd, który orzekł na korzyść Epic Games, zaznaczając, że praktyki Apple są monopolitystyczne i "antykonsumenckie".

Więcej na temat Microsoft i Xbox:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Mehaniq / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA