REKLAMA

Polskie pociągi jadą szybciej. Krótsza jazda w góry

Od niedzieli 10 marca obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Doszło do kilku zmian, dzięki czemu czas podróży się skraca.

10.03.2024 14.30
pkp
REKLAMA

Korekta rozkładu jazdy obowiązuje od niedzieli 10 marca do 8 czerwca br. Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obecnie z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min, a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz.14 min. To efekt prac na tzw. kolejowej zakopiance.

REKLAMA

Słowo klucz: najszybszy. Czyli przy okazji najdroższy, bo to Pendolino

W przypadku TLK czas podróży to np. 2:43. Za to jazda Intercity może wynieść 2:33 (jeśli się jedzie z Krakowa o godz. 19:03) lub 2:22 (wyjazd o godz. 09:18). Czyli wciąż całkiem nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że w teorii autem wyprawa zajmuje ok. 1:50. O ile nie ma korków. A te zdarzają się często, więc jeśli planujecie w zbliżające się święta bądź majówkę wypad w Tatry, to pociąg może być naprawdę kuszącą alternatywą.

Spółka PKP PLK dodaje, że „od marcowej korekty większość połączeń pomiędzy największymi miastami w kraju nadal będzie miała atrakcyjne czasy przejazdów”.

Trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godz. 52 min, z Warszawy do Gdańska w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min.

Na Spider's Web piszemy o zmianach na kolei:

Trzeba liczyć się również z pewnymi utrudnieniami. Spółka informuje o kolejnym etapie prac na Centralnej Magistrali Kolejowej, przez co czas przejazdu m.in. z Warszawy do Krakowa czy Katowic będzie dłuższy od kliku do kilkunastu minut. A jeszcze niedawno chwalono się skróceniem czasu.

Zmiany mają związek z wdrożeniem systemu ETCS poziomu 2. Niech pocieszy was fakt, że efektem będzie jazda pociągów ponad 200 km/h. Teraz trzeba się przemęczyć, ale później pasażerowie na tej trasie nadrobią.

PKP PLK informuje również o nowych przystankach

  • wwoj. zachodniopomorskim pociągi zatrzymają się na nowych przystankach w Kołobrzegu, Świdwinie i Goleniowie. Przystanki Kołobrzeg Radzikowo i Świdwin Zamek powstały w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, natomiast przystanek Goleniów Park Przemysłowy powstał w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Podróżni skorzystają z obiektów, które są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
  • W woj. łódzkim pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź – Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze. Nowy, wyższy peron jest zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki tej zmianie mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do kolei. Dotychczas pociągi zatrzymywały się kilkaset metrów dalej.
  • W woj. pomorskim lepszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Otomino na trasie Gdańsk – Kartuzy (tzw. bajpas kartuski), pomiędzy stacjami Stara Piła i Żukowo Zachodnie. Lokalizacja obiektu w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego zapewni łatwy dostęp do pociągów w kierunku Trójmiasta, Żukowa i Kartuz.
  • W woj. wielkopolskim w marcowej korekcie do dyspozycji pasażerów będzie nowy przystanek Patrzyków między Kramskiem a Koninem na linii Warszawa – Poznań. Przystanek został zbudowany ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.
  • W woj. małopolskim oddany do użytku zostanie kolejny peron (nr 1) na nowym przystanku Nowy Sącz Gorzków oraz przejście podziemne, umożliwiające bezpieczne dojście do pociągu.

A skoro o zmianach na kolei mowa, to warto wspomnieć, że PKP Intercity odebrało 60 z 90 zmodernizowanych wagonów przez H. Cegielski – FPS. Są dostosowane do jazdy z prędkością 160 km/h, a w ich wnętrzu jest ciszej. Pozostałe nowości to również wygodniejsze fotele, system informacji pasażerskiej, automatyczne drzwi oraz toalety z zamkniętym obiegiem. A to wbrew pozorom bardzo ważna zmiana i to nie tylko dla pasażerów.

REKLAMA

W marcu jeździmy więc szybciej na niektórych trasach i wygodniej. Polska kolej idzie w dobrym kierunku.

zdjęcie główne: Marcin Kadziolka / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA