REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zapomnij o skrótach klawiszowych. Windows będzie miał coś lepszego

"Otwórz przeglądarkę", "wklej adres", "otwórz folder" - już wkrótce tak, a nie za pomocą skrótów klawiszowych, będziemy komunikować się z systemem Windows. A to nie jedyna nowość, jaka trafiła do kanału testowego systemu Windows 11.

04.01.2024
8:22
Zapomnij o skrótach klawiszowych. Windows będzie miał coś lepszego
REKLAMA

Pomimo faktu, że obecnie technologia pozwala nam na wiele różnych metod komunikacji z komputerem i wprowadzania do niego danych, to postęp i nowe funkcje nie wyparły z użytku skrótów klawiszowych.

Teraz może się to zmienić, bowiem Microsoft prężnie pracuje nad możliwością dodawania własnych "skrótów" głosowych, które pozwolą na sterowanie komputerem za pomocą mowy. A to nie jedyna nowość, która trafiła do kanału Canary w programie Windows 11 Insider Preview.

REKLAMA

Ctrl + C, Ctrl + V to przeżytek. Zamiast tego będziesz mówił "wklej tekst" i zadzieje się magia

3 stycznia Microsoft opublikował na swoim blogu podsumowanie nowości, jakie czekają na testerów w kanale Canary w programie Windows 11 Insider Preview. Kanał Canary to jeden z czterech kanałów dystrybucji testowej wersji Windows, a jednocześnie najbardziej niestabilny i "najdalszy" od wersji Windows, która trafi do konsumentów. Trafiają do niego funkcje na najwcześniejszym etapie rozwoju, które czasami mogą nie zostać dodane do finalnej aktualizacji.

Prawdopodobnie największą nowością jest możliwość tworzenia własnych skrótów głosowych z poziomu ustawień systemu.

Aby rozpocząć, powiedz "what can I say" ("co mogę powiedzieć") i kliknij kartę "Skróty głosowe" w lewym panelu lub użyj polecenia "pokaż skróty głosowe", aby bezpośrednio uruchomić stronę skrótów głosowych. Następnie kliknij przycisk Utwórz polecenie, aby rozpocząć proces.

Za pomocą skrótów głosowych możemy polecić systemowi operacyjnemu, by ten otworzył daną stronę internetową, plik lub program, "wcisnął" kombinację klawiszy czy wkleił w aktywne pole tekstowe predefiniowany tekst (np. adres).

Źródło: Microsoft

Przy okazji tej nowości, do kanału Canary trafiło także wsparcie dla kilku języków innych niż angielski - m.in. niemieckiego, francuskiego hiszpańskiego. Na tej liście brakuje jednak języka polskiego, a więc możemy się spodziewać, że jeżeli skróty głosowe trafią do stabilnego wydania systemu Windows, do komputerów będziemy mówić po angielsku.

Nowo wydany build 26020 wprowadza historyczną zmianę. Bowiem zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od teraz czysta instalacja systemu Windows 11 nie będzie zawierała w sobie WordPada, a wkrótce program zostanie usunięty z urządzeń, na których jest już zainstalowany. Oprócz usunięcia WordPada, Microsoft przygotowuje się do usunięcia kolejnego narzędzia: rejestratora kroków problemu (PSR). Program ten służy do nagrywania krok-po-kroku akcji użytkownika podejmowanych podczas naprawy problemów z systemem. Wraz z buildem 26020 w kanale Canary użytkownicy otwierający PSR otrzymają powiadomienie, aby skorzystać z innego rejestratora ekranu - wbudowanego Narzędzia wycinanego, Microsoft Clipchamp lub Xbox Game Bar.

Ostatnią z ważniejszych nowości jest nowa ikona na pasku zadań. W przypadku włączenia oszczędzania energii (funkcji dodanej w listopadowej aktualizacji) odpowiednia ikona zostanie wyświetlona tak posiadaczom laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.

Kiedy zmiany trafią do użytkowników stabilnego wydania systemu Windows? Biorąc pod uwagę, że mówimy o kanale Canary, implementacja nowych funkcji może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zagadką pozostają jednak skróty głosowe, które obecnie testowane są w trzech z czterech kanałów testów (Canary, Dev oraz Beta).

REKLAMA

Więcej na temat Windows:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA