REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Podchodzisz do kasy i klikasz. Na dworcu kolejowym będzie teraz jak w internecie

Internetowa sprzedaż biletów powoli wypiera tę tradycyjną, ale kasy biletowe nie mówią jeszcze ostatniego słowa. Tym bardziej że kasjerki i kasjerzy dostają nowoczesne wsparcie: PKP Intercity zainwestowało w nowe zestawy kasowe.

29.12.2023
9:02
pkp intercity
REKLAMA

We wrześniu narodowy przewoźnik poinformował, że zewnętrzne aplikacje do sprzedaży biletów mają taki sam udział w sprzedaży, co tradycyjne kasy biletowe (14 proc.). Teoretycznie to najlepszy dowód na to, że rewolucja się dokonuje, a postęp wymaga ofiar: czyli właśnie papierowych biletów. Te niestety umierają śmiercią wymuszoną niekoniecznie przez technologię. Polskie dworce – chociaż częściej remontowane – świecą pustkami i coraz mniej opłaca się podtrzymywać na nich życie. Może gdyby ułatwić na nich prowadzenie restauracji byłby powód, aby spędzać tam czas, a co za tym idzie częściej kupować przy kasie?

REKLAMA

PKP Intercity nie dywaguje, ale już teraz ułatwia proces zakupu biletów.

Nowe kasy biletowe na dworcach

Spółka poinformowała, że podpisała umowę na wymianę starych zestawów kasowych. Nowe podniosą komfort pracy kasjerów oraz będą posiadały udogodnienia dla kasjerów. Przewoźnik kupił 200 zestawów, ale jest opcja, żeby rozszerzyć zamówienie o kolejnych 95.

Skąd zmiana? Stare kasy były mocno wyeksploatowane – przyznaje PKP Intercity. I niewygodne: zawierały mały monitor obsługiwany wyłącznie dotykowo. Nowe zestawy składać się będą z dużego wyświetlacza, a kasjerzy i kasjerki sami zdecydują, czy wolą klikać, czy może korzystać z klawiatury oraz myszki.

Pasażerowie też dostaną własny ekran

Za jego pomocą wybierzemy miejsce z graficznego schematu. Ten znany jest doskonale z internetowej sprzedaży. Obecnie już każdy pociąg PKP Intercity objęty jest taką rezerwacją. Cieszy więc fakt, że opcja dostępna jest nie tylko w sieci – również w aplikacjach zewnętrznych sprzedawców, od niedawna w Koleo – ale też na miejscu. Kupowanie na dworcu nie powinno być ograniczone względem internetowej sprzedaży

Cały czas wprowadzamy zmiany w procesie obsługi sprzedażowej klienta. Dlatego unowocześniamy i usprawniamy zakup biletów na przejazdy naszymi pociągami. To nie tylko rozwój kanałów zdalnych, nowy system sprzedaży internetowej czy aplikacja mobilna, ale unowocześnianie sprzedaży tradycyjnej. Jestem przekonany, że kasjerzy szybko polubią nowe zestawy

– mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Pierwsze 20 sztuk zestawów kasowych zostanie dostarczone do PKP Intercity już w I kwartale 2024 r. Dostawa kolejnych 60 szt. przewidziana jest w III kwartale 2024 r., Natomiast w pierwszych miesiącach 2025 r. narodowy przewoźnik otrzyma kolejne 120 urządzeń. Zakończenie całego procesu jest przewidziane na maj 2025 r.

Na Spider's Web piszemy o zmianach na kolei:

W grudniu 2022 r. PKP Intercity wymieniło wszystkie drukarki na dworach. Nowe działają ciszej, są szybsze i mają lepszą czytelność wydruku biletów i paragonów.

I chociaż tradycyjne kasy biletowe nie są tak popularne jak dawniej, to wciąż na dworcach sporo ciekawego się dzieje

Polregio od jakiegoś czasu stawia specjalne biletomaty. A konkretnie videomaty – stojąc przy maszynie łączymy się z e-kasjerem, sprzedawcą zlokalizowanym w call center. To on prowadzi przez proces zakupu biletu.

REKLAMA

Co najważniejsze w videomacie można kupić bilety nie tylko Polregio, bo w ofercie są też inni przewoźnicy.

zdjęcie główne: Longfin Media / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA