REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Nowe Call of Duty promowane polską flagą! Sentyment, czy docenienie militarnej potęgi?

Activision Blizzard opublikował zwiastun trybu wieloosobowego w Call of Duty: Modern Warfare 3. Jego czołowym bohaterem jest operator w uniformie z flagą Polski na klatce piersiowej oraz ramieniu. Przygrywa mu Eminem.

03.10.2023
18:06
Nowe Call of Duty promowane polską flagą! Sentyment, czy docenienie militarnej potęgi?
REKLAMA

Wydawca Activision Blizzard opublikował zwiastun trybu multiplayer w Call of Duty: Modern Warfare 3 - kolejnej odsłony niezwykle popularnej, niezwykle dochodowej serii sieciowych strzelanin. Z perspektywy polskiego gracza warto zwrócić uwagę, że centralne miejsce w materiale reklamowym zajmuje operator z flagą Polski na uniformie.

REKLAMA

Zwiastun Call of Duty: Modern Warfare 3 z polskim operatorem na wielu ujęciach.

Na wideo widzimy polskiego żołnierza kilkukrotnie. Najpierw w magazynie z bronią, przygotowującego się do starcia. Później razem z drużyną odbija lądowisko helikoptera na dachu wieżowca. Następnie dokonuje cichej infiltracji bazy wynurzając się z wody, a także rani nożem terrorystę.

Polski operator pojawia się na materiale reklamowym bardzo często, wliczając w to zamykające ujęcie. Niezbyt dla niego szczęśliwe, ponieważ na żołnierzu dokonywana jest egzekucja, wykonywana przez przeciwnika który zaszedł go od tyłu.

Co prawda to tylko detal, ale bardzo miły. Wśród wielu skórek operatorów pokazanych na zwiastunie, tylko kilka ma jasno określoną narodowość wynikającą z oznaczeń uniformu, a ta polska pojawia się chyba najczęściej.

Dlaczego akurat flaga Polski? Chodzi o podkreślenie rosnącej militarnej siły naszego kraju?

W ostatnim czasie Polska dokonuje zakupów zbrojeniowych na rekordową skalę, co nie umyka uwadze światowych mediów. Czołowe globalne redakcje wskazują Wojsko Polskie jako rosnącego giganta, który będzie miał kluczowe znaczenie w regionie Europy środkowej, dominując siłą ognia, nowoczesnością oraz potencjałem do odstraszania.

Według rankingu Global Firepower Polska już teraz posiada piątą najsilniejszą armię w Europie. Kupując amerykański oraz koreański sprzęt, rozpoczynamy wyścig z Włochami oraz Francją, który dawniej wydawał się niemożliwy do wygrania. Teraz coraz więcej ekspertów uważa, że możemy awansować na czwarte lub nawet trzecie miejsce w Europie.

Przeczytaj recenzje gier i urządzeń na Spider's Web:

Z tej perspektywy coraz lepsza widoczność Polski w grach o tematyce militarnej wydaje się naturalnym procesem. Jeśli jednak miałbym wskazać, dlaczego na zwiastunie Call of Duty: Modern Warfare 3 tak często widzimy polską flagę, wybrałbym inny, znacznie bardziej prozaiczny powód.

Nie każdy o tym wie, ale twórcy serii Call of Duty mają bardzo ważne studio w Polsce.

REKLAMA

Krakowskie Infinity Ward Poland nie jest przesadnie znane, ale to właśnie w tych murach powstaje niezwykle zaawansowana technologia, która później napędza kolejne odsłony Call of Duty. Polscy weterani gier wideo koncentrują się na rozwiązaniach dla całego silnika, wykraczających poza jedną odsłonę. Dlatego każde nowe Call of Duty siłą rzeczy ma w sobie spory pierwiastek "polskości".

Miałem przyjemność odwiedzić Infinity Ward Poland i muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Budynek schowany za ogrodem kawiarni, bez wielkiego szyldu i logo, sprawiał wrażenie niedostępnego i tajemniczego. Trudno się jednak dziwić, gdy to właśnie tam powstaje kluczowa technologia napędzająca potem jedną a najbardziej dochodowych serii w całej branży gier.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA