REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Rankingi

Najdroższa karta graficzna, czyli jaka? Zobacz ile kasy musiałbyś zebrać

Zwykle kupujemy najlepszą kartę graficzną w budżecie jakim dysponujemy. A co w przypadku gdybyśmy chcieli kupić najdroższą kartę graficzną na świecie? Bez obaw, zmieścimy się w kwocie do 40 000 zł.

10.09.2023
9:09
karta graficzna
REKLAMA

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje najdroższa karta graficzna na świecie? Już nie musisz zaprzątać sobie tym głowy, bo zaraz wyjaśnimy ten temat - zarówno jeśli chodzi o karty graficzne dla graczy, jak i profesjonalistów, czyli zaprojektowane do obliczeń.

Pod uwagę wzięliśmy karty graficzne aktualnie dostępne w sprzedaży. Nie braliśmy pod uwagę natomiast limitowanych edycji specjalnych, których nakład zwykle jest minimalny - te potrafią również osiągać niebotyczne ceny.

REKLAMA

My - szarzy użytkownicy - na szczęście nie musimy gromadzić majątku na najdroższe karty graficzne. Częściej będzie będzie nas interesować czy karta graficzna ze średniej półki pozwoli nam na komfortową grę choćby w The Last Of Us.

Najdroższa karta graficzna do gier

Najwydajniejszą kartą graficzną dla graczy jest obecnie GeForce RTX 4090 - chociaż może i służyć do poważniejszych prac, dzięki 24 GB pamięci VRAM. Najtańsze wersje można obecnie kupić poniżej 8 000 zł. Jeśli zerkniemy na drugi biegun znajdziemy tam wypasione wersje kart wyposażone w chłodzenie cieczą. Takim modelem jest choćby Gigabyte GeForce RTX 4090 Aorus XTREME WATERFORCE, która kosztuje obecnie nieco poniżej 10 000 zł.

 class="wp-image-4028702"
Gigabyte GeForce RTX 4090 Aorus XTREME WATERFORCE

Najdroższa karta graficzna do obliczeń

Karty graficzne dla profesjonalistów są znacznie droższe. Jeśli interesuje cię Radeon Pro W7900 wyposażony w 48 GB pamięci RAM to szykuj co najmniej 22 000 złotych.

 class="wp-image-4028669"
AMD Radeon PRO W7900

NVIDIA RTX A6000 w wersji ADA również może się pochwalić 48 GB pamięci VRAM, a z pewnością lepiej sprawdzi się w obliczeniach związanych z AI. Za NVIDIA RTX A600 ADA zapłacimy około 30 000 zł, chociaż można trafić na okazje za 25 000 zł.

 class="wp-image-4028672"
NVIDIA RTX A6000 Ada

Okazuje się jednak, że nie są to najdroższe karty graficzne - bowiem można znaleźć modele w znacznie wyższej cenie.

Tu znajdziesz inne artykuły dotyczące kart graficznych:

Najdroższa karta graficzna na świecie

Jeśli chodzi o jak najwyższe ceny to z pewnością nie zawiedzie nas... Apple. To właśnie w Apple Store znajdziemy najdroższą kartę graficzną przeznaczoną do Maca Pro. Za Radeona Pro W6900X w wersji MPX zapłacimy bowiem 36 000 zł.

 class="wp-image-4028666"
MPX Radeon Pro W6900X do Maca Pro
REKLAMA

Ta karta wyposażona jest w 32 GB VRAM, a w Macu Pro możemy zainstalować dwa takie egzemplarze.

Statystyczny Kowalski raczej nie musi mierzyć się problemem, jak zdobyć kasę na takie modele. Obecne ceny konsumenckich kart graficznych nie są może super atrakcyjne, ale znacznie niższe niż dwa lata temu i nie ma problemu ze zdobyciem ciekawej karty graficznej niezależnie od półki cenowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA