REKLAMA

Zła wiadomość dla użytkowników Windows 10. Możesz zapomnieć o szybszym WiFi

Do sieci trafił dokument, który zasugerował, że posiadacze Windowsa 10 nie obsłużą najnowszego standardu WiFi 7. System nie dostanie wsparcia najnowszych sterowników.

25.08.2023 16.12
Jak zmienić nazwę użytkownika Windows?
REKLAMA

Obecnie standardem w laptopach i komputerach stacjonarnych są karty sieciowe z WiFi 6E, natomiast na rynku powoli już pojawiają się routery z potężniejszym WiFi 7. Producenci kart sieciowych - m.in. MediaTek, ma już odpowiedni czip obsługujący najnowszy standard, ale to kwestia jeszcze kilku miesięcy, nim faktycznie nowa wersja technologii bezprzewodowej rozgości się w naszych domach. Posiadacze Windowsa 10 mogą jednak nie obsłużyć tego standardu, ponieważ nie zyskają specjalnych sterowników.

REKLAMA

Windows 10 bez sterowników obsługujących WiFi 7. Windows 11 będzie ratunkiem

Windows 10 zmierza ku kresowi swoich dni - najnowsza wersja 22H2 będzie wspierana jeszcze przez ponad dwa lata, bo do października 2025 roku. Do tego czasu powinien pojawić się szeroko dostępny na rynku sprzęt ze standardem WiFi 7, ale posiadacze tego systemu niestety nie wykorzystają jego pełnych możliwości.

Jak wynika ze zrzutu ekranu dostarczonego przez użytkownika serwisu X, sterowniki dla kart sieciowych MediaTeka i Qualcomma pod sprzęt z WiFi 7 będą wymagały systemu Windows 11, Linux lub ChromeOS. Na liście obsługiwanych systemów został pominięty Windows 10, co sugeruje, że poprzedni system operacyjny Microsoftu niestety nie będzie mógł obsłużyć standardu, z racji braku natywnego sterownika. 

REKLAMA

Najpewniej będą możliwości kombinowania ze sterownikami, ale przeciętny użytkownik korzystający z komputera w takim wypadku po prostu nie skorzysta z WiFi 7. To może być niemałą przeszkodą, ponieważ w praktyce zyskamy sprzęt, który jest w stanie obsłużyć wyższe wartości pobierania/wysyłania, ale nie będziemy mogli z niego w pełni skorzystać. 

Nowe WiFi ma znacznie poprawić transfery, bo mówi się, że ma być nawet 5-krotnie szybsze niż WiFi 6. To będzie kolejny powód, aby przed dniem zakończenia wsparcia przejść na Windowsa 11.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA