REKLAMA

Sony tworzy przenośną konsolę PlayStation! Zabraknie mocnych bebechów

Dobra wiadomość: Sony pracuje nad przenośną konsolą PlayStation. Zła wiadomość: urządzenie najprawdopodobniej nie będzie miało wydajnych podzespołów umożliwiających natywnego uruchamiania gier z PS4 lub PS5. Szkoda!

05.04.2023 17.01
Sony tworzy przenośną konsolę PlayStation! Zabraknie mocnych bebechów
REKLAMA

W świecie gamingu mamy swoisty renesans urządzeń mobilnych. Steam Deck udowodnił, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu sprzęty, a Nintendo nie zagospodarowuje całego rynku. M.in. dlatego ASUS nieoczekiwanie zapowiedział bardzo ciekawy handheld, najprawdopodobniej wydajniejszy od Decka. Swoją przenośną platformę niebawem zapowie również Sony, o czym dowiadujemy się z pewnego źródła.

REKLAMA

PlayStation Q Lite to to przenośna konsola Sony, która niebawem zostanie przedstawiona światu.

Jest o tym przekonany Tom Henderson - jeden z najbardziej wiarygodnych autorów przecieków w branży gier. Henderson uważa, że PlayStation Q Lite (nazwa robocza) będzie urządzeniem zależnym od PlayStation 5, skupionym na strumieniowaniu obrazu. Filarem handhelda ma być usługa Remote Play, pozwalająca przenosić obraz konsoli na urządzenie mobilne. W dokładnie ten sam sposób przechodzę gry z PS5 na iPadzie, spacerując po domowej bieżni.

PlayStation Q Lite ma przypominać wyglądem i funkcjonalnością kontroler DualSense, poszerzony o 8-calowy dotykowy ekran LCD na samym środku. Panel będzie wyświetlał obraz 1080p w 60 klatkach na sekundę. Handheld odtworzy unikalne funkcje pada Sony, włącznie z wibracjami haptycznymi oraz adaptacyjnymi spustami. Nowością będą za to fizyczne przyciski odpowiedzialne za regulacją głośności czy włączanie i wyłącznie urządzenia.

PlayStation Q Lite (nazwa robocza):

  • funkcje kontrolera DualSense
  • dodatkowe przyciski systemowe oraz głośniki
  • dotykowy ekran LCD 8-cali 1080p 60 Hz
  • obsługa Remote Play

Szczerze? Jestem nieco rozczarowany. Uważam, że Sony mogłoby stworzyć kapitalną konsolę przenośną na miarę PSP.

Biorąc pod uwagę moc współczesnych układów niskonapięciowych, Sony mogłoby stworzyć przenośną konsolę zdolną do obsługi znacznej części biblioteki PS4. Z chęcią przeszedłbym Spider-Mana i Bloodborne na takim handheldzie, nawet w rozdzielczości 720p i z 30 klatkami na sekundę. Konkurencyjny Nintendo Switch dobitnie pokazał - również sprzedażowo - że surowa moc jest mniej istotna od katalogu gier. Z kolei biblioteka tytułów PS4 to skarb Sony, który mógłby procentować na kolejnej platformie, o ile inżynierowie opracowaliby udany system kompatybilności i downscalingu.

REKLAMA

Fiksacja strumieniowaniem obrazu w przenośnej konsoli to dla mnie ślepy zaułek. Takie rozwiązania sprawdzają się dopóki grasz w zasięgu domowego WiFi albo wydajnej sieci publicznej. Magia pryska jednak po wejściu na pokład samolotu, podczas kempingu w górach albo w trakcie jazdy pociągiem. Wtedy uzależnienie od sieci staje się gigantyczną wadą, a platformy takie jak Nintendo Switch czy Steam Deck zaczynają błyszczeć.

Według przecieków PlayStation Q Lite ma zadebiutować na rynku jeszcze przed premierą PS5 Pro, rzekomo planowaną na zimę 2024 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA