REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Intel nie rezygnuje z kart graficznych. Nowa generacja ARC-ów na horyzoncie

Wejście Intela na rynek kart graficznych było niezwykle ważnym wydarzeniem. Segment, w którym przez lata królowało dwóch producentów - AMD i NVIDIA, wreszcie został wypełniony trzecim, poważnym graczem. Znany producent procesorów nie odpuszcza sobie kart graficznych, a jest to bardzo dobra wiadomość dla kupujących.

04.04.2023
18:52
Acer Predator Bifrost Intel ARC A770 test
REKLAMA

Intel może nie ma tak szerokiego portfolio, jak konkurencja. W przypadku dedykowanych kart graficznych dla komputerów stacjonarnych do sprzedaży jak dotychczas trafiły trzy modele - tani Arc A380, bardzo opłacalny Arc A750 oraz najwydajniejszy z całej trójki Intel Arc A770, którego stosunkowo niedawno, bo początkiem marca przetestowaliśmy w autorskiej wersji Acer Predator BiFrost

Te układy mają nazwę kodową Alchemist i bazują na 6-nm procesie technologicznym TSMC. Tak, mimo że Intel sam tworzy własne procesory, to układy graficzne zleca tajwańskiemu gigantowi technologicznemu. Według najnowszych doniesień, pod tym względem się nic nie zmieni, a czipy wciąż będą wychodzić z fabryk TSMC, ponieważ firma otrzymała naprawdę duże zamówienie od Intela na półprzewodniki wykonane w 4- i 3-nm procesie litograficznym.

REKLAMA

Intel nie odpuści kart graficznych. Nowe Arc nadchodzą

Oznacza to, że wcześniej zapowiedziane karty o nazwie kodowej Battlemage trafią na rynek. Wykorzystają nową, architekturę Xe2 i 4 nm proces technologiczny TSMC, a ich premiera jest przewidywana na drugą połowę 2024 roku. Co więcej, 3-nm karty graficzne Intel Arc Celestial, oparte na Intel Xe3, powinny zadebiutować w 2026 roku.

Nowe architektury to oczywiście, wyższa wydajność, a niższe procesy technologiczne - lepsze zaoszczędzanie energią. Obecne Intel Arc nie są w stanie konkurować z bardziej zaawansowanymi modelami konkurencji - takimi jak RTX 4000 lub Radeon RX 7000, ale w przyszłości może się to zmienić.

karty graficzne intel arc sterowniki problem 2
Intel ARC Limited Edition

To dobra wiadomość dla nas, kupujących

REKLAMA

Trzeci gracz na rynku jest o tyle ważny, o ile mamy większy wybór komponentów podczas składania komputera. Intel ze swoimi kartami graficznymi obecnie wspiera średnią półkę cenową, dając możliwość kupna całkiem ciekawej propozycji za stosunkowo niewielkie pieniądze - a mówię tu o Arc A750. Ta może konkurować ze znacznie droższym RTX-em 3060.

Chociaż karta graficzna w dzisiejszych czasach to nie tylko wydajność, a szereg innych kwestii. NVIDIA tworzy z pewnością doskonalsze sterowniki - bo jak wiemy, początkowo Intel miał w tym aspekcie ogromne problemy. Ponadto, karty GeForce mają przykładowo DLSS - czy to w wersji 2, czy 3, a także świetnie radzą sobie z ray tracigniem i path tracigniem. A takie poboczne techniki mogą zrobić różnicę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA