REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jaka karta graficzna Intel Arc? Już nie jesteś ograniczony do kart GeForce i Radeon

Jaką kartę graficzną Intel Arc kupić? Na rynku kart graficznych pojawił się trzeci gracz w postaci Intela. Oczywiście, ma on długoletnie doświadczenie w projektowaniu zintegrowanych układów graficznych, ale wejście z zewnętrznymi kartami graficznymi pomiędzy NVIDIĘ i AMD jest niełatwym zadaniem - nawet dla takiego giganta.

14.01.2023
19:40
Jaka karta Intel Arc?
REKLAMA

Intel wprowadził już na rynek pięć swoich kart graficznych Intel Arc z serii Alchemist i w planach ma kolejne (Alchemist+). Podbój rynku kart graficznych zaczął bardzo ostrożnie - od strony najmniej wydajnych modeli i przechodzi stopniowo w kierunku coraz wydajniejszych. Bardziej wydajne modele serii Battlemage pojawią się prawdopodobnie dopiero w 2024 roku.

Jakie karty Intel Arc aktualnie znajdują się już w polskich sklepach? Jakich cen i wydajności można się spodziewać? Jakie są możliwości kart Intel Arc? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że są one wyposażone w układy wspomagające ray-tracing, możliwość kodowania AV1, czy technologię skalowania XeSS - będącą odpowiedzią na DLSS 2.x firmy NVIDIA (tylko karty GeForce RTX) i FSR firmy AMD.

REKLAMA

Czy wybierając karty Intel Arc należy nastawić się na jakieś problemy? Należy pamiętać o dwóch kwestiach - mianowicie słabej wydajności w starych grach opartych na DirectX 9 (chociaż Intel wciąż poprawia ten aspekt przez aktualizację sterowników) i wsparciu technologii Resizable BAR, która jest jedną z technik przyśpieszania działania gier. Brak Resize BAR oznacza spore ograniczenie możliwości kart Intel Arc.

Jaką kartę Intel Arc kupić?

O ile Intel wprowadził na rynek pięć modeli kart Arc Alchemist, to w sklepach znajdziemy tylko trzy z nich, a konkretnie modele Intel Arc A380, Arc 750 i Arc 770.

Intel Arc A380 - ceny od około 900 zł

ASRock Intel Arc A380 Challenger ITX OC

Intel Arc A380 to budżetowy model, który pod względem wydajności może rywalizować z Radeonem RX 6400 lub GeForce GTX 1650. Zaletą w stosunku do konkurentów jest 6 GB pamięci VRAM. Jest tu również obsługa ray-tracingu (w odróżnieniu od kart GTX), ale w tym segmencie wydajnościowym to... i tak tylko ciekawostka. W sklepie Morele można kupić ten model za około 940 zł.

Intel Arc A750 od około 1400 zł

Intel Arc A750 Limited Edition

Intel Arc A750 to karta z niższego segmentu średniego, która może konkurować z Radeonem RX 6600, a w przypadku kart GeForce jej średnia wydajność plasuje się pomiędzy GeForce RTX 3050, a 3060. Model A750 dysponuje 8 GB pamięci VRAM. W sklepie Komputronik można kupić ten model za około 1480 zł.

Intel Arc A770 - ceny od około 1900 zł

ASRock Arc A770 Phantom Gaming D 8GB OC

Model Intel Arc A770 z 8 lub 16 GB VRAM to karta ze średniego segmentu, która może konkurować z Radeonem RX 6600 XT, a w przypadku kart GeForce można liczyć na wydajność pomiędzy GeForce RTX 3060, a 3060 Ti - zwykle jest bliżej tego pierwszego i wiele zależy od konkretnej gry. W sklepie Xkom można kupić model z 8GB VRAM za 1960 zł.

Czytaj też:

Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu modeli nowych kart Intela, ale wielu producentów powinno zaprezentować wkrótce swoje modele - jak choćby Acer ze swoim Predator BiFrost Intel ARC A770 OC, który to możecie podziwiać na grafice tytułowej.

Jak na razie do kart Intel Arc podszedłbym z umiarkowanym optymizmem. Fajnie, że na rynku kart graficznych pojawił się trzeci gracz i widać, że karty Arc mogą być konkurencyjne w stosunku do swoich rywali. Intel musi jednak wciąż popracować nad swoimi sterownikami do kart graficznych, bowiem wciąż rozwiązania konkurencji wydają się być bezpieczniejszym wyborem. Jedynym pewnym sposobem zachęcenia do kupna kart Arc byłoby obniżenie ich cen - na to się jednak nie zanosi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA