REKLAMA

Ludzie zamieszkają w wirówkach. Jest nowy pomysł na stację kosmiczną

Airbus zaprezentował koncepcję LOOP, wielozadaniowego modułu orbitalnego, który będzie wykorzystywany w przyszłych misjach kosmicznych, a nawet podczas podróży na inne planety. 

20.04.2023 18.18
Airbus LOOP
REKLAMA

Od 2000 r. astronauci mieszkają i pracują na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). ISS została zaprojektowana na 15 lat życia, które obecnie znacznie przekroczyła. Deorbitacja stacji jest obecnie planowana pod koniec tej dekady. Oczywistym jest fakt, że ludzka przygoda na orbicie nie skończy się wraz z ISS. Potrzebujemy jednak nowych stacji.

I w tym momencie pojawia się Airbus, który przedstawił właśnie koncepcję habitatu dla astronautów na orbicie Ziemi. Airbus LOOP to koncepcja wielofunkcyjnego modułu orbitalnego zaprojektowanego przez Airbusa, który ma zapewnić dla jego mieszkańców komfortowe i przyjemne warunki życia w kosmosie. 

REKLAMA

Airbus LOOP jest cylindrycznym modułem orbitalnym o średnicy 8 metrów i długości około 8 metrów. Airbus LOOP składa się z trzech poziomów: pokład mieszkalny z kwaterami załogi i strefą ćwiczeń, pokład naukowy z niezbędnym sprzętem do eksperymentów orbitalnych i pokład wirówki, która może tworzyć grawitację dla mieszkańców, zmniejszając stres spowodowany wpływem nieważkości na ludzkie ciało. Przez trzy pokłady przechodzi centralny tunel otoczony szklarnią. Moduł może pomieścić czteroosobową załogę, a tymczasowo nawet osiem astronautów. 

Airbus LOOP w przekroju. (Fot. Airbus)

Airbus LOOP jest uniwersalny i zgodny ze wszystkimi dzisiejszymi i jutrzejszymi pojazdami załogowymi i ładunkowymi. Moduł jest zaprojektowany tak, aby pasował do nadchodzącego pokolenia superciężkich rakiet, które mogą wynieść cały moduł w jednym kawałku. W ten sposób Airbus LOOP jest natychmiast operacyjny po wejściu na orbitę, gotowy do przyjęcia ludzi i ładunków. Moduł może być częścią dowolnej infrastruktury po ISS lub innej przyszłej infrastruktury.

Airbus LOOP został zaprojektowany tak, aby długoterminowe pobyty w kosmosie były wygodne i przyjemne dla jego mieszkańców. Wirówka w Airbus LOOP jest umieszczona na dolnym poziomie modułu i ma średnicę 6 metrów. Wirówka obraca się z prędkością do 20 obrotów na minutę, co pozwala na wytworzenie siły odśrodkowej równoważnej do 0,5 g na zewnętrznej krawędzi wirówki. Jest to połowa ziemskiej grawitacji. Dla porównania grawitacja na Księżycu wynosi 0,166 ɡ.

Szklarnia na pokładzie Airbus LOOP (Fot. Airbus)
REKLAMA

Wirówka może pomieścić dwóch astronautów lub cztery eksperymenty naukowe w specjalnych kapsułach. Airbus LOOP może być również zatrzymywana lub zmieniać prędkość w zależności od potrzeb.

Sztuczna grawitacja może zmniejszyć stres spowodowany nieważkością na ludzkie ciało, takie jak utrata masy mięśniowej i kości, zaburzenia krążenia i wzrostu, czy problemy z układem odpornościowym. Może również umożliwić badanie wpływu różnych poziomów grawitacji na organizmy żywe i materiały. Sztuczna grawitacja może także zapewnić środowisko symulujące Ziemię na ISS lub innych stacjach kosmicznych, co może ułatwić adaptację i regenerację po powrocie na Ziemię. Sztuczna grawitacja może być również przydatna dla długoterminowych misji w kosmosie, takich jak podróże na Księżyc czy Mars.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA