REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Nowy turecki dron wygląda niesamowicie. Bayraktar się chowa

Słynny Bayraktar wygląda przy nowym tureckim dronie ANKA 3 jak model ze sklejki z silniczkiem od motoroweru. Oczywiście są to bezzałogowce zupełnie różnej klasy, ale różnicę generacji widać gołym okiem. ANKA 3 ma być prawdziwym zabójcą na polu walki.

21.03.2023
7:49
ANKA 3
REKLAMA

Turcy nie powiedzieli w sprawie dronów ostatniego słowa i wciąż przedstawiają nowe konstrukcje. Ojczyzna słynnego Bayraktara pochwaliła się właśnie światu swoim najnowszym dziełem. Przyznać trzeba, że nowy dron robi wrażenie zarówno pod względem wyglądu, jak i - zapowiadanych póki co - możliwości.

Firma Turkish Aerospace Industries (TAI) zaprezentowała właśnie swoje najnowsze dziecko. Dron nosi nazwę ANKA 3 i jest przeznaczony do misji uderzeniowych oraz rozpoznawczych. Zdjęcie ANKA 3 opublikował Temel Kotil, prezes TAI, wraz ze zdjęciami myśliwca piątej generacji, który niedawno przeszedł kolejny test na ziemi. Pierwszy lot drona ANKA 3 odbędzie się jeszcze w 2023 r.

REKLAMA

Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o dronie ANKA 3 w zeszłym roku, kiedy w sieci pojawiły się grafiki poglądowe przedstawiające bezzałogowca. Teraz firma pokazała prawdziwe zdjęcie drona.

ANKA 3 jest wyposażona w silnik turbowentylatorowy. To zaawansowana odmiana silnika odrzutowego, która gwarantuje lepsze osiągi, mniejszy hałas i mniejsze zużycie paliwa. Parametry techniczne drona są utrzymywane w tajemnicy, ale wiadomo, że maksymalna masa startowa wyniesie około 7000 kg.

Z pewnością tym, co najbardziej rzuca się w oczy jeśli chodzi o ANKA 3 to jego niesamowity wygląd. Jest to konstrukcja typowa dla "latającego skrzydła" tak jak słynny bombowiec B-21 Raider czy dron Northrop X-47B.

Turecki dron wojskowy ANKA-3 będzie szturmował pozycje wroga

ANKA-3 został opracowany przede wszystkim z myślą o misjach szturmowych. Zgodnie z zapowiedziami ma on mieć możliwość wykonywania misji uderzeniowych na głębokich tyłach przeciwnika oraz niszczenia obrony przeciwlotniczej. Dlatego też jest to maszyna stealth, czyli trudniejsza do wykrycia przez radary.

ANKA-3 jest mniej więcej wielkości lekkiego samolotu myśliwskiego i została zaprojektowana także jako platforma walki elektronicznej dalekiego zasięgu oraz dron rozpoznawczy.

REKLAMA

Warto w tym miejscu przypomnieć, że producent Bayraktara również pracuje nad nowym dronem w technologii stealth. Maszyna jest już po pierwszych próbach. Jest to dron myśliwski, nazwany Kizilelma i opracowywany przez turecką firmę Baykar.

Selcuk Bayraktar, projektant drona, powiedział, że Kizilelma ma być gotowa w 2023 r. Kizilelma to niewidzialny dla radarów, bezzałogowy myśliwiec zdolny do walki z samolotami przeciwnika i wsparcia bombami żołnierzy na ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA