REKLAMA

Już? Facebook wyrzuca NFT

NFT, czyli Non Fungible Token, miało być rewolucją. Rok temu świat zachwycił sie możliwościami jakie miały iść za tą technologią. Firmy prześcigały się w deklaracjach na temat tego, jakie wsparcie dla NFT będzie można znaleźć w ich aplikacjach. Rok później, gdy wokół tematu pozostał głównie smród, nawet Meta porzuca NFT.

14.03.2023 12.04
instagram nft kiedy
REKLAMA

Niewymienialny token w teorii oparty na technologii blockchain (okazało się, że wiele z nich nawet nie stało obok blockchaina) miał być cyfrowym przedmiotem kolekcjonerskim dziełem sztuki, a okazał się doskonałą maszyną do spekulacji.

W teorii dzięki tokenowi dało się bez żadnej wątpliwości udowodnić, że jesteśmy właścicielami danego dobra cyfrowego. Rynek zalały wirtualne miśki, celebryci tworzyli NFT, jakaś pani sprzedała miłość za milion złotych w tokenach NFT (co jak się później okazało również było oszustwem).

REKLAMA

Za pomocą nowoczesnej technologii i przy wykorzystaniu ludzkiej niewiedzy niektórzy zrobili interes życia, a inni zostali z cenną nauczką na przyszłe lata - jeżeli czegoś nie rozumiesz, to w to nie inwestuj.

Na fali szału związanego z NFT Meta zapowiedziała, że zapewni integrację z tą technologią na Instagramie i Facebooku. Użytkownicy mieli udostępniać na Instagramie zarówno dzieła NFT, które sami stworzyli, jak i te zakupione na cyfrowym rynku. Ba, w przyszłości niewymienialne tokeny miały być istotnym składnikiem metaverse. Chyba się jednak tego nie doczekamy

Ledwo rok po hucznych zapowiedziach Meta wyrzuca NFT

Stephane Kasriel, człowiek odpowiedzialny za dział commerce i fintech w Mecie poinformował, że firma likwidują cyfrowe dobra kolekcjonerskie i zajmie się szukaniem innych sposób wsparcia twórców, ludzi i firm, w tym np. poprzez monetyzację Rolek, a także usprawnienia Meta Pay .

REKLAMA

Prace nad NFT miały przynieść masę doświadczeń i cennych lekcji na przyszłość. Co stało za tą decyzją? Oczywiście, że pieniądze. Według różnych danych rynek NFT w ciągu roku skurczył się o 97-98 proc. To jest całkowity dramat, który pokazuje, że inwestycje w ten token nie mają obecnie żadnego sensu.

Dodajmy do tego masowe zwolnienia w Meta, spadający kurs akcji i mamy pełną odpowiedź na pytanie, dlaczego NFT wyleciał z Mety. To jest martwy temat i tylko niektórzy spóźnialscy próbują jeszcze coś na nim ugrać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA