REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Już? Facebook wyrzuca NFT

NFT, czyli Non Fungible Token, miało być rewolucją. Rok temu świat zachwycił sie możliwościami jakie miały iść za tą technologią. Firmy prześcigały się w deklaracjach na temat tego, jakie wsparcie dla NFT będzie można znaleźć w ich aplikacjach. Rok później, gdy wokół tematu pozostał głównie smród, nawet Meta porzuca NFT.

14.03.2023
13:04
instagram nft kiedy
REKLAMA

Niewymienialny token w teorii oparty na technologii blockchain (okazało się, że wiele z nich nawet nie stało obok blockchaina) miał być cyfrowym przedmiotem kolekcjonerskim dziełem sztuki, a okazał się doskonałą maszyną do spekulacji.

W teorii dzięki tokenowi dało się bez żadnej wątpliwości udowodnić, że jesteśmy właścicielami danego dobra cyfrowego. Rynek zalały wirtualne miśki, celebryci tworzyli NFT, jakaś pani sprzedała miłość za milion złotych w tokenach NFT (co jak się później okazało również było oszustwem).

REKLAMA

Za pomocą nowoczesnej technologii i przy wykorzystaniu ludzkiej niewiedzy niektórzy zrobili interes życia, a inni zostali z cenną nauczką na przyszłe lata - jeżeli czegoś nie rozumiesz, to w to nie inwestuj.

Na fali szału związanego z NFT Meta zapowiedziała, że zapewni integrację z tą technologią na Instagramie i Facebooku. Użytkownicy mieli udostępniać na Instagramie zarówno dzieła NFT, które sami stworzyli, jak i te zakupione na cyfrowym rynku. Ba, w przyszłości niewymienialne tokeny miały być istotnym składnikiem metaverse. Chyba się jednak tego nie doczekamy

Ledwo rok po hucznych zapowiedziach Meta wyrzuca NFT

Stephane Kasriel, człowiek odpowiedzialny za dział commerce i fintech w Mecie poinformował, że firma likwidują cyfrowe dobra kolekcjonerskie i zajmie się szukaniem innych sposób wsparcia twórców, ludzi i firm, w tym np. poprzez monetyzację Rolek, a także usprawnienia Meta Pay .

REKLAMA

Prace nad NFT miały przynieść masę doświadczeń i cennych lekcji na przyszłość. Co stało za tą decyzją? Oczywiście, że pieniądze. Według różnych danych rynek NFT w ciągu roku skurczył się o 97-98 proc. To jest całkowity dramat, który pokazuje, że inwestycje w ten token nie mają obecnie żadnego sensu.

Dodajmy do tego masowe zwolnienia w Meta, spadający kurs akcji i mamy pełną odpowiedź na pytanie, dlaczego NFT wyleciał z Mety. To jest martwy temat i tylko niektórzy spóźnialscy próbują jeszcze coś na nim ugrać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA