REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Ten śmigłowiec lata w grupie i nigdy nie wiadomo, którym leci prezydent USA. Oto Marine One

Podczas zagranicznych podróży prezydenta USA największą uwagę przykuwa zazwyczaj potężny samolot Air Force One czy Bestia, limuzyna opancerzona niemal jak czołg. W ich cieniu pozostaje Marine One, prezydencki śmigłowiec.

20.02.2023
15:47
Marine One
REKLAMA

Choć Bestia i Air Force One błyszczą w blasku fleszy, to Marine One wykonuje całą ciężką pracę. To śmigłowiec, na pokładzie którego przemieszcza się prezydent USA podczas podróży.

REKLAMA

Oto Marine One - śmigłowiec prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Marine One jest transportowany potężnymi wojskowymi samolotami transportowymi C-17 Globemaster lub C-5 Galaxy (podobnie jak limuzyna prezydenta) wszędzie tam, gdzie prezydent podróżuje w Stanach Zjednoczonych, a także za granicą. Nawet jeśli podczas podróży zagranicznej prezydent nie korzysta z Marine One, przynajmniej jeden śmigłowiec jest w gotowości do odlotu w razie potrzeby.

Ciekawa jest taktyka stosowana przez Piechotę Morską, która odpowiada za Marine One. Ze względów bezpieczeństwa Marine One często lata w grupie aż pięciu identycznych śmigłowców. Jedna maszyna przewozi prezydenta, a pozostałe służą jako "zmyłka". Po starcie śmigłowce zmieniają szyk, aby ukryć położenie maszyny z prezydentem na pokładzie. Manewr ten nazywa się "prezydencką grą w trzy kubki".

Czytaj także:
- Rakiety, czołgi, samoloty, pociski z uranem. Top 5 najdroższej broni, którą kupujemy od USA
- Tak mogą pozbawić cały kraj prądu. Oto bardzo prosty sposób na paraliż sieci energetycznych
- Chińczycy zaatakowali okręt laserem. Załoga została oślepiona

Marine One jest wyposażony w standardowe wojskowe środki przeciwrakietowe takie jak flary do zwabiania pocisków naprowadzanych na ciepło i tzw. chaffs do zwalczania pocisków naprowadzanych radarowo. Posiada też urządzenia "oślepiające" rakiety naprowadzane na ciepło. Dokładne wyposażenie śmigłowców pozostaje tajne.

 class="wp-image-3340607"
Jedno z niewielu zdjęć wewnątrz VH-3D Marine One zrobione podczas transportu prezydenta 
Baracka Obamy (siedzi tyłem).
REKLAMA

Śmigłowce prezydenta USA należą do jednostki Marine Helicopter Squadron One (HMX-1) nazwanej Nighthawks. Używa ona dużych Sikorsky VH-3D Sea King i mniejszego VH-60N White Hawk. VH-3D może przewozić 14 pasażerów, a VH-60N 11. Oba helikoptery wymagają pilota, drugiego pilota i szefa załogi, a załoga VH-60N obejmuje również operatora systemów łączności.

16 lipca 2009 r. Marine One po raz pierwszy leciał z załogą złożoną wyłącznie z kobiet. Był to również ostatni lot major Jennifer Grieves, która jako pierwsza kobieta pilotowała śmigłowiec prezydenta. Pierwsze użycie śmigłowca do transportu prezydenta miało miejsce w 1957 r., kiedy prezydent Dwight D. Eisenhower podróżował Bell UH-13J Sioux.

Zdjęcie główne: White House/public domain via Wikimedia Commons

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA