REKLAMA

Zrobił selfie z balonem na wysokości 21 km. To zdjęcie przejdzie do historii

Niesamowite i zapierające dech w piersiach zdjęcie zrobił sobie z balonem podejrzewanym o szpiegowstwo pilot amerykańskiego samolotu U-2. Spotkanie i fotografia przejdą do historii lotnictwa.

23.02.2023 06.31
Zrobił selfie z balonem na wysokości 21 km. To zdjęcie przejdzie do historii
REKLAMA

Balon, który przeleciał na początku lutego 2023 r. nad terytorium USA, po czym został zestrzelony przez amerykański myśliwiec F-22, wzbudził niemałą sensację na całym świecie.

Przedstawiciele rządu USA potwierdzili, że co najmniej dwa samoloty rozpoznawcze U-2S Dragon Lady zostały użyte do zebrania danych na temat balonu, gdy znajdował się on nad środkowym zachodem Stanów Zjednoczonych. Pułap, jaki mogą osiągać samoloty U-2S, przekracza 21 km, co pozwoliło pilotowi na obserwację balonu ze stosunkowo bliskiej odległości, w tym z góry.

REKLAMA

Aparatura elektroniczna na pokładzie samolotu mogła zagłuszać lub monitorować emisje radiowe z balonu, także transmisje danych skierowane w górę, w kierunku satelitów komunikacyjnych.

Pilot jednego z U-2 wykazał się poczuciem humoru i zrobił sobie selfie z balonem. Na zdjęciu widać też cień samolotu. Zauważycie go na powłoce balonu. Widać też, że U-2S znajduje się znacznie wyżej nad balonem.

 class="wp-image-3363455"
U-2S nad balonem

Skąd pochodził balon. Początkowo w świat poszła narracja, że przelatujące nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą balony należą do Chin. 16 lutego prezydent Joe Biden, stwierdził, że trzy balony nie były ani chińskie, ani szpiegowskie, lecz należały do prywatnych firm realizujących misje badawcze. Trudno zatem przypisać stuprocentowo "narodowość" rzeczonemu obiektowi, który sfotografował pilot.

Lockheed U-2, nazywany Dragon Lady, to amerykański jednosilnikowy samolot rozpoznawczy przeznaczony do lotów na dużych wysokościach. Znajduje się na wyposażeniu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), a wcześniej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Samolot umożliwia gromadzenie danych wywiadowczych w dzień i w nocy, na dużej wysokości (maksymalny pułap 21 300 metrów) w każdych warunkach pogodowych . 

Pierwszy lot U-2 odbył się w 1955 r. Podczas zimnej wojny samolot latał nad Związkiem Radzieckim , Chinami, Wietnamem i Kubą. W 1960 r. Gary Powers został zestrzelony w U-2C nad Związkiem Radzieckim pociskiem ziemia-powietrze. Major Rudolf Anderson Jr. został zestrzelony w U-2 podczas kryzysu kubańskiego w 1962 r.

REKLAMA
 class="wp-image-3359912"
Samolot U-2

U-2 brały udział w konfliktach w Afganistanie i Iraku oraz wspierały kilka międzynarodowych operacji NATO. U-2 był również używany do badań naukowych. U-2 jest jednym z nielicznych typów samolotów, które służyłą w USAF przez ponad 50 lat, obok Boeing B-52, Boeing KC-135, Lockheed C-130 i Lockheed C-5. Najnowsze modele (w tym U-2S) weszły do ​​służby w latach 80 ubiegłego wieku, a najnowszy model U-2S przeszedł modernizację w 2012 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA