REKLAMA

Wiemy, która konsola wygrała w 2022 r. Game Pass nie pomógł Xboksowi

Organizacja NPD zajmująca się monitorowaniem sprzedaży gier oraz elektroniki na terenie Stanów Zjednoczonych policzyła, która konsola była najchętniej wybierana przez graczy. Obyło się bez zaskoczeń na szczycie podium, mimo wypaczeń w postaci niskiej dostępności sprzętu w sklepach.

18.01.2023 16.02
Ceny konsol w górę?
REKLAMA

Stany Zjednoczone to największy rynek konsolowy oraz drugi największy rynek dla gier wideo, zaraz po Chińskiej Republice Ludowej. To właśnie w USA rozgrywa się najważniejszy bój o serca i portfele graczy, który w dużym stopniu odzwierciedla układ sił na takich kontynentach jak Europa czy Australia. Wiemy już, kto owy bój wygrał w 2022 roku. Zwycięzca po raz kolejny pochodzi z Japonii.

REKLAMA

Nintendo Switch to najczęściej kupowana konsola całego 2022 roku.

Łączna sprzedaż Switcha, na którą składają się modele V2, Lite oraz OLED, nie miała sobie równych. Tak wynika z danych organizacji NPD, zajmującej się monitorowaniem sprzedaży gier oraz elektroniki w Stanach Zjednoczonych.

Sprzedaż Nintendo Switcha napędzał świetny katalog gier na wyłączność, które zadebiutowały w 2022 roku oraz poprzednich latach. Główne motory napędowe tej konsoli w 12 minionych miesiącach to Pokemon Scarlet/Violet, Pokemon Legends: Arceus, Mario Kart 8 Deluxe (ten klasyk jest nieśmiertelny, słowo daję), Kirby and the Forgotten Land (w pełni zasłużenie!) oraz Nintendo Switch Sports (dla mnie lekkie rozczarowanie).

 class="wp-image-3138156"

Drugie miejsce należy do PlayStation 5, mimo niskiej dostępności konsoli.

Chociaż Sony miało w 2022 roku gigantyczne problemy, by sprostać popytowi na swój sprzęt, zirytowani konsumenci nie sięgnęli gremialnie po konsole Microsoftu. No, przynajmniej nie na tyle, by Xbox zajął drugie miejsce na sprzedażowym podium. PlayStation 5 sprzedało się w 2022 roku gorzej od Switcha, ale lepiej od Xboksa.

Główne motory napędowe PS5 to God of War Ragnarok (jak najbardziej zasłużenie). Horizon: Forbidden West (lepszy od pierwszej części), Gran Turismo 7 oraz Marvel's Spider-Man: Miles Morales. Z tytułów multiplatformowych, najlepiej na PS5 sprzedawał się nowy Call of Duty, Elden Ring oraz Madden NFL.

 class="wp-image-3138159"

Mimo niezwykle atrakcyjnej oferty, Xbox ponownie zamyka podium.

Microsoft osiągnął w 2022 roku spory taktyczny sukces. Firmie udało się lepiej zabezpieczyć produkcję oraz dostawy konsol, przez co modele Xbox Series S oraz Xbox Series X były łatwiej dostępne w sklepach niż konkurencyjne PlayStation 5. Sprawny łańcuch dostaw nie pomógł jednak w pokonaniu Sony, nawet w połączeniu z niską ceną Xboksa Series S oraz bardzo atrakcyjnym programem abonamentowym Xbox Game Pass.

Najlepiej sprzedające się gry na Xboksie to w 2022 roku tytuły multiplatformowe: nowy Call of Duty, Elden Ring, Madden NFL, FIFA 23 czy LEGO Star Wars: The Skywalker Saga. Z produkcji na konsolową wyłączność najlepiej poradziła sobie Forza Horizon 5, trafiając na dziewiątą pozycję najlepiej sprzedających się gier na Xboksie w 2022 roku.

REKLAMA
 class="wp-image-3138162"

Dane pochodzą ze sprzedaży pudełkowej oraz cyfrowej pełnej wersji gier na terenie USA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA