REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF? Oto najlepszy sposób

Pliki PDF generowane przez rozmaite programy i usługi czasem puchną do niewygodnych rozmiarów. Trudno je potem wysyłać mailem czy archiwizować w pamięci lokalnej bądź w chmurze. Na szczęście jest narzędzie do ich optymalizacji. A więc i zmniejszenia ich rozmiaru.

03.12.2022
13:14
Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF
REKLAMA

PDF to format dokumentu opracowany przez firmę Adobe. Jego atutem jest fakt, że niezależnie od tego na jakim urządzeniu i w jakim programie zostanie otwarty, zawsze będzie użytkownikowi prezentowany tak samo. Bez najmniejszych zmian w wyglądzie. To właśnie dzięki temu został przyjęty za standard ISO.

REKLAMA

Czytaj też:

Adobe jest właścicielem formatu PDF i związanego z nim patentu. Wydaje też płatną (i drogą) aplikację do tworzenie i edycji plików w tym formacie o nazwie Acrobat. Firma jednak nie żąda żadnych umów czy opłat licencyjnych za wykorzystywanie formatu. Każdy może tworzyć programy do edycji PDF-ów. Niestety, nie każdy potrafi.

Pliki PDF mogą zawierać tekst, czcionki, grafikę wektorową, grafikę rastrową i wiele innych obiektów. Nie wszystkie aplikacje budują te pliki w sposób optymalny, czego efektem może być ich (zbyt) duży rozmiar. Czy da się coś z tym zrobić, poza archiwizacją takich plików do nie do końca wygodnych w użyciu folderów skompresowanych? Na szczęście tak.

Za duży PDF. Jak zmienić rozmiar pliku PDF? Poradnik.

Najlepsze jest darmowe narzędzie od Adobe. To aplikacja webowa i do działania potrzebuje łączności internetowej. By z niej skorzystać należy ją otworzyć, wysłać do niej przez Internet plik do zmniejszenia - a ta zwróci go w możliwie zoptymalizowanej formie.

Jak zmienić rozmiar pliku PDF? Wysyłanie do Adobe Acrobat

Darmowy moduł Adobe Acrobat do zmniejszania plików PDF znajduje się pod tym adresem. Aplikacja nie wymaga instalacji, działa w przeglądarce, zarówno na PC, jak i na telefonie. Po jej otwarciu należy wcisnąć przycisk Wybierz plik i wskazać plik PDF przeznaczony do optymalizacji.

Jak zmienić rozmiar pliku PDF? Przetwarzanie przez Adobe Acrobat

W następnym kroku aplikacja spyta się o stopień kompresji. Im wyższy, tym mniejszą ilość pamięci będzie zajmował dokument. Zwiększenie stopnia kompresji wiąże się jednak z potencjalną nieznaczną utratą jakości elementów graficznych w dokumencie, z czym należy się liczyć.

Jak zmienić rozmiar pliku PDF? Pobieranie z Adobe Acrobat
REKLAMA

Aplikacja zacznie pracować nad plikiem, co potrwa dosłownie kilka sekund - po czym zgłosi koniec pracy. Po wciśnięciu przycisku Pobierz można pobrać już gotowy, skompresowany plik.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA