REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jakich telefonów z Androidem używają Polacy? Ten model jest najpopularniejszy

Android dzięki swej dostępności od lat jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym świata. Zgodnie z danymi serwisu Statcounter obecnie używa go niemal 71 procent wszystkich urządzeń mobilnych na świecie. Ale jakie urządzenia z Androidem są obecnie najpopularniejsze i czego używamy w Polsce?

22.11.2022
10:32
Jakich telefonów z Androidem używają Polacy? Ten model jest najpopularniejszy
REKLAMA

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Sports Lens i AppBrain, w listopadzie 2022 roku na świecie było 2,8 miliarda aktywnych użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Ponad 51 procent urządzeń używa systemu Android w wersji 11 lub 12, a wydany w sierpniu bieżącego roku Android 13 gości na zaledwie 0,7 procent aktywnych urządzeń.

REKLAMA

Najpopularniejszym producentem urządzeń z systemem Android jest nieprzerwanie Samsung, dzierżący ponad jedną trzecią (34,6 procent) wszystkich urządzeń. Na drugim i trzecim miejscu plasują się odpowiednio Xiaomi i Oppo z 14,3 oraz 10,3 procent udziału na rynku androidowych smartfonów. Pomimo problemów z dostępu do usług Google Play, Huawei plasuje się na piątej pozycji z 6,8 procent udziału w rynku, z kolei Infinix, relatywnie nowa marka na rynku - także polskim - odpowiada za 1,8 procent aktywnych urządzeń z systemem Android.

Udział w rynku poszczególnych producentów telefonów z systemem Android, fot. Sports Lens

Najpopularniejszy model telefonu z Androidem ma już ponad dwa lata

Biorąc pod uwagę obecny podział rynku urządzeń mobilnych, trafnym jest przypuszczenie, że najpopularniejszy model androidowych smartfonów jest opatrzony logo Samsunga. Lecz najpopularniejsze urządzenie z Androidem to nie flagowy Galaxy S22 czy S21, ani nawet popularne średniaki A53 i A52s.

Zgodnie z danymi AppBrain, najpopularniejszym smartfonem z Androidem na pokładzie jest wydany pod koniec 2020 roku Samsung Galaxy A12, którego używa 2,1 procent użytkowników. Trzy kolejne najpopularniejsze modele również należą do Samsunga i są to Galaxy A21s, A10s i A51 z 1 procent udziału w rynku każdy. Top 5 zamyka Redmi 9A, z którego korzysta 0,9 procent użytkowników.

REKLAMA

Najpopularniejszy smartfon z Androidem w Polsce? Może zdziwić model, ale nie producent

AppBrain oprócz prezentowania danych w skali globalnej, posiada również dane pozyskane z poszczególnych krajów, w tym Polski. W listopadzie bieżącego roku najpopularniejszym smartfonem z Androidem w Polsce był Redmi Note 8 Pro, który zadebiutował na rynku w trzecim kwartale 2020 roku, a obecnie używa go 1,8 procent Polaków. Trzy kolejne najpopularniejsze smartfony to Samsung Galaxy A50, Redmi Note 9 Pro oraz Samsung Galaxy A52s 5G z 1,6 procent udziału w rynku każdy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA