REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wymyślili oczyszczacz powietrza do lodówki. Wydłuża świeżość produktów o 10 dni

Układanie pomidorów szypułkami do góry, zawijanie końców bananów w folię czy chowanie do papierowych toreb. Sposobów na wydłużenie świeżości warzyw i owoców jest kilka, a włoski startup przychodzi z kolejnym rozwiązaniem: oczyszczaczem powietrza do lodówki.

24.10.2022
9:13
Wymyślili oczyszczacz powietrza do lodówki. Wydłuża świeżość produktów o 10 dni
REKLAMA

Rocznie ludzkość wyrzuca około miliarda ton jedzenia, które przekłada się na 10 procent rocznych emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z raportem Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, same warzywa i owoce w skali globalnej odpowiadają za emisję prawie 30 proc. gazów cieplarnianych pochodzących ze zmarnowanego jedzenia i stanowią ponad 40 proc. zmarnowanego jedzenia.

REKLAMA

Z tym zjawiskiem w skali makro próbują walczyć naukowcy, opracowując jadalne czujniki popsucia. W skali mikro - start-upy. Jednym z nich jest włoska firma Vitesy, która zajmuje się tworzeniem i produkcją oczyszczaczy powietrza. Tydzień temu Vitesy rozpoczęło zbiórkę na zorganizowanie produkcji Shelfy, niepozornego urządzenia, które wydłuża świeżość warzyw i owoców.

Oczyszczacz powietrza... w lodówce? Oto Shelfy

Shelfy działa w niemalże taki sam sposób jak inne oczyszczacze powietrza, bowiem jego działanie opiera się na zasysaniu powietrza, a następnie wypuszczaniu przefiltrowanego powietrza. To, co czyni Shelfy wyjątkowym jest fakt, że został on przystosowany do pracy w lodówce.

Shelfy posiada wbudowany filtr skonstruowany z nanomateriałów, który pozwala urządzeniu na odfiltrowywaniu z powietrza nieprzyjemnego zapachu oraz bakterii i pleśni unoszących się w powietrzu. Oczyszczacz wyposażono w filtr wielokrotnego użytku, dzięki czemu Shelfy do ponownego użycia wymaga jedynie ładowania i umycia filtra pod bieżącą wodą.

Shelfy działa w trzech trybach, możliwych do zmiany w zależności od stopnia wypełnienia lodówki. Oprócz tego urządzenie uczy się schematów zachowania domowników na podstawie częstotliwości otwierania lodówki, dzięki czemu dostosowuje swój tryb pracy do otoczenia. W optymalnych warunkach Shelfy jest w stanie pracować 30 dni bez przerwy.

Ponadto wyposażono Shelfy we wsparcie dla Alexy i Google Home, a urządzeniem można sterować zdalnie z poziomu dedykowanej aplikacji zaprojektowanej przez firmę.

Owoce i warzywa świeższe nawet o 10 dni dłużej?

Możliwości Shelfy zostały przetestowane przez CSI SpA, włoskie laboratorium zajmujące się materiałami do pakowania żywności. Zgodnie z przeprowadzonymi testami, w zależności od produktu, Shelfy jest w stanie wydłużyć świeżość warzyw i owoców od 50 do nawet 70 procent.

Cukinia przechowywana w lodówce z Shelfy była zdatna do spożycia przez 22 dni, w lodówce bez oczyszczacza - jedynie 10. Podobnie z truskawkami, które w normalnych warunkach wytrzymują około trzech dni - z Shelfy utrzymały swe walory smakowe, zapachowe i wartości odżywcze ponad tydzień.

REKLAMA

Shelfy okazał się być jednym z Kickstarterowych hitów, zbierając potrzebną na produkcję kwotę w zaledwie 12 godzin. Dotychczas Shelfy zebrał ponad milion złotych, a kampania na platformie crowdfundingowej trwa jeszcze przez 25 dni.

Wszyscy zainteresowani Shelfy muszą wyłożyć na stół 94 euro (około 450 złotych) plus kolejne 10 euro za wysyłkę do Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA