REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wojna wojną, a amerykański astronauta poleci dzisiaj na orbitę rosyjską rakietą

W środę 21 września 2022 r. o godzinie 15:54 polskiego czasu z kosmodromu Bajkonur wystartuje statek Sojuz MS-22, na pokładzie którego znajdzie się dwóch rosyjskich kosmonautów i jeden amerykański astronauta, którzy wkrótce rozpoczną swoją sześciomiesięczną misję na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

21.09.2022
9:33
rakieta sojuz
REKLAMA

Zgodnie z planem już trzy godziny po starcie i po wykonaniu dwóch okrążeń wokół Ziemi, statek Sojuz powinien zacumować do orbitalnego laboratorium. Jeżeli cumowanie przebiegnie prawidłowo, do otwarcia włazów oddzielających stację od statku powinno dojść dwie godziny później.

REKLAMA

Relację ze startu rakiety będzie można oglądać w oknie poniżej już od godziny 15:00 polskiego czasu. O 18:15 natomiast rozpocznie się relacja z cumowania statku do stacji. Na pokładzie statku Sojuz MS-22 znajdą się dzisiaj dowódca Siergiej Prokopiew, Dmitrij Petelin oraz amerykański astronauta Francisco Rubio. Dla Rubio i Petelina jest to pierwszy lot na stację kosmiczną.

Współpraca w kosmosie w obliczu wojny

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostaje ostatnim obszarem współpracy między rosyjską i amerykańską agencją kosmiczną, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 r. Zgodnie z podpisaną latem umową, oba kraje wymieniają się miejscami na pokładzie swoich statków kosmicznych, aby zapewnić sobie stały dostęp do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nawet gdyby systemy wynoszenia astronautów jednego z tych krajów zawiodły. Mimo wielu gróźb zrezygnowania z udziału w obsłudze stacji kosmicznej, Rosjanie nadal z niej korzystają i dopiero w 2024 r. rozpoczną proces oficjalnego wycofywania się z użytkowania stacji. Według Amerykanów natomiast stacja i tak zakończy swoje zadania na orbicie do 2030 roku.

Czytaj dalej:

Udział amerykańskiego astronauty w dzisiejszym starcie rosyjskiej rakiety to efekt wymiany astronautów. Już za dwa tygodnie na orbitę amerykańskim statkiem Crew Dragon poleci rosyjska kosmonautka Anna Kikina. Będzie to pierwszy przedstawiciel Federacji Rosyjskiej, który znajdzie się na pokładzie statku wyprodukowanego przez SpaceX.

REKLAMA

Dzisiejszy start z pewnością nie będzie należał do komfortowych. Zaledwie na sześć godzin przed startem, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację rezerwistów do walki na terytorium Ukrainy, prowadząc tym samym do eskalacji trwającego od ponad pół roku konfliktu.

Aktualnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się trzech rosyjskich kosmonautów (Oleg Artemiew, Denis Matwiejew, Siergiej Korsakow), trzech amerykańskich astronautów (Bob Hines, Kjell Lindgren oraz Jessica Watkins) oraz europejska astronautka Samantha Cristoforetti.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA