REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zbliża się Windows 11 22H2. System zadebiutuje 20 września

System Windows 11 22H2 zostanie wydany 20 września - wynika z niepotwierdzonych jeszcze przez Microsoft informacji. Co nowego?

16.08.2022
17:47
Hotspot Wi-Fi w Windows nie działa
REKLAMA

Windows 11, wedle zapowiedzi Microsoftu, jest aktualizowany na cztery sposoby. Po pierwsze, każdego miesiąca pojawia się zestaw łatek związanych z jakością i bezpieczeństwem, czasem z nową i relatywnie drobną funkcją. Po drugie, bez żadnego harmonogramu, aplikacje systemowe są aktualizowane przez Microsoft Store. Po trzecie, również bez harmonogramu, interfejs systemu jest aktualizowany przez Experience Packs. I wreszcie po czwarte: każdego roku pojawi się Jedna Duża Aktualizacja, zmieniająca numer wersji systemu i wprowadzająca szersze usprawnienia.

REKLAMA

Czytaj też:

Windows 11 22H2 - kiedy premiera?

Pierwsza z tych dużych aktualizacji - Windows 11 22H2 - jest już gotowa. Przez ostatnie kilka miesięcy była rozwijana na naszych oczach i testowana w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows. Wersję zapoznawczą można pobrać nawet dziś. Aktualizacja, jak wynikało z informacji Microsoftu, miała być udostępniana 5 września bieżącego roku. Niepotwierdzone informacje mówią o 20 września. Jednocześnie numer kompilacji to 22621, co oznacza, że teoretycznie produkcyjny Windows 11 22H2 jest już do pobrania przez program publicznych beta-testów. No, nie do końca.

Windows 11 22H2 już dostępny

W teorii można na chwilę przystąpić do programu Windows Insider, uaktualnić system do wersji 22H2, po czym wypisać się z programu. W ten sposób można zyskać dostęp do kompilacji 22621 bez czekania do września i testowania czegoś niestabilnego. Warto jednak mieć na uwadze, że do września do kompilacji 22621 będą jeszcze publikowane łatki i poprawki, usuwające ostatnie błędy. System, choć teoretycznie gotowy, może jeszcze sprawiać pewne problemy. Lepiej zaczekać aż się pojawi w Windows Update.

Windows 11 22H2 usunie część estetycznych naleciałości z poprzednich wersji Windowsa, których Microsoft nie zdążył wypolerować do premiery pierwszej wersji systemu. Są to takie elementy, jak pasek regulacji głośności czy pasek regulacji jasności.

 class="wp-image-2176653"
Windows 11 22H2 ze skrótem do sesji koncentracji (pod Powiadomieniami)

Po aktualizacji zapewniony też zostanie szybszy dostęp do funkcji Sesja koncentracji, która przez wyciszenie powiadomień i innych dynamicznie generowanych alertów i zapewnienie ciszy (z opcjonalnym podkładem ze Spotfy) i określonego czasu na zadanie pozwala na owym zadaniu się skupić. Teraz dostępna będzie w menu powiadomień.

Menu Start zyska możliwość tworzenia folderów.

Pozwoli też na ograniczoną personalizację w formie wybrania, ile miejsca mają zajmować przypięte aplikacje, a ile Proponowane dokumenty i multimedia.

 class="wp-image-2176665"
Windows 11 22H2 z ustawieniami Konta Microsoft

Aplikacja Ustawienia zyska dwie nowe sekcje. Pierwszą jest Konto Microsoft, w której użytkownik będzie mógł podejrzeć najważniejsze informacje o swoim koncie, stan wykupionych subskrypcji czy listę innych powiązanych z kontem użytkowników.

 class="wp-image-2176671"
Windows 11 22H2 z ustawieniami Rodziny

Drugą jest bezpieczeństwo rodzinne, zapewniająca szybki dostęp do najważniejszych ustawień związanych z Microsoft Rodzina, czyli usługą do kontroli rodzicielskiej i współdzielenia danych w gospodarstwie domowym.

 class="wp-image-2176677"
Windows Update w Windows 11 stara się optymalnie wykorzystywać zasoby

Zmieni się też nieco działanie usługi Windows Update. Ta w trybie automatycznym będzie działała tak, by minimalizować ślad węglowy pozostawiany przez komputer. Oznacza to intensywniejsze wykorzystywanie zasobów przy korzystaniu z zielonych źródeł energii i ich oszczędzanie, gdy prąd pochodzi z wysokoemisyjnych źródeł.

 class="wp-image-2176710"
Windows 11 22H2 z tapetą pobieraną z Centrum uwagi Windows

W systemie będzie też można ustawić automatyczną tapetę. Ta będzie pobierana ze zbioru W centrum uwagi Windows, a więc z tego samego, z jakiego pobierane są obrazki wyświetlane na ekranie blokady. Użytkownik będzie mógł przy tym ocenić wybór tapety, by mechanizm skuteczniej dobrał kolejną.

 class="wp-image-2176686"
Windows 11 22H2. Przypinanie plików w Eksploratorze plików

Eksplorator plików zyska nową funkcję, jaką jest możliwość przypinania plików do jego widoku głównego - dzięki czemu mogą być od razu pod ręką (a raczej pod kursorem bądź palcem) użytkownika.

 class="wp-image-2176689"
Nowy Menedżer zadań w Windows 11 22H2

Unowocześniony też zostanie Menedżer zadań, czyli narzędzie dla zaawansowanych użytkowników do zarządzania uruchomionymi na PC procesami. Nowa wersja jest bardziej spójna wizualnie z resztą Windowsa, zyskała dodatkowy boczny pasek nawigacyjny.

Gruntownie przebudowano też Rejestratora dźwięku, który teraz obsługuję większą liczbę formatów dźwięku, ozdabia proces nagrywania nową wizualizacją i którego interfejs został przeprojektowany.

REKLAMA

Wraz z Windowsem 11 22H2 pojawią się też preinstalowane aplikacje Clipchamp i Family. Same w sobie nie są niczym nowym: są też dostępne na inne wersje Windowsa, a także na inne systemy. Aktualizacja wprowadzi je jednak nieco na siłę na komputery użytkowników (bez obaw, można je usunąć). Clipchamp to aplikacja do edycji i montowania wideo. Family to aplikacja do zarządzania rodziną w ramach usługi Microsoft Rodzina.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA