REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Twój telefon wykryje, że chrapiesz i kaszlesz przez sen. Android dostanie nową funkcję

Dobra wiadomość dla osób, które wykorzystują telefony do badania jakości snu. Android uczy się właśnie wykrywania chrapania i kasłania przez sen. Nowości spodziewamy się zarówno na smartfonach z rodziny Pixel z czystą wersją systemu operacyjnego Google'a, jak i na urządzeniach mobilnych innych firm.

27.05.2022
10:12
Telefon wykryje chrapanie i kaszel. Android z nową funkcją
REKLAMA

Analiza snu przez urządzenia elektroniczne to jedna ciekawszych nowości ostatnich lat. Smartfony i zegarki mogą działać w tandemie, aby badać nie tylko to, ile śpimy, ale również jak śpimy. Aplikacje mobilne na podstawie danych zebranych z czujników mogą rysować wykresy, który powiedzą nam, czy wszystko jest w porządku, czy też może najwyższa pora wprowadzić w życiu zmiany.

REKLAMA

Czytaj też:

Telefon z Androidem wykryje chrapanie i kasłanie przez sen

W przypadku telefonów z Androidem kolejną nowością w zakresie badania snu może być wykrywanie odgłosów chrapania i kasłania. Jak podaje serwis 9to5google.com, na ślad tej funkcji można wpaść poprzez analizę pliku APK aplikacji Google Health Studies w wersji 2.0. Firma prowadzi właśnie testy.

Niestety jak na razie dokładna analiza danych audio zebranych podczas snu posiadacza telefonu dostępna jest tylko dla pracowników Google'a. W aplikacji można jednak podejrzeć, na czym to polega i to właśnie z niej można wyczytać, że celem tego badania jest wykrycie m.in. chrapania i kaszlu.

Analiza danych snu w Androidzie będzie odbywała się wyłącznie lokalnie

Google podkreśla, że nie zamierza zbierać próbek chrapania i kasłania swoich użytkowników w ramach ogromnej bazy danych gdzieś w serwerowni. Zamiast tego analiza tak intymnej sprawy jak sen ma być realizowana lokalnie na poziomie urządzenia mobilnego, które otrzyma na to zgodę użytkownika. Jest spora szansa, ze docelowo ta funkcja będzie dostępna w ramach aplikacji Google Fit lub Zegar.

Na tym etapie nie wiadomo natomiast, czy zaawansowane badanie snu będzie domeną smartfonów z Androidem w ogóle, czy wyłącznie modeli z linii Pixel. Trudno powiedzieć, czy algorytmy Google'a będą dostosowane do analizy danych zbieranych przez czujniki i mikrofony o różnej charakterystyce i jakości w urządzeniach firm trzecich, czy firma skupi się na własnym sprzęcie.

Ciekawi mnie też, w jaki sposób Google rozwiąże problem z... parami śpiącymi w jednym łóżku

REKLAMA

Tak jak w przypadku singli każdy odgłos można przypisać do jednej osoby będącej akurat w pomieszczeniu, tak często ludzie idą do łóżka w towarzystwie i zasypiają obok siebie. Przypisywanie odgłosów chrapania i kasłania do konkretnego człowieka może być nie lada wyzwaniem dla inżynierów.

Wygląda jednak na to, że programiści mają na to odpowiedź - a przynajmniej są na tyle pewni siebie, że postanowili to szerzej przetestować. W wytycznych badania znalazła się informacja, że w tym samym pomieszczeniu może spać tylko jedna osoba (i to taka, która nie pracuje dla konkurencji).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA