REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pierwszy lądownik księżycowy od czasów misji Apollo gotowy. Nie zbudował go Elon Musk

Większość miłośników eksploracji przestrzeni kosmicznej myśląc o nowym lądowniku księżycowym automatycznie myśli o Starshipie, który ma wozić astronautów ze stacji Gateway na powierzchnię Księżyca i z powrotem. W rzeczywistości świat jednak nie kończy się na SpaceX.

21.04.2022
7:56
Pierwszy lądownik księżycowy od czasów misji Apollo gotowy. Nie zbudował go Elon Musk
REKLAMA

Pierwszym lądownikiem księżycowym od czasów Apollo jest Peregrine Lander zaprojektowany i zbudowany przez amerykańską firmę Astrobotic. Trzeba faktycznie przyznać, że urządzenie, które będzie dostarczało ładunki na powierzchnię Srebrnego Globu, wyglądem przypomina klasyczne lądowniki księżycowe sprzed pół wieku. Peregrine będzie lądownikiem realizującym loty w ramach programu transportowania mniejszych ładunków na powierzchnię Księżyca Commercial Lunar Payload Services.

REKLAMA

Jakby nie patrzeć, będzie to jeden z pierwszych amerykańskich kroków do faktycznego powrotu na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od lat siedemdziesiątych XX wieku.

Pierwszy swój lot Peregrine zrealizuje jeszcze w tym roku, dostarczając w ramach misji Peregrine Mission One na powierzchnię Księżyca, a konkretnie do wnętrza krateru Lacus Mortis na widocznej stronie Księżyca, kilkanaście niezależnych ładunków o łącznej masie 100 kg. Sam lądownik zostanie wyniesiony z Ziemi na szczycie rakiety Vulcan Centaur wyprodukowanej przez United Launch Alliance.

REKLAMA

Warto tutaj zauważyć, że Astrobotic już teraz planuje budowę kolejnego, większego modelu lądownika księżycowego. Griffin, bo tak miałby się nazywać, mógłby dostarczać na powierzchnię Księżyca większe ładunki. Nie wiadomo jednak kiedy ostatecznie firma zabierze się za budowę lądownika.

Doskonale, że coś się dzieje w sektorze księżycowym. SpaceX aktualnie intensywnie pracuje nad stworzeniem pierwszego załogowego lądownika księżycowego. Firma jednak nie może ruszyć z pracami, bowiem wciąż czeka na decyzję środowiskową z Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), która umożliwiłaby wykonanie pierwszej próby lotu orbitalnego Starshipa. Dopiero po opanowaniu startów i lądowań Starshipów na Ziemi, firma będzie w stanie zabrać się za przygotowanie Starshipa, który stanie się załogowym lądownikiem księżycowym, który już w 2025-2026 roku dostarczy pierwszych od pięćdziesięciu lat ludzi na powierzchnię Księżyca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA