REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Philips OLED807 pierwszym telewizorem z matrycą OLED EX. Soczysta czerń, Ambilight i... wysoka jasność

Pierwszym producentem, który wykorzysta panele OLED najnowszej generacji od LG Display nie będzie LG Electronics. Jaśniejsze matryce trafią do Philipsów OLED807, co automatycznie umieszcza je na liście potencjalnie najbardziej pożądanych telewizorów premium tego roku.

29.01.2022
17:52
Philips OLED807 z OLED EX
REKLAMA

Producenci matryc telewizyjnych zdają się coraz bardziej obawiać się urzędów antymonopolowych i pilnują się, by w żadnym razie nikt nie mógł uznać, że ci traktują preferencyjnie swoje siostrzane spółki. Najpierw wyszło na jaw, że pierwsze matryce QD-OLED od Samsung Display nie trafią do telewizorów Samsung Electronics, a do odbiorników Sony. Teraz dowiadujemy się, że pierwszy produkt z matrycami OLED Ex od LG Display nie będzie pochodził od LG Electronics, a od TP Vision, licencjobiorcy marki Philips.

REKLAMA

Czytaj też:

Telewizory OLED EX - co to znaczy?

Jak zapewnia LG Display, matryce OLED EX oferują jasność wyższą nawet o 30 proc. w porównaniu do konwencjonalnych matryc OLED. Na dziś telewizory OLED oferują szczytową jasność na poziomie około 600 nitów - w tym te z matrycami OLED Evo, które w teorii miały być jaśniejsze. Tymczasem telewizory LCD z Mini LED oferują szczytową jasność powyżej 2000 nitów.

OLED EX wykorzystują związki deuteru, dzięki czemu organiczne diody są w stanie emitować mocniejsze światło bez wpływu na ich żywotność. Co więcej, producent matryc zapewnia, że OLED EX mają znacznie sprawniejszy system sterowania organicznymi LED-ami, dzięki czemu zapewniają znacznie szersze pokrycie przestrzeni barwnej niż do tej pory. Dodatkowo, OLED EX mają być smuklejsze o 30 proc. i mieć jeszcze cieńsze ramki.

Philips OLED807 z OLED EX.

Philips zapowiedział dwa nowe telewizory: OLED707 i OLED807, ale tylko ten drugi jest faktycznie ciekawy. Właśnie z uwagi na swoją matrycę. Philips potwierdza deklaracje LG i również twierdzi, że zastosowana w telewizorze matryca jest o 30 proc. jaśniejsza od tej z zeszłorocznego modelu, czyli OLED806. Producent zapewnia też, że jego wielokrotnie nagradzany procesor obrazu P5 został unowocześniony, by jak najlepiej wykorzystać specyfikę panelu.

 class="wp-image-2026813"
Philips OLED807 z OLED EX

Philips OLED807 będzie obsługiwał wszystkie standardy HDR, w tym HDR10+ Adaptive i Dolby Vision. Oferować też będzie tryb pracy IMAX Enhanced, choć do końca nie jest jasne na czym ma polegać. OLED807 ma być też doskonałą propozycją dla graczy: telewizor ma być wyposażony w dwa złącza HDMI 2.1 o pełnej wydajności i z obsługą 4K@120, FreeSync Premium i G-Sync, co zapewni w grach płynną animację.

REKLAMA

OLED807 dostępny będzie w 48-, 55-. 65- i 77-calowych wersjach. Telewizor otoczony będzie metalową ramką i wyposażony w czterostronne doświetlenie Ambilight. Poza 77-calową odmianą, wszystkie będą też umieszczone na obrotowej stopie. Wbudowany system audio 2.1 ma zapewniać moc 70 W i dekodowanie dźwięku Dolby Atmos. Telewizor pracuje pod kontrolą Androida TV 11 bez interfejsu Google TV. Ceny nie są znane.

OLED707 nie będzie wyposażony w matrycę OLED EX. Dostępny będzie w 48-, 55- i 65-calowej wersji. Pracuje pod kontrolą Androida TV 11, jest wyposażony w trójstronny Ambilight oraz złącza HDMI 2.1 o pełnej wydajności. Również i jego ceny nie są znane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA