REKLAMA

Qualcomm pokazał Snapdragona 8 Gen 1 – układ dla najlepszych telefonów z Androidem

Snapdragon 8 Gen 1 to następca układu Snapdragon 888, który obecny był w sztandarowych telefonach mijającego roku. Nowy chipset ma być diabelnie szybki, a przy okazji oferować wyższą sprawność energetyczną.

01.12.2021 08.15
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
REKLAMA

Nowy sztandarowy układ Qualcomma został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o telefonach z Androidem, jakie pojawią się w przyszłym roku. Chip Snapdragon 8 Gen 1 jest produkowany w 4-nanometrowym procesie technologicznym i zawiera modem X65 5G, który zapewnia prędkość pobierania rzędu 10 Gb/s w sieci 5G. Snapdragon 8 Gen 1 oferować będzie również prędkość pobierania 3,6 Gb/s na sieciach Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E.

REKLAMA

Czytaj też:

Usprawnienia dotknęły niemal wszystkich bloków obliczeniowych układu. Nowy, siódmej generacji moduł do przeliczeń związanych z SI ma być czterokrotnie szybszy od tego obecnego w Snapdragonie 888, zaś układ graficzny Adreno ma zapewniać o 30 proc. wyższą wydajność, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 25 proc. Układ obsługuje też kodek aptX Lossless, który umożliwia transmisję przez Bluetooth 16-bitowego dźwięku przy 44,1 kHz – a więc o jakości Audio CD.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 – szybkość i sprawność energetyczna to nie koniec usprawnień. Aparaty w telefonach będą jeszcze użyteczniejsze.

W Snapdragonie 8 Gen 1 znajduje się 18-bitowy procesor sygnału, który może przetworzyć aż 4 tys. więcej danych od 14-bitowego bloku Spectra, jaki znaleźć można w Snapdragonie 888. Za jego sprawą urządzenie może przetwarzać 3,2 gigapiksele na sekundę – lub, jak kto woli, strumień wideo z trzech 36-megapikselowych aparatów równocześnie. Umożliwi on tworzenie aparatów z łatwością rejestrujących wideo 8K z HDR i w 30 kl./s, UHD przy 120 kl./s czy 720p przy 960 kl./s.

REKLAMA

Nowością jest też możliwość ciągłego przetwarzania wideo w trybie energooszczędnym, co ułatwi producentom telefonów tworzenie systemów biometrycznych opartych o rozpoznawanie twarzy. Układ Snapdragon 8 Gen 1 zawiera też mechanizm Trust Management Engine i obsługuje Android Ready SE – a więc bez dodatkowych zewnętrznych układów obsłuży dokumenty i klucze cyfrowe.

Qualcomm zapowiedział, że pierwszy telefon ze Snapdragonem 8 Gen 1 ma się pojawić już w przyszłym miesiącu w sklepach, a kolejne mamy ujrzeć w pierwszej połowie przyszłego roku. Lista modeli i producentów jest na razie nieznana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA