REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Podróże

Polskie pociągi pojadą 250 km/h. Kiedy? Jak dobrze pójdzie, to za dwa lata

Już niedługo skróci się czas, jaki pasażerowie będą spędzali w pociągach jeżdżących m.in. przez Warszawę, Katowice, Kraków i Wrocław. Centralna Magistrala Kolejowa pozwoli rozpędzać się lokomotywom i składom do 250 km/h.

24.12.2021
13:02
Pociąg czy samolot?
REKLAMA

Miłą wiadomością podzielił się pod koniec roku Ireneusz Merchel, czyli prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Złożył właśnie deklarację poprzez PAP, że Centralna Magistrala Kolejowa, czyli linia kolejowa nr 4 biegnąca przez aż cztery województwa (mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie) już za dwa lata "powinna być gotowa do procesu certyfikowania jej do prędkości 250 km/h".

REKLAMA

Polskie pociągi pojadą 250 km/h najwcześniej w grudniu 2023 r.

W związku z planowanym podniesieniem maksymalnej prędkości polskich pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej ogłoszono już kilkanaście przetargów. Dotyczą one takich zagadnień jak zabudowa rozjazdów, poprawa parametrów podtorza oraz poprawa stanu torów. Część prac przygotowawczych udało się już zakończyć.

To, że Centralna Magistrala Kolejowa ma docelowo pozwolić na podróżowanie z prędkością 250 km/h, jest już w zasadzie pewne, a dalsze prace nad modernizacją CMK będą prowadzone przez najbliższe dwa lata. Jedyne, co pozostaje niewiadomą, to… termin uruchomienia nowych połączeń dla pasażerów.

PKP i Centralna Magistrala Kolejowa

REKLAMA

Ireneusz Merchel ze spółki spółki PKP Polskie Linie Kolejowe jest przy tym przekonany, że wszystkie niezbędne prace uda się doprowadzić do końca jeszcze w 2023 r. Osobną kwestią jest jednak to, ile potrwa… sama certyfikacja - ta może zostać zakończona od razu, ale nie jest wykluczone, że pierwsze składy będą mogły wyjechać na tory dopiero w połowie 2024 r.

Konkretne informacje o tym, kiedy dokładnie będzie można spodziewać się certyfikacji Centralnej Magistrali Kolejowej na 250 km/h, a tym samym szybszych niż do tej pory podróży, mamy dostać najwcześniej za rok. Dzisiaj zaś pociągi łączące Grodzisk Mazowiecki, Warszawę, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław i Zawiercie mogą jeździć 200 km/h.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA