REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Starlink Elona jako GPS. Naukowcy sprawdzili, czy satelitom uda się wykryć lokalizację

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie prawie 2000 satelitów Starlink. Naukowcy wpadli na pomysł, aby wykorzystać satelity do ustalenia czyjejś lokalizacji na Ziemi. Czy Starlink zadziałał jak GPS?

28.09.2021
19:12
Starlink Elona jako GPS. Naukowcy to sprawdzili
REKLAMA

Głównym zadaniem satelitów konstelacji Starlink jest dostarczanie internetu szerokopasmowego w każde miejsce na powierzchni Ziemi. W tym celu Elon Musk już wysłał ponad 1700 satelitów na orbitę, a docelowo planuje umieścić ich tam nawet 40 000.

REKLAMA

Niezależna grupa naukowców postanowiła ostatnio sprawdzić, czy sygnały wysyłane przez Starlinki można by było wykorzystać do precyzyjnego ustalania położenia na powierzchni Ziemi. Wykorzystując sygnały emitowane przez osiem różnych satelitów konstelacji Starlink badaczom udało się ustalić swoje położenie na Ziemi z dokładnością do ośmiu metrów. W ten sposób udało się potwierdzić, że Starlinki mogą stanowić realną alternatywę dla satelitów GPS.

Czy SpaceX o tym wiedział?

Badacze przekonują, że do ustalenia swojego położenia na powierzchni Ziemi nie potrzebowali jakiegokolwiek kontaktu z przedstawicielami SpaceX. Mimo że wykorzystywali sygnały emitowane przez satelity, nie mieli też żadnego dostępu do zawartości tychże sygnałów poza informacją o położeniu i ruchu samego satelity.

Wykorzystując sygnały emitowane przez osiem różnych satelitów Starlink naukowcom udało się za pomocą stworzonych przez siebie algorytmów ustalić położenie anteny ustawionej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. O ile satelity GPS pozwalają na ustalenie położenia z dokładnością 0,3-5 metrów, o tyle Starlink pozwolił na precyzję do 7,7 metra. To jednak sytuacja przejściowa. Im więcej satelitów konstelacji Starlink będzie znajdowało się na orbicie, tym wyższa będzie precyzja lokalizacji.

REKLAMA

Badacze są przekonani, że wykorzystując opracowaną przez nich metodę, agencje rządowe będą mogły wykorzystywać konstelację Starlink jako zapasowy system nawigacji względem satelitów GPS, co może się okazać nieocenione w sytuacji gdyby armia wrogiego kraju chciała zakłócić sygnały emitowane przez satelity GPS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA