REKLAMA

Strefa Ułatwionego Dostępu w Paczkomatach. Świetny pomysł InPostu

InPost wprowadził Strefę Ułatwionego Dostępu w Paczkomatach. Ludzie niscy i niepełnosprawni będą mogli poprosić o umieszczenie paczki w dolnej skrytce.

30.09.2021 17.57
paczkomaty inpost dostepnosc osoby niepelnosprawne dolne skrytki
REKLAMA

Paczkomaty istnieją od lat, a InPost zdążył przez ten czas dosłownie zalać swoimi maszynami cały kraj. To jednak wcale nie oznacza, że sieć maszyn do odbierania paczek spoczywa na laurach, bo co kilka tygodni pojawia się jakaś nowość — czy to w ofercie firmy, czy to w aplikacji InPost Mobile do nadawania i odbierania przesyłek.

REKLAMA

InPost w ramach aktualizacji sprawi, że Paczkomaty staną się przyjazne dla osób niepełnosprawnych oraz niskich.

Sam mam ten przywilej, że poruszam się o własnych siłach i nie muszę korzystać z wózka inwalidzkiego, ale natura poskąpiła mi wzrostu, przez co metr osiemdziesiąt to mam, ale co najwyżej w kapeluszu. Z tego powodu zawsze klnę pod nosem, gdy już stoję przy Paczkomacie i się nagle okazuje, że wylosowałem w systemie InPostu jedną z górnych skrytek.

W takich sytuacjach zdarza się, że muszę stawać na paluszkach, aby odebrać swoją przesyłkę, ale to przecież i tak pryszcz w porównaniu z sytuacją osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tacy ludzie są, niestety, skazani na łaskę i niełaskę bliźnich i każda wizyta w Paczkomacie może być niepotrzebnym stresem. Na szczęście odchodzi on do przeszłości.

W aplikacji mobilnej będzie można poprosić kuriera, aby paczkę wsadził do dolnej skrytki w ramach Strefy Ułatwionego Dostępu.

Po wybraniu tej opcji kurier zadba, aby przesyłka znalazła się w skrytkach znajdujących się od 30 do 150 centymetrów nad poziomem podłoża. Dzięki temu osoby niskie i poruszające się na wózkach inwalidzkich będą miały znacznie mniej problemów z odbiorem oraz nadaniem paczki w Paczkomacie. Aby skorzystać z nowej funkcji, trzeba użyć aplikacji InPost Mobile.

Warto przy tym dodać, że nowe ułatwienie to nie jedyna nowość w Paczkomatach, dzięki której osoby niepełnosprawne oraz niskie mogą korzystać z usługi InPostu wygodniej niż wcześniej. Bardzo dobrym pomysłem było umożliwienie nadawania i odbierania paczek z poziomu aplikacji bez konieczności podchodzenia do umieszczonych dość wysoko ekranów i czytników kodów.

REKLAMA

Złożenie dyspozycji możliwe będzie wyłącznie za pośrednictwem aplikacji InPost Mobile. Niestety należy wybierać tę opcję osobno dla wszystkich przesyłek — a taki wybór powinien być dokonany „nie później niż z chwilą przekazania przesyłki do doręczenia”. Rozumiem jednak to ograniczenie — jakby wszyscy wybrali na stałe paczki na dole, to osoby niepełnosprawne zostałyby na lodzie.

Informacja, czy udało się paczkę umieścić w znajdującej się nisko skrytce, zostanie wysłana mailem oraz w aplikacji, bo niestety nie zawsze będzie to możliwe (Paczkomaty mają ograniczoną pojemność i niektóre są wyjątkowo silnie oblegane). Pozostaje mieć nadzieję, że użytkownicy nie będą nadużywali tej nowości, co pozwoli skorzystać z niej osobom faktycznie tego potrzebującym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA