REKLAMA

Google I/O 2021 już jutro – czego się spodziewać? Nie tylko Android 12

Niemal z całą pewnością część konferencji Google I/O 2021 poświęcona będzie systemowi Android 12. Możemy jednak być pewni, że interesujących wieści będzie dużo więcej. Pospekulujmy – na podstawie tego, co już wiemy.

17.05.2021 10.10
google i/o 2021 co będzie
REKLAMA

Nie ma żadnej wątpliwości. Google I/O to jedna z trzech – obok WWDC i Builda – najważniejszych konferencji deweloperskich w roku. To właśnie na tym wydarzeniu Google opowiadał będzie o swoich planach na przewidywalną przyszłość. By wszyscy jego partnerzy, że szczególnym nastawieniem na programistów, byli na nie gotowi. I już mogli planować swoje produkty i usługi.

REKLAMA

Google często wykorzystuje też rangę wydarzenia – wszak media całego świata słuchają – również i na ogłoszenia, które ze światem deweloperskim mają związek umowny. Niemal co roku firma prezentuje na I/O swoje nowe produkty i usługi. Co pokaże tym razem?

I/O 2021: Android 12 to pewny strzał. Zwłaszcza że przecież już go testujemy.

Android to na dziś najpopularniejszy system operacyjny na rynku – zarówno na rynku mobilnym, jak i w ujęciu całościowym. Nic więc dziwnego, że każde z jego usprawnień jest dokładnie omawiane na I/O. Pierwsze wersje testowe Androida 12 pojawiły się już do pobrania. Póki co, nowości nie było zbyt wiele, jednak na I/O mamy poznać dalsze szczegóły.

Android 12 Google Pixel 6

Wiemy z testów, że w systemie pojawi się wygodniejszy tryb PiP, natywna obsługa formatu AVIF i kilka pomniejszych drobiazgów. Jednak według ostatniego nieoficjalnego wycieku, system czeka gruntowna przebudowa od strony wizualnej. Nie chodzi tylko o samo wzornictwo – bo przecież i tak spora część producentów podmieni je na swoje – ale też o nowe elementy interfejsu. Zmieni się wygląd centrum powiadomień, uproszczone została ustawienia, pojawia się też nowe widżety do rozmów.

I/O 2021: nowy początek dla Google Wear OS.

Coś ostatnio zaczęło się dziać w nieco zapuszczonym Wear OS – systemie Google’a do elektroniki ubieralnej. Ni z tego, ni z owego Google wydał na ten system klawiaturę Gboard, coraz aktywniej też prosi użytkowników o opinie na temat systemu. Proces przejęcia Fitbita przez Google’a formalnie już się zakończył, a na dodatek słyszymy plotki, że ponoć Samsung ma porzucić Tizena na zegarki i zacząć korzystać z Wear OS-a.

Fossil Sport opinie

Poza rosnącym zamieszaniem za kulisami, niestety nic nie wiemy. Większość użytkowników systemu Google’a prawdopodobnie przyzna jednak, że przyda mu się gruntowne odświeżenie. Niegdyś bardzo obiecująca platforma, dziś wydaje się mocno odstawać od konkurencji – nie tylko w porównaniu do wspomnianego wyżej Tizena, a przede wszystkim w zestawieniu z watchOS-em dla Apple Watch. Plotkuje się, między innymi, o zegarku marki Pixel – nikt jednak nie przedstawił na tę teorię wiarygodnych dowodów.

I/O 2021: ciekawe gdzie jeszcze trafi Asystent Google i czego nowego się nauczy.

Niemal z całą pewnością istotną część I/O 2021 Google poświęci nowościom w Asystencie – zarówno w kwestii rozszerzenia jego możliwości przez zewnętrznych twórców, jak i też jego nowym zdolnościom. Google oficjalnie na swoim blogu już nawet zapowiadał, że Asystent zyska nowe integracje i nowe funkcje. Nie powiedział jeszcze tylko jakie. Biorąc jednak pod uwagę, że Google zapowiedział, że będzie też dużo o smart home – najpewniej to jest nasz trop. Asystent Google prawdopodobnie na kilka nowych sposobów ułatwi i uprzyjemni nam domową codzienność

I/O 2021: Na pewno zobaczymy słuchawki Pixel Buds A-series. Inaczej to byłoby głupie.

Nowe słuchawki douszne Google’a to najprawdopodobniej najgorzej trzymana tajemnica w historii tajemnic. Google niechcący nawet sam je zapowiedział na swoim profilu na Twitterze – zanim pospiesznie ktoś zdał sobie sprawę z pomyłki i usunął post. Wiemy już, jak wyglądają, pozostaje nam tylko poznać ich funkcje i cenę – na pewno niższą od wartych 180 dol. zwykłych Pixel Buds.

I/O 2021: Czy to będzie ten moment, w którym Google oficjalnie pokaże swoje SoC dla telefonów, tabletów i PC?

Według niepotwierdzonych informacji, Google wspólnie z Samsungiem pracuje nad układem o architekturze ARM. To najpewniej mocno zmodyfikowany układ Exynos z modułem graficznym od AMD i opracowanymi przez Google’a dodatkowymi rdzeniami do akceleracji przeliczeń związanych z uczeniem maszynowym.

Jeżeli układ ten ma zadebiutować w jednym z tegorocznych urządzeń Pixel, to I/O to idealny moment na zaprezentowanie tego chipa deweloperom – i wyjaśnienie im czemu warto optymalizować pod niego aplikacje. Podobno Samsung pracuje również nad wersją tego procesora dla laptopów, które mają być sprzedawane zarówno z systemem Google’a, jak i w wersji z Windowsem.

REKLAMA

Na pewno dużo, bardzo dużo o Wyszukiwarce i Mapach. Od tego zacznie się Google I/O 2021.

Spider’s Web będzie się pilnie przyglądał konferencji i towarzyszących jej sesjom online i warsztatom. Wydarzenie rozpocznie się 18 maja – czyli jutro – o godz. 19:00. Będzie je można oglądać na żywo online.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA