Biznes  / News

Blik gotowy na międzynarodowe przelewy na numer telefonu. W Polsce ta usługa już staje się hitem

Picture of the author

Dla Blika rok 2019 będzie rokiem sporych zmian. Operator systemu, Polski Standard Płatności, zapowiadał wprowadzenie płatności zbliżeniowych, teraz poinformował natomiast o wdrażaniu międzynarodowych przelewów na numer telefonu. A te na polski podwórku cieszą się ogromną popularnością.

Otwieramy aplikację naszego banku, wybieramy opcję przelewu przez telefon i wybieramy numer ze skrzynki kontaktów. Prościej się już nie da. Nie dziwne, że według słów prezesa PSP Dariusza Mazurkiewicza, w 2018 roku z tej usługi Polacy skorzystali aż 5 mln razy.

Operator chce przenieść to na poziom ogólnoeuropejski

Polski Standard Płatności przyłączył się bowiem do programu Standardised Proxy Lookup (SPL). Takie międzynarodowe płatności będą wyglądały w następujący sposób. Na początku lokalny dostawca na podstawie numeru telefonu wybranego przez użytkownika prześle zapytanie o numer IBAN do SPL. Następnie system przekaże żądanie do sieci zaangażowanych dostawców, którzy po weryfikacji, udzielą odpowiedzi. Dzięki temu będziemy mogli zrobić przelew np. z Francji albo Niemiec do Polski, posługując się wyłącznie numerem telefonu.

Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do nowego systemu będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych Blik na poziomie standardu europejskiego. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Blik gotowy na zmiany

To jednak tylko jedna z wielu zmian, jakie czekają użytkowników Blika w 2019 roku. Podczas niedawnej konferencji prasowej PSP zdradził, że w nadchodzących miesiącach klienci dostaną też do dyspozycji płatności zbliżeniowe, płatności cykliczne. W planach jest też „ułatwienie płatności internetowych” poprzez zastąpienie Blikiem Pay-By-Linków.

Operator BLIKa idzie w ten sposób za ciosem. Ubiegły rok był najlepszym w jego kilkuletniej historii. W 2018 roku za pomocą Blika klienci dokonali 91 mln transakcji, co daje średnio 250 tys. transakcji dziennie. To oznacza wzrost o 275 proc. w stosunku do roku 2017. Ich łączna wartość przekroczyła 12 mld zł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst