REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Blik gotowy na międzynarodowe przelewy na numer telefonu. W Polsce ta usługa już staje się hitem

Dla Blika rok 2019 będzie rokiem sporych zmian. Operator systemu, Polski Standard Płatności, zapowiadał wprowadzenie płatności zbliżeniowych, teraz poinformował natomiast o wdrażaniu międzynarodowych przelewów na numer telefonu. A te na polski podwórku cieszą się ogromną popularnością.

07.03.2019
17:43
zapłać blikiem z konta VAT
REKLAMA

Otwieramy aplikację naszego banku, wybieramy opcję przelewu przez telefon i wybieramy numer ze skrzynki kontaktów. Prościej się już nie da. Nie dziwne, że według słów prezesa PSP Dariusza Mazurkiewicza, w 2018 roku z tej usługi Polacy skorzystali aż 5 mln razy.

REKLAMA

Operator chce przenieść to na poziom ogólnoeuropejski

Polski Standard Płatności przyłączył się bowiem do programu Standardised Proxy Lookup (SPL). Takie międzynarodowe płatności będą wyglądały w następujący sposób. Na początku lokalny dostawca na podstawie numeru telefonu wybranego przez użytkownika prześle zapytanie o numer IBAN do SPL. Następnie system przekaże żądanie do sieci zaangażowanych dostawców, którzy po weryfikacji, udzielą odpowiedzi. Dzięki temu będziemy mogli zrobić przelew np. z Francji albo Niemiec do Polski, posługując się wyłącznie numerem telefonu.

Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do nowego systemu będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych Blik na poziomie standardu europejskiego. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Blik gotowy na zmiany

REKLAMA

To jednak tylko jedna z wielu zmian, jakie czekają użytkowników Blika w 2019 roku. Podczas niedawnej konferencji prasowej PSP zdradził, że w nadchodzących miesiącach klienci dostaną też do dyspozycji płatności zbliżeniowe, płatności cykliczne. W planach jest też „ułatwienie płatności internetowych” poprzez zastąpienie Blikiem Pay-By-Linków.

Operator BLIKa idzie w ten sposób za ciosem. Ubiegły rok był najlepszym w jego kilkuletniej historii. W 2018 roku za pomocą Blika klienci dokonali 91 mln transakcji, co daje średnio 250 tys. transakcji dziennie. To oznacza wzrost o 275 proc. w stosunku do roku 2017. Ich łączna wartość przekroczyła 12 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA