REKLAMA

Smartfony, które dostaną Androida Oreo 8.0 i 8.1 - nowa, zaktualizowana lista

Android 8 Oreo został zaprezentowany w sierpniu tego roku. Producenci kolejno aktualizują swoje smartfony do najnowszej wersji oprogramowania Google’a. Sprawdzamy, które modele już dostały uaktualnienie, a które otrzymają je w przyszłości.

28.11.2017 14.16
android 8.0 8.1 oreo kiedy aktualizacja smartfony lista
REKLAMA

Android 8.0 o nazwie kodowej Oreo pojawił się w sierpniu tego roku. Co prawda system trafił jak na razie do zaledwie garstki odbiorców, ale po kilku miesiącach Google i tak zaprezentował system w wersji 8.1.

REKLAMA

Android 8.1 Oreo - kiedy premiera? Jakie urządzenia zostaną zaktualizowane?

Testowany obecnie przez giganta z Mountain View system, doczekał się właśnie wersji beta oznaczonej jako Developers Preview 2. Google ogłosił, że Android 8.1 Oreo DP2 to ostania wersja poglądowa. Przed premierą można spodziewać się już tylko poprawek błędów i ostatnich szlifów. Finalne wydanie nowego systemu trafi na wybrane smartfony już w grudniu.

Android 8.1 Oreo trafi w pierwszej kolejności przede wszystkim na smartfony z linii Pixel. Google obiecał, że te urządzenia będą aktualizowane przynajmniej dwa lata. Na liście urządzeń oprócz Pixela, Pixela 2, Pixela XL i Pixela 2 XL znajdują się też Nexus 6P, Nexus 5X, Google Pixel C.

Android 8.1 - jakie zmiany przynosi nowa wersja systemu?

Użytkownicy smartfonów Pixel 2 i Pixel 2 XL z pewnością czekają na nową aktualizację przebierając nogami. Android 8.1 uaktywnia obecny w tych urządzeniach Pixel Visual Core, czyli dodatkowy koprocesor układu niezależny od głównego procesora. W oprogramowaniu zainstalowanym na tych telefonach do tej pory ten moduł był jeszcze nieaktywny. Co poza tym? Kilka usprawnień, które spodobają się użytkownikom. Wśród nich wymienić można dostosowywanie się interfejsu do tapety czy wskaźnik naładowania urządzeń Bluetooth.

Samo Developers Preview 2 nie wprowadza żadnych istotnych zmian. W tym wydaniu inżynierowie Google’a, nie licząc wsparcia dla nowego układu z Pixeli, skupili się przede wszystkim na usunięciu błędów, które trapiły użytkowników. Większość posiadaczy smartfonów czeka jednak nadal… na udostępnionego kilka miesięcy temu Androida 8.0.

Android 8 Oreo - kiedy aktualizacja?

Android 8.0 Oreo został wydany najpierw na smartfony wspierane bezpośrednio przez Google’a. Jak przy każdej większej aktualizacji oprogramowania, firmy wykorzystujące Androida w swoich sprzętach, muszą same zadbać o przygotowanie uaktualnienia dla swoich klientów - i to w dodatku osobno dla każdego modelu.

Zwykle aktualizacja do nowej wersji trafia tylko na najpopularniejsze i najbardziej prestiżowe modele telefonów w ofercie każdej z firm. W przypadku modeli niszowych i dostępnych za złotówkę w tanich abonamentach nie ma co liczyć na wsparcie po premierze. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy i kiedy można liczyć na nową wersję Androida.

Kiedy i na jakie smartfony trafi Android 8 Oreo?

Google potwierdził, że Android Oreo trafi na urządzenia partnerów firmy z Mountain View. Na liście wymienione zostały takie marki jak Asus, Essential, General Mobile, HMD Global (Nokia), Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp i Sony. Poniżej zebrałem informację na temat konkretnych modeli, które powinny dostać aktualizację, aczkolwiek jeśli telefon nie znalazł się na liście, to nie ma co tracić nadziei - być może producent jeszcze nas miło zaskoczy. Może się też zdarzyć, że wbrew zapowiedziom aktualizacja jednak się nie pojawi.

Android 8 Oreo na smartfonach Google’a:

System o kodowej nazwie Oreo pojawił się na smartfonach Google’a w pierwszej kolejności niedługo po jego premierze. Android 8.1 trafi zaś na sprzęty z rodziny Pixel i Nexus na początku grudnia. Sprzęty objęte wsparciem i aktualizacją do Androida Oreo to Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X i Nexus Player. W przypadku starszych urządzeń pozostaje liczyć na niezależnych programistów.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Samsung:

Jak dotąd sprzęty największego producenta smartfonów z Korei nie doczekały się oficjalnego uaktualnienia. Użytkownicy Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus zainteresowani aktualizacją mogli już sprawdzić oprogramowanie w wersji beta. Na tych dwóch modelach kończą się niestety zapowiedzi producenta, ale pojawiła się nieoficjalna lista modeli, które mają otrzymać aktualizację w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Znajdują się na niej smartfony: Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+, Galaxy Note8, Galaxy Note7(FE), Galaxy Note5, Galaxy A7 (2018), Galaxy A5 (2018), Galaxy A3 (2018), Galaxy A7 (2017), Galaxy A5 (2017), Galaxy A3 (2017), Galaxy A9 Pro (2016), Galaxy A8 (2016), Galaxy J7 (2016), Galaxy J7 Pro, Galaxy J5 Pro, Galaxy J7+, Galaxy J7 Max, Galaxy J7 Prime, Galaxy J7Core, Galaxy C10, Galaxy C9 Pro, Galaxy C7 Pro, Galaxy C5 Pro, Galaxy C7 I Galaxy On Max.

Oprócz tego na liście pojawiły się tablety Galaxy Tab S3, Galaxy Tab S2, Galaxy Tab A (2017), Galaxy Tab A (2016) oraz Galaxy Tab Active 2.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Huawei:

Huawei mocno rozpycha się na rynki i podgryza Samsunga. Chińska firma jest równie oszczędna jeśli chodzi o deklaracje, które z ich smartfonów otrzymają Androida 8.0, ale w przypadku najnowszego modelu stanęła na wysokości zadania. Huawei Mate 10 debiutował od razu z najnowszym systemem. Huawei Mate 9 ma dostać aktualizację do końca roku.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Honor:

Submarka chińskiego Huawei również nie zapowiada zbyt wielu aktualizacji. Jak na razie potwierdzono Androida 8 Oreo dla modeli Honor 6X oraz Honor 8 Pro.

Android 8 Oreo na smartfonach marki LG

Koreański producent milczy w sprawie aktualizacji swoich poprzednich sztandarowych modeli. Potwierdzono tylko uaktualnienie dla LG V30 i LG V30+. Pojawiła się już wersja beta aktualizacji.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Motorola:

Motorola należąca do Lenovo potwierdziła aktualizację tuzina swoich telefonów. Android 8 Oreo trafi na smartfony Moto Z, Moto Z Droid, Moto Z Force Droid, Moto Z Play, Moto Z Play Droid, Moto Z2 Play, Moto Z2 Force Edition, Moto X4, Moto G5, Moto G5 Plus, Moto G5s i Moto G5s Plus. Producent ma podobno wyrobić się do końca tego roku, ale trudno powiedzieć, czy po ostatniej wpadce i złamanej obietnicy dotyczącej aktualizacji Moto G4 i Moto G5 Plus, warto firmie ufać.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Sony:

Japońska firma Sony jest kolejną, która udostępniła Androida 8 Oreo w wersji beta. Na kilku urządzeniach system jest już dostępny, a zaliczają się do nich Sony Xperia X Performance, Sony Xperia XZ i Sony Xperia XZs i Sony Xperia XZ Premium, Sony Xperia XZ Compact. Oprócz tego uaktualnienie trafi również na telefony Sony Xperia X, Sony Xperia X Compact, Sony Xperia XA1, Sony Xperia XA1 Ultra, Sony Xperia Touch oraz Sony Xperia XA1 Plus.

Android 8 Oreo na smartfonach marki HTC:

Kilka dni temu przedstawiciel tajwańskiej firma zapowiedział, że Android 8 Oreo został udostępniony w odblokowanej wersji HTC U11. Posiadacze modeli z dystrybucji operatorskiej standardowo muszą uzbroić się w cierpliwość. Oprócz tego aktualizacja ukaże się na smartfony HTC U Ultra oraz HTC 10.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Asus:

Nowy system Google’a trafi na pięć nowych telefonów z linii Asus ZenFone 4. Aktualizacji doczeka się również ZenFone 3, ale klienci będą musieli poczekać na nowy system do drugiej połowy 2018 roku. Google będzie już wtedy zapewne testować Androida N.

Android 8 Oreo na smartfonach marki Nokia:

Korporacja HMD, która zajmuje się dziś produkcją telefonów marki Nokia, zapowiedziała aktualizację smartfonow Nokia 8, Nokia 6, Nokia 5 i Nokia 3. Kilka dni temu producent potwierdził, że system jest już gotowy.

Android 8 Oreo na smartfonach marki BlackBerry:

Kanadyjski producent porzucił swój własny system operacyjny na rzecz zmodyfikowanej przez siebie dystrybucji Androida, ale nawet to nie pozwoliło firmie wrócić do dawnej chwały. Nie do końca wiadomo też, co dalej z aktualizacją obecnych smartfonów firmy. Ja na razie aktualizacja do Androida Oreo została potwierdzona tylko dla modelu KeyOne. Z całą pewnością aktualizacji do wersji 8.0 nie otrzyma model Priv. Co do serii DTEK - nie ma jeszcze potwierdzonych informacji. Miejmy nadzieję, że producent szybko takowe poda.

REKLAMA

Android 8 Oreo na smartfonach marki OnePlus:

W przypadku kolejnej chińskiej firmy lista urządzeń, które zostaną zaktualizowane zamyka się na czterech modelach: OnePlus 5T, OnePlus 5, OnePlus 3T i OnePlus 3. Na ostatnie dwa z nich aktualizacja została wydana kilka dni temu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA