1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Na sześciu smartfonach Sony Xperia można zainstalować Androida 8.0 Oreo

Android 8.0 Oreo będzie dostępny na sześciu modelach smartfonów Sony Xperia w ramach projektu Open Devices.

Androida 8.0 Oreo dostępny już dla telefonów Sony Xperia
256 interakcji
dołącz do dyskusji

Sześć modeli smartfonów Sony Xperia otrzymało dostęp do Androida 8.0 Oreo. Nie chodzi jednak o aktualizację dla zwykłych użytkowników, ale program Open Devices skierowany przede wszystkim do deweloperów.

Open Devices umożliwia zainstalowanie systemu w ramach Android Open Source Project. Android Oreo udostępniony został na następujące smartfony:

  • Xperia XZ Premium
  • Xperia XZs
  • Xperia XZ
  • Xperia X Performance
  • Xperia X
  • Xperia X Compact

Stosowne pliki można pobrać ze strony developer.sonymobile.com. Instalacja jest możliwa, jeżeli telefon ma odblokowany bootloader. Służy temu specjalny formularz na wspomnianej wyżej stronie Sony. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja postępowania. Sony przypomina, że odblokowanie bootloadera może skutkować utratą gwarancji, a instalacja custom ROM-ów może wpłynąć na działanie urządzenia i jego wydajność.

Co nowego w Androidzie 8.0 Oreo?

Produkcyjna wersja Androida Oreo udostępniona została pod koniec sierpnia. Najnowszy system Google wprowadza m.in. tryb Picture-in-picture i ulepszone autouzupełnianie w aplikacjach. Wprowadzono też sporo nowości w powiadomieniach. Są to m.in. kropki powiadomień, możliwość ich odłożenia i kategoryzacji.

Zmiany wizualne nie są być może rewolucyjne, ale Google wprowadził też sporo zmian pod maską. System uruchamiać się ma dwa razy szybciej. Usprawniono też sposób działania w tle aplikacji, tak by nie nadużywały zasobów. Oreo wspiera też stworzony przez Sony kodek LDAC.  Zapewnia on odtwarzanie dźwięku przy prędkości transmisji 990 kb/s.