REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Netflix "wkrótce" w Polsce - to już oficjalne

Wielokrotnie narzekałem na krajobraz polskiego rynku VOD, który wygląda gorzej jak źle. To na szczęście może się niedługo zmienić na lepsze. Mamy nareszcie oficjalne potwierdzenie, że Netflix zmierza do Polski!

netflix
REKLAMA
650 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W Polsce jest dostępnych wiele usług VOD, ale trudno znaleźć jakąkolwiek z której korzystałoby się z przyjemnością. W większości wypadków jakość strumieniowanego obrazu pozostawia wiele do życzenia, a aplikacje i strony internetowe dające dostęp do treści zaprojektowane są po prostu źle.

Wiele osób widzi remedium na problemy rynku VOD w naszym kraju w Netfliksie, czyli najprężniej rozwijającej się obecnie platformie z materiałami wideo ze Stanów Zjednoczonych. W tym serwisie można znaleźć dość świeże filmy i całe sezony świetnych seriali, a to wszystko w cenie 8 dol. miesięcznie.

netflix-w-polsce

Z Netfliksa co prawda można korzystać w Polsce już teraz, ale wymaga to obchodzenia ograniczeń regionalnych. To uciążliwe, a korzystając z serwisu w ten sposób i tak łamie się regulamin usługi zabraniający korzystania z niej osobom, które nie mieszkają na terenie kraju w którym świadczone są usługi.

Wiemy już jednak, że Netflix wystartuje “niedługo” w Polsce. Taka informacja pojawia się po wejściu na stronę internetową serwisu, co wypatrzył serwis serialowa.pl. Wcześniej komunikat przepraszał za brak dostępności na terenie naszego kraju, a teraz informuje o rychłym starcie.

Strona internetowa usługi co prawda nie jest przetłumaczona na nasz język, ale ostatnio zaczęły pojawiać się w serwisie polskie napisy. Działa też przekierowanie z domeny netflix.pl na netflix.com. Polska domena co prawda została wykupiona w 2007 roku, ale po sprawdzeniu jej w Who Is widać, że miesiąc temu wprowadzono w niej jakieś modyfikacje.

netlfix-pl-domena

Pozostaje nam czekać na nowe informacje w tej sprawie. Wiemy, że Netflix na jesieni startuje w kilku innych krajach. Nie ma wśród nich Polski, ale może jeszcze zostaniemy dopisani do tej listy, lub trafimy do kolejnej transzy. Wiemy jednak, że prędzej czy później serwis u nas oficjalnie ruszy.

Wielkimi niewiadomymi pozostają za to ceny Netfliksa w Polsce, jak i dostępność materiałów wideo w ofercie. Można założyć dwa scenariusze: cena amerykańska zostanie przeliczona na złotówki, lub Netflix wzorem serwisów streamingowych ją obniży względem wysokości abonamentów w bogatszych państwach.

Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała polska oferta Netfliksa. Istnieje niestety prawdopodobieństwo, że ze względu na zawiłości związane z prawami autorskimi i prawami do dystrybucji do niektórych materiałów lista filmów i seriali dostępnych w Polsce będzie okrojona.

Nie byłby to precedens, bo np. we Francji Netflix nie ma praw do najgłośniejszego serialu własnej produkcji, czyli House of Cards. Ponieważ serial ten był emitowany w polskiej telewizji, to możliwe, że też nie będziemy mogli go obejrzeć w polskim Netfliksie.

Nie ma co jednak pisać czarnych scenariuszy. Pozostaje się cieszyć, że Netflix zauważył Polskę, a start usługi w naszym kraju już nie jest tylko pobożnym życzeniem, a kwestią czasu.

Netflix "wkrótce" w Polsce - Aktualizacja:

Podobny komunikat jak w Polsce, informujący o dostępności serwisu "wkrótce", wyświetlany jest mieszkańcom wielu innych krajów. Nadal nie wiemy, kiedy dokładnie Netflix miałby debiutować w Polsce. Wiemy jednak, że sprzedawcy w polskich sklepach z RTV, w tym w Media Markt, zapowiadają dostępność Netfliksa bezpośrednio na telewizorach sprzedawanych w Polsce. To może sugerować, że dostali już informacje na ten temat od przedstawicieli firm z rynku RTV.

Czytaj również:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA