REKLAMA

Jak korzystać z amerykańskich usług zablokowanych regionalnie

Usługi niedostępne w Europie

11.03.2014 19.49
Jak korzystać z amerykańskich usług zablokowanych regionalnie
REKLAMA

Użytkownik Internetu w Polsce (albo właściwie, generalnie w Europie), często staje przed problemem blokady regionalnej. Ot, coś jest dostępne za darmo np. dla użytkowników w USA, ale nie poza nimi. Czasami jest to usługa darmowa dla Amerykanów, czasami płatna. Właściwie nie wiadomo, kiedy sytuacja jest dziwniejsza? Czy wtedy kiedy nie wpuszczają innych za darmo czy kiedy nawet nie chcą ich pieniędzy...

REKLAMA
hulu

W ogóle dziwni ci Amerykanie - ich komercyjne stacje telewizyjne typu NBC udostępniają seriale za darmo na swoich stronach, bez żadnych opóźnień i opłat. Nie to co u nas, gdzie, aby zobaczyć nowy odcinek serialu produkcji TVP, trzeba wysłać SMS... No ale to jest zgniły kapitalizm, nie ma co się wzorować.

Odstawmy jednak na bok dygresje. Przyjrzyjmy się usługom, które potencjalnie mogłyby interesować polskiego konsumenta.

Jaka wiedza techniczna jest wymagana?

Nie jest wymagana żadna szczególnie duża wiedza techniczna. Nieco większą wiedzę trzeba mieć do ustawienia połączenia, VPN. Inaczej jest w przypadku rozwiązania opartego o Smart DNS.  Jest to rozwiązanie o wiele prostsze. Musimy po prostu wiedzieć, w jaki sposób zmienia się ustawienia DNS na naszym urządzeniu.

Jeśli chcemy oglądać tylko na komputerze , to nawet tego nie musimy wiedzieć - usługodawcy Smart DNS często udostępniają mały program narzędziowy który sprawdza i zmienia te ustawienia za nas. Tak samo robią niektórzy dostawcy rozwiązań VPN - np. PureVPN.

purevpn

Najprostsze zaś z omawianych rozwiązań polega na zainstalowaniu dodatku do przeglądarki Chrome, jednak w tym przypadku jesteśmy ograniczeni do oglądania w przeglądarce - nie podzielimy się tym połączeniem z urządzeniami.

Czy mogę przetestować za darmo?

TAK: Prawie wszystkie wymienione usługi mają jakiś trial lub posiadają wersję całkowicie darmową. Netflix można sprawdzić przez 1 miesiąc, tak samo Unblock Us. Netflix wymaga podania karty kredytowej, za to inne usługi (Hulu, Crackle etc) karty nie wymagają jako że są w całości darmowe.

Jakie usługi są niedostępne spoza USA

 • NETFLIX - usługa udostępniająca tysiące filmów i seriali za jeden niski miesięczny abonament. Dostępny jest okres próbny. Oglądać można również na Xboksie i innych urządzeniach.
 • HULU - darmowa usługa pozwalająca oglądać seriale i trochę filmów. Dostępne są zazwyczaj najnowsze odcinki (np. jeden ostatni sezon). Za pełniejsze archiwum trzeba zapłacić usługę Hulu+ (jest też wymagane do oglądania na urządzeniach). Wiele starszych i klasycznych seriali (np. Alf, Quantum Leap, Married With Children) jest dostępne w całości w ramach darmowej wersji usługi. Posiada wersję HULU+ - płatną, z dostępem do pełniejszego archiwum materiałów.
 • PANDORA - aplikacja umożliwiająca słuchanie muzyki bez reklam i tworzenie stacji radiowych na podstawie swoich upodobań.
 • VUDU - Usługa wypożyczalnie video online.
 • NBC - strona stacji telewizyjnej, udostępniająca zarówno współczesne jak i klasyczne seriale (jak i skasowane sceny i inne dodatkowe materiały). W NBC lecą m.in. 30 Rock, The Office, Parks and Recreation, Revolution)
 • CBS - również strona stacji telewizyjnej udostępniająca seriale, m.in. CSI, Big Bang Theory jak również świetne talk shows.
 • CRACKLE - strona udostępniająca regularnie zmieniający się zbiór filmów za darmo. Nie są to najnowsze filmy ale są faktycznie bez opłat i dobrej jakości.
 • SYFY - pod tą wdzięczną dla polskiego ucha nazwą kryje się strona dawnej telewizji SciFi.
uslugi_odblokowywane

Inne kraje

Czasami usługa która nas interesuje, jest dostępna z innego kraju niż USA i Polska. Niektóre z wymienionych usług potrafią ustawić się na "udawanie" konkretnego kraju. Jest tak np. z Unblock-US który potrafi "załatwić" nam lokalizację w UK gdy próbujemy obejrzeć film ze strony BBC, a lokalizację w USA gdy oglądamy na stronie NBC. Dodatkowo, jest możliwość wybrania regionu Netfliksa, bez ruszania pozostałych ustawień. Wynika to z faktu, że Netflix dostępny jest nie tylko w USA, a jego oferta pomiędzy poszczególnymi krajami się różni.

Dlaczego warto czasem zmienić kraj?

Jak się okazuje, True Grit nie ma w Amerykańskim Netfliksie, za to jest w brazylijskim. W Chile mają kolekcję Hitchcocka, której nie ma gdzie indziej, w Kanadzie mają cztery sezony Community, w a Irlandii "Good Wife"...

Metody omijania blokad

VPN

Najczęściej spotykana jest metoda o nazwie VPN (Virtual Private Network). Niestety, jest ona skomplikowana w budowaniu i wymaga istnienia infrastruktury pośredniczącej - ten kto udostępnia nam usługę VPN, musi udostępniać serwery o takiej wydajności, abyśmy nie odczuli zmniejszenia wydajności sieci. Istnieje wiele stron udostępniających VPN, zazwyczaj cena zależy od gwarantowanej przepustowości. Istnieją jeszcze inne wady usługi VPN - jest ona trudna w ustawienia dla zwykłych użytkowników, i często niedostępna na urządzaniach nie będących komputerem (odtwarzaczach multimedialnych etc).

Należy pamiętać że nasz ruch sieciowy przechodzi przez serwery usługodawcy VPN, więc wiele zależy od wydajności ich serwerów. Choć niektórzy usługodawcy twierdzą, że otrzymujemy nieograniczoną przepustowość, to w rzeczywistości zawsze jest jakaś górna granica na której się nasza prędkość przesyłu zatrzyma.

nbc

Podstawowa różnica pomiędzy usługą VPN a usługą Smart DNS jest taka że w przypadku VPN obejmuje ona cały ruch sieciowy z naszego komputera (oczywiście oprócz tego do sieci lokalnej, domowej), a Smart DNS zazwyczaj obsługuje tylko konkretne usługi. W tym przypadku VPN jest lepsze jeśli twórcy usługi Smart DNS nie pomyśleli o danej usłudze.

Przykłady rozwiązań VPN:

 • PureVpn
 • HideMyAss
 • UnblockVPN
 • ExpressVPN

Przykładowe ceny rozwiązań VPN

przyklad_vpn

Zalety

 • cały ruch sieciowy przechodzi przez VPN, nie tylko wybrane usługi
 • zabezpieczenie prywatności, anonimizacja ruchu sieciowego

Wady

 • przepustowość ograniczona przepustowością serwerów usługodawcy
 • może być trudne do ustawienia, szczególnie na urządzaniach typu media streamer lub konsola

Smart DNS

Druga metoda to wykorzystanie odpowiednio ustawionych serwerów DNS które w informacji reverse-dns podają serwisowi mylącą informację o naszej lokalizacji. Taka metoda nosi nazwę reverse DNS. To rozwiązanie ma ogromną przewagę w porównaniu z VPN:

 • nie wymaga skomplikowanych ustawień, DNS łatwo zmienić każdemu
 • używa w całości naszej własnej infrastruktury do łączenia się z serwisem, nie spowalnia pracy, pośrednictwo DNS jest potrzebne tylko w momencie nawiązywania połączenia i autoryzacji
 • łatwiej ustawić gdy używamy urządzeń innych niż komputer
 • łatwiej ustawić gdy korzystamy z połączenia które nie zależy w 100% od nas (np. w hotelu, na uczelni, w kawiarni internetowej).
netflix_changer

W przypadku SmartDNS, wykorzystujemy to SKĄD konkretnie dane usługi wiedzą, z jakiego regionu się łączymy. Otóż wiedzą to (zazwyczaj - są też inne rzadziej używane metody) dzięki funkcjonalności serwerów DNS o nazwie reverse DNS. Sprawdzany jest nasz adres IP jako należący do puli przypisanej do regionu geograficznego. W związku z tym najpopularniejsze metody które się stosuje w tym celu, polegają na oszukaniu serwisu że jesteśmy gdzie indziej.

Przykłady rozwiązań Smart DNS:

 • TrickByte
 • Unblock-Us
 • OverPlay

Przykładowe ceny rozwiązania Smart DNS

przyklad_dns

Zalety

 • Bardzo łatwe do ustawienia, nawet w obrębie całej sieci domowej, działa na wszystkich urządzeniach (konsole etc)
 • Nieinwazyjne, ruch sieciowy nie jest niczym ograniczany

Wady

 • Działa dla określonych serwisów
 • Nie chroni prywatności przez anonimizację ruchu

Pozostałe

Proxy wbudowane w przeglądarkę Hola

Omawiam tą metodę odrębnie bo jest to rozwiązanie dosyć unikalne. Pozwala ono na korzystanie ze stron internetowych przeznaczonych dla innych regionów, a dodatkowo, umożliwia nam ukrycie własnego IP czyli uzyskanie pewnego poziomu anonimowości w Internecie. Niestety, istnieją tez minusy tego rozwiązania.

cbs

To rozwiązanie to usługa Hola. Usługa to powstała jako generalne rozwiązanie do anonimizacji, oraz do omijania blokad regionalnych. Działa ona dość nietypowo: działa wyłacznie dla połączeń HTTP z przeglądarki, i wykorzystuje przepustowość sieciową innych użytkowników pluginu do przekierowania ruchu sieciowego.

hola

Cena usługi

Wielu uważa tą usługę za darmową, jednak w rzeczywistości posiada ona wersję płatną, a użytkownicy darmowej wersji mają limit dzienny na korzystanie z usługi. Usługę instalujemy jako dodatek do przeglądarki. Wersja płatna kosztuje 5 dol. / mc i ma jeszcze kilka bonusów oprócz braku limitów np. tryb "Tab VPN" - prawdziwy VPN działający w ramach jednej zakładki przeglądarki.

Zalety

 • można używać w praktyce za darmo
 • łatwa konfiguracja

Wady

 • działa wyłącznie w przeglądarce
 • w wersji darmowej udostępniamy swój komputer do połączeń peer to peer innych użytkowników

Usługi "wszystko w jednym"

Istnieją usługi które udostępniają zarówno VPN jak i Smart DNS i możemy używać tego co nam najbardziej odpowiada. Przykładem usługodawcy udostępniającego "wszystko w jednym" jest np. CactusVPN.

Wybór metody odblokowania

Przy takiej konkurencji na rynku odblokowywaczy, stajemy przed wyborem, którego rodzaju usługę wybrać. Każda z nich odznacza się innymi cechami, jednak z mojego punktu widzenia, jeśli interesuje nas głównie właśnie metoda odblokowywania, a nie dodatkowe cechy jakie ma VPN (czyli np. anonimizacja naszego ruchu sieciowego), to rozwiązanie z Smart DNS wydaje się być najprostsze w skonfigurowaniu, i nie ogranicza naszej przepustowości.

Przykład konfiguracji

Wybrałem jedną z ofert aby opisać sposób konfiguracji: unblock-us.comu. Strona unblock-us.com oferuje miesiąc okresu próbnego na adres e-mail (nie potrzeba karty kredytowej).
Informacje jakie amerykańskie strony są obsługiwane przez unblock-us.com znajdują się pod tym adresem: www.unblock-us.com/supported-services

Po pierwszym miesiącu usługa kosztuje 4,99 CAD (dolarów kanadyjskich) czyli około 15 PLN.

Pierwsze co musimy zrobić to zarejestrować się na unblock-us.com. Z naszych danych wystarczy email.

amc

Po rejestracji, mamy dwie możliwości aby przetestować usługę

 1. Ręczna konfiguracja DNS w naszym komputerze - należy wejść w ustawienia sieciowe i zastąpić domyślne ustawienia DNS serwerami należącymi do unblock-us.com
 2. Konfiguracja przy pomocy narzędzia dostarczonego przez unblock-us.com - wystarczy je uruchomić i narzędzie to ustawi DNS i pokazuje w pasku systemowym ikonkę symbolizującą stan aktywności usług (zielona, lub szara ikonka).

Szczegółowa instrukcja dla poszczególnych systemów operacyjnych oraz urządzeń znajduje się tutaj: www.unblock-us.com/how-to-set-up

howto

Następnie testujemy aktywność usługi, wchodząc na stronę testową przygotowaną przez unblock-us.com - od razu wiemy czy ustawienie się powiodło.

dns_check

Dostęp do Netflix - jak uruchomić Netflix w Polsce?

Netflix z mojej strony nie miał problemu z kartą kredytową z Polski. Wiem jednak że może się to różnić dla kart wydanych przez różne banki.

netflix

Nie tylko komputer

Aby odblokowanie działało na innych urządzeniach niż komputer, najlepiej ustawić je globalnie w sieci domowej. Najłatwiej zrobić to w ustawieniach sieciowych routera. W każdym routerze trochę inaczej to wygląda, ale zazwyczaj znajduje się to w sekcji Local Network Setup, lub Basic Setup. Wtedy każde urządzenie, które będzie korzystać z naszego WiFi będzie miało odblokowane usługi amerykańskie. Działać więc będzie smartfon, iPad, inne tablety, konsole do grania, PSP etc.

Komentarz na temat moralności i legalności

Niektórzy może uznają opisane tu działania i metody za nielegalne lub niemoralne. Myślę że każdy może sobie odpowiedzieć na to pytanie samemu: kogo i z czego okrada w dwóch następujących przypadkach (innych tutaj nie opisuję):

 • Dana usługa dostępna jest za darmo ale jest zablokowana pod kątem regionu
 • Dana usługa jest płatna i dokonujemy comiesięcznej płatności mimo blokady regionalnej.

Myślę że możemy spać spokojnie, sumienie nie powinno nas gryźć. W pierwszym przypadku płacą za to reklamodawcy, w drugim my sami. Nie widzę gdzie tutaj jest miejsce na mówienie o kradzieży.

REKLAMA

Uwaga: niektóre z opisanych usług w swoim regulaminie zakazują łączenia się z krajów, w których usługa jest niedostępna. Użytkownik decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania na własną odpowiedzialność

Zdjecie Padlock Icon on Red Button on Black Computer Keyboard pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA