REKLAMA

Acer to nie tylko komputery, to też smartfon nagrywający filmy w 4K

Targi IFA 2013 już się skończyły, ale o nowościach zaprezentowanych w Berlinie głośno będzie jeszcze bardzo długo. W trakcie zwiedzania hal trafiłem na stoisko firmy Acer. Zobaczyłem tam kilka bardzo ciekawych urządzeń, w tym smartfona nagrywającego wideo w rozdzielczości 4K i komputer typu All-in-One bez klasycznego systemu Windows.

16.09.2013 18.58
Acer to nie tylko komputery, to też smartfon nagrywający filmy w 4K
REKLAMA

W swoich relacjach z targów IFA 2013 opisałem Wam już czytniki ebooków, ciekawy gadżet od Toshiby, nowy smartfon Xperia Z1, niecodzienny obiektyw QX10 i inne ciekawe produkty Sony z najróżniejszych kategorii. Trafiłem też na stoisko firmy Acer, gdzie miałem okazję przyjrzeć się komputerom i smartfonom zaprezentowanych przez tego producenta. Co ciekawe, to właśnie przy tej drugiej kategorii urządzeń Acer wybił się na tle konkurencji, a komputery też przyciągały uwagę.

REKLAMA
SAMSUNG CAMERA PICTURES

Komputer czy może raczej olbrzymi tablet?

Ciężko uznać firmę Acer za producenta smartfonów głównego nurtu. W androidowym świecie rządzą takie firmy jak Samsung, Sony, LG czy HTC, a gonią je pochodzące z Chin Huawei i ZTE. Zwłaszcza w Polsce z urządzeń Acera z zielonym robotem trafiają do szerszej sprzedaży wyłącznie wybrane tablety. Chociaż producent radzi sobie na rynku mobilnym coraz lepiej, to nadal Acer kojarzy się głównie z komputerami, więc i ja na stoisku na berlińskich targach od razu podszedłem do tej komputerowej części ekspozycji, gdzie znalazłem sporo ciekawych modeli. Mocno się przy tym zdziwiłem, bo oprócz nowych komputerów w ofercie zaprezentowanych już w te wakacje w Polsce, które na łamach Spider’s Web swego czasu opisywałem, trafiłem na ekspozycji na nowy model komputera typu All-in-One działający pod kontrolą systemu Android Jelly Bean.

Komputer DA214HL to tak naprawdę ogromny tablet/monitor z ekranem dotykowym, gdzie w obudowie zamknięte są wszystkie podzespoły, w tym procesor Nvidia Tegra 3. Komputer daje dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play. Obsługiwać można go zarówno dłonią, jak i bezprzewodową klawiaturą i myszą. Sprzęt co najmniej ciekawy, ale ciężko mi sobie wyobrazić korzystanie z niego na co dzień - chyba że jako dodatkowego, dotykowego ekranu do Windowsa podłączanego przez USB lub HDMI, który od święta może działać autonomicznie z wykorzystaniem Androida. Co ciekawe, poprzez MHL można podłączyć do niego też smartfona lub tablet i obsługiwać na dużym dotykowym ekranie swój własny sprzęt. DA214HL ma być w założeniu urządzeniem z którego może korzystać cała rodzina. Pomóc ma w tym wsparcie dla zakładania kont przez wielu użytkowników.

Acer-Aspire-5600U

Klasyczny All-in-One i niecodzienny monitor

Na szczęście pojawienie się komputera z Androidem nie zwiastuje końca Microsoftu. To tylko ciekawostka, a Acer oferuje klientom także wiele innych produktów. Wśród klasycznych komputerów All-in-One znaleźć można było takie modele jak zeszłoroczny, 27-calowy Aspire 7600U i 19,5 calowy model Aspire ZC-605. Oba komputery obecne są w ofercie już długo, ale ciekawą nowością w ofercie firmy jest Aspire U5-610 z 23-calowym ekranem, oczywiście dotykowym. Rozdzielczość wyświetlacza to 1920 na 1080 pikseli, a obraz na nim wygląda bardzo dobrze. Komputer będzie można obsługiwać nie tylko bezpośrednio, ale też zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej Acer Remote. Napędza go procesor Intel Core czwartej generacji i układ graficzny Nvidia GeForce GTX 760M. Na pokładzie znalazła się też kamera do wideorozmów z dużym polem widzenia.

W ofercie firmy Acer znajdą się też dwa inne modele, w tym Aspire Z3-105 i Z3-610 przygotowany z myślą o rozrywce. Na mnie jednak większe wrażenie niż wszystkie komputery All-in-One razem wzięte zrobił “ultrapanoramiczny” monitor, na którym obok siebie mieszczą się dwa okna eksploratora lub przeglądarki. Ma on 29 cali i proporcje 21 na 9. Ponieważ w domu sam korzystam z dwóch monitorów jednocześnie, to rozwiązanie tego typu jestem w stanie docenić i chętnie popracowałbym dłużej na takim monitorze. Co mnie też na targach zaskoczyło to fakt, że Acer w swojej ofercie eksponował nie tylko laptopy, tablety i rozwiązania All-in-One, ale też klasyczne komputery typu desktop, nie tylko w kompaktowych obudowach do postawienia za monitorem. Ale widać wyraźnie, że firma mocno chce wejść na rynek mobilny - i to nie tylko za pomocą znanych na polskim rynku androidowych tabletów. Chce być też innowatorem w segmencie smartfonów.

Smartfon z nagrywaniem 4K

Na całym targach IFA 2013 najbardziej eksponowaną nowością były telewizory o rozdzielczości 4K. Praktycznie każdy producent przedstawił swoją własną ofertę z ekranami o niemal każdej możliwej wielkości. Tylko co komu po takim ekranie, jeśli nie będzie dostatecznej ilości odpowiedniej treści? Jak widać pomyśleli o tym inżynierowie firmy Acer. Najnowszy smartfon Liquid S2, a raczej phablet - ma ekran o przekątnej sześciu cali i rozdzielczości 1080p -  pozwala na nagrywanie wideo 4K i robienie zdjęć o wielkości 13 megapikseli. Użytkownicy narzekający na brak filmów i seriali w 4K będą mogli wykorzystać telewizory do odtwarzania swoich własnych materiałów nagranych telefonem.

Sam telefon Liquid S2, jak można było się spodziewać, ze względu na wymiary - tak jak inne urządzenia tej wielkości - nie leży wygodnie w dłoni. Wykonany jest jednak bardzo dobrze, a na plus zasługują design, jakość obrazu i odwzorowanie kolorów na wyświetlaczu. Z tyłu urządzenia, w centralnej części znalazł się bardzo duży obiektyw, a całość przypomina trochę zeszłorocznego HTC One X. Niestety nie znajdziemy tutaj czystego Androida, a producent zdecydował się na zastosowanie swojej własnej, autorskiej nakładki. Nie ma co jednak obawiać się o wydajność urządzenia, w środku którego znalazł się układ Qualcomm Snapdragon 800, 2 GB pamięci RAM i akumulator 3300 mAh.

Oczywiście to nie jedyny telefon w ofercie Acera. Znajduje się w niej też Acer Liquid S1 o nieco bardziej przystępnej, ale nadal ogromnej przekątnej ekranu 5,7 cala i nieco słabszej specyfikacji oraz mid-endowy Liquid E1.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
REKLAMA

To ostatni materiał z targów IFA 2013, który dla Was przygotowałem. Wszystkie relacje moje i reszty kolegów z redakcji znajdziecie pod tym linkiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA