REKLAMA

Wyszukasz film na YouTube w nowy sposób. Google po cichu wprowadza świetną funkcję

Szukasz filmu, ale nie wiesz, jak go znaleźć? YouTube ma rozwiązanie: wystarczy, że zrobisz zdjęcie przedmiotu, o którym chcesz się dowiedzieć - a platforma odnajdzie to, czego potrzebujesz. Oto magia Google'a.

12.06.2024 07.23
Wyszukasz film na YouTube w nowy sposób. Google po cichu wprowadza świetną funkcję
REKLAMA

Obiektyw Google, czyli Google Lens, to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do rozpoznawania i analizowania obrazów z użyciem kamery smartfona. Działa niczym wyszukiwarka obrazów, tyle że zamiast wpisywać słowa kluczowe, po prostu kierujesz kamerę na obiekt lub zdjęcie.

REKLAMA

Lens potrafi m.in. identyfikować produkty, tłumaczyć teksty, rozpoznawać rośliny i zwierzęta, a także uzyskiwać informacje o miejscach i zabytkach. Dodatkowo, pozwala na wyszukiwanie podobnych produktów, dodawanie wydarzeń do kalendarza i łączenie się z punktami WiFi. Obiektyw jest dostępny bezpłatnie jako osobna aplikacja lub wbudowana w aplikację aparatu na urządzeniach z systemem Android i iOS.

Znajdziesz film po zdjęciu. Obiektyw Google w YouTube

Ostatnio YouTube dodał nową funkcję, która integruje Obiektyw Google z paskiem wyszukiwania na urządzeniach z Androidem. Oznacza to, że po otwarciu paska wyszukiwania i dotknięciu ikony Obiektywu możesz użyć aparatu do wizualnego wyszukiwania rzeczy.

Przykładowo, wyobraź sobie, że spacerujesz ulicą i widzisz nieznany ci wcześniej model samochodu. Naturalnie, chcesz dowiedzieć się więcej o jego możliwościach. Dzięki integracji wyszukiwania wizualnego wystarczy, że skierujesz aparat swojego smartfona na auto i zacznie się magia.

Następnie Google użyje rozpoznawania obrazu, aby zidentyfikować obiekt lub rozpoznać tekst (np. model samochodu czy tekst z klapy bagażnika) za pomocą OCR-a. Na podstawie tych informacji może on zapewnić ci opcje, takie jak wyszukiwanie w serwisie YouTube lub w Wyszukiwarce Google.

Czym jest OCR? Przeczytaj o nim więcej na Spider’s Web:

Ta nowa funkcja jest rozszerzeniem technologii wyszukiwania wizualnego i zapewnia użytkownikom więcej sposobów znajdowania informacji poza wyszukiwaniem tekstowym. Czego brakowało od dawien dawna. Bo co, gdy widzisz nieznany ci model auta, liść ciekawej rośliny - czy nieznane urządzenie, o którym chcesz się dowiedzieć więcej? Jeden klik i już wiesz wszystko.

Kup iPhone'a, który obsłuży Apple Intelligence
Media Markt
iPhone 15 Pro
Media Markt

Przeczytaj więcej o najgorętszych nowościach w popularnych aplikacjach:

Kiedy ta funkcja trafi do mnie?

Jeśli nie widzisz jeszcze nowej opcji - nie martw się. Aktualizacja ta powinna trafić na twoje urządzenie w najbliższych dniach czy tygodniach. Wtedy ikona Obiektywu Google'a pojawi się obok pasku wyszukiwania YouTube, jeśli masz kompatybilne urządzenie z Androidem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA