REKLAMA

Oto kalkulator na iPada, nad którym Apple pracował 14 lat. Słownie: CZTERNAŚCIE LAT

iPad to jeden z najlepszych tabletów na rynku, a jednym z jego największych atutów jest dopracowane oprogramowanie. Skoro tak, to dlaczego dopiero w nieodległej przyszłości będzie w nim fabrycznie dostępny kalkulator? Teorii jest kilka.

10.06.2024 19.55
Oto kalkulator na iPada, nad którym Apple pracował 14 lat. Słownie: CZTERNAŚCIE LAT
REKLAMA

Od momentu wprowadzenia iPada na rynek w 2010 r., użytkownicy zastanawiali się, dlaczego, w przeciwieństwie do iPhone'a, Maca czy Apple Watcha, tablet ten nie posiadał wbudowanej aplikacji kalkulatora. Wiele teorii próbowało wyjaśnić tę zagadkę. Jedna z nich, oparta na relacji osoby pracującej w Apple, sugeruje, że decyzja ta była bezpośrednio związana z założycielem firmy, Steve'em Jobsem. Podobno Jobs nie był zadowolony z estetyki wizualnej aplikacji kalkulatora zaprojektowanej dla iPada, uznając ją za nieodpowiednią. W rezultacie, kalkulator został usunięty z listy zadań i nigdy nie został domyślnie zintegrowany z systemem iPadOS.

REKLAMA

Inna teoria mówi, że brak kalkulatora był wynikiem ograniczeń czasowych i priorytetów w procesie projektowania iPada. Zespół programistów miał skupić się na innych kluczowych funkcjach, a kalkulator, nie będący aplikacją najważniejszą dla Apple'a, został odłożony na później i ostatecznie pominięty. Możliwe, że Apple uznał, iż użytkownicy iPada będą korzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji dostępnych w App Store, które mogły lepiej spełniać ich potrzeby niż prosty kalkulator.

Pomimo braku natywnej aplikacji kalkulatora, użytkownicy iPada mieli do dyspozycji wiele alternatywnych rozwiązań. Od aplikacji zewnętrznych twórców po ukryte funkcje dostępne za pośrednictwem Siri, funkcje podstawowego liczenia były dostępne, choć nie tak wygodne jak dedykowana aplikacja. W 2024 r., z wprowadzeniem iPadOS 18, Apple w końcu zdecydował się dodać kalkulator jako standardową funkcję, co było odpowiedzią na długoletnie prośby użytkowników.

iPadOS z fabrycznym kalkulatorem

Kalkulator w iPadzie

Ta długo wyczekiwana funkcja nie tylko umożliwia podstawowe i zaawansowane obliczenia matematyczne, ale także oferuje obsługę Apple Pencil. Nowy kalkulator na iPadzie wykorzystuje dodatkową przestrzeń ekranową, aby zaoferować funkcje, które nie mogły zostać zaimplementowane w iPhonie. Najbardziej intrygującą jest funkcja Math Notes, która pozwala użytkownikom rysować wzory matematyczne przy użyciu Apple Pencil, a następnie SI zajmuje się rozwiązaniem zadanego problemu. To narzędzie może okazać się nieocenione dla studentów i nauczycieli, ponieważ pozwala na interaktywne rozwiązywanie zadań i wizualizację skomplikowanych równań.

Kalkulator w iPadzie

Dzięki nowej aplikacji kalkulatora iPad staje się bardziej atrakcyjnym narzędziem w sektorze edukacyjnym. Umożliwia ona uczniom i nauczycielom łatwe przeprowadzanie obliczeń, a także zapisywanie i udostępnianie notatek matematycznych. Co więcej, historia obliczeń i konwersje jednostek są dostępne w zasięgu ręki na wszystkich urządzeniach użytkownika powiązanych z jego kontem. Wystarczy tylko zaktualizować oprogramowanie posiadanego iPada.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA