REKLAMA

Czy horoskopy się sprawdzają? Użyli nauki, żeby to sprawdzić. Oto co odkryli

Czy zdarza ci się tłumaczyć swoje złe humory układem gwiazd nad twoją kołyską, a może obwiniasz za brak motywacji Merkurego w retrogradzie? Czy gwiazdy mogą mieć wpływa na nasze życie sprawdził dr Mohsen Joshanloo, psycholog z Keimyung University w Korei Południowej.

04.06.2024 03.41
Użyli nauki, żeby sprawdzić wiarygodność horoskopów
REKLAMA

Przewidywanie i kreowanie własnej przyszłości to marzenie wielu ludzi. Nic dziwnego, że wciąż pokładamy wiarę w magiczne zdolności wróżbitów, szczęśliwe talizmany, a nawet horoskopy. Wiara w moc astrologii, przepowiedni i talizmanów ma głębokie korzenie. Współczesne wróżki umiejętnie wykorzystują nowe technologie, aby docierać do potencjalnych klientów.

REKLAMA

Czy horoskopy się sprawdzają? Naukowe podejście do wróżb

Czy znaki zodiaku mają jakikolwiek wpływ na nasze życie? Czy horoskopy się sprawdzają? Najlepiej sprawdzić to naukowo. Tak do problemu podszedł dr Mohsen Joshanloo, psycholog z Keimyung University w Korei Południowej.

W swoim badaniu dr Joshanloo przeanalizował dane dotyczące "subiektywnego dobrostanu" – czyli po prostu szczęścia i zadowolenia z życia – tysięcy osób. Porównał je z ich znakami zodiaku, szukając jakichkolwiek zależności. Wyniki były jednoznaczne: żadnej korelacji nie stwierdzono.

Oznacza to, że bycie zodiakalnym Baranem nie ma nic wspólnego z nagłymi wybuchami złości, a melancholijne Ryby nie muszą czuć się przygnębione tylko z tego powodu, że są Rybami. Te cechy to po prostu kwestia osobowości i indywidualnych doświadczeń, a nie wpływu gwiazd.

Słońce nie ma nic do szczęścia

Joshanloo wziął pod lupę dane ponad 12 000 uczestników długotrwałego amerykańskiego badania General Social Survey i przeanalizował, w jaki sposób oceniali oni swoje samopoczucie oraz szczęście i sprawdził, czy istnieje jakakolwiek korelacja między ich znakiem zodiaku.

Dobrostan mierzono w oparciu o osiem komponentów: ogólne poczucie nieszczęścia, objawy depresyjne, cierpienie psychiczne, niezadowolenie z pracy, niezadowolenie finansowe, postrzeganą nudę życia, samoocenę zdrowia i niezadowolenie z małżeństwa (relacji).

Podstawową zastosowaną metodą była analiza kowariancji (ANCOVA), która pozwala na porównanie średnich grupowych, kontrolując wpływ innych zmiennych, takich jak wiek, płeć i wykształcenie. Celem badania było uwzględnienie tych zmiennych towarzyszących wyizolowanie wyjątkowego wpływu znaków zodiaku na różne wyniki w zakresie dobrostanu. Analizy konsekwentnie nie wykazały żadnych solidnych powiązań między znakami zodiaku a którąkolwiek zmienną dobrostanu.

Badania opublikowane zostały pod tytułem "Pozycja słońca w chwili urodzenia nie ma związku z subiektywnym samopoczuciem: obalanie twierdzeń astrologicznych" w serwisie Kyklos.

Odkrycia te podważają popularne twierdzenia astrologiczne dotyczące wpływu znaków zodiaku na dobrostan i jakość życia. Podkreślają też pilną potrzebę zwiększenia świadomości społecznej na temat braku dowodów naukowych potwierdzających wierzenia astrologiczne poprzez solidne inicjatywy w zakresie edukacji publicznej

- podsumowuje dr Joshanloo.

Jego zdaniem takie inicjatywy mogą odegrać kluczową rolę w promowaniu wiedzy naukowej i umiejętności krytycznego myślenia, wyposażając jednostki w racjonalne narzędzia umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji.

Dodał, że "należy wziąć pod uwagę zgubny potencjał astrologicznych stereotypów, który może negatywnie wpływać na postrzeganie siebie i innych".

Horoskopy mogą być zabawne

Astrologia od dawna sugeruje, że położenie ciał niebieskich w chwili narodzin wpływa na cechy osobowości i wyniki życiowe. W Polsce wróżki i horoskopy są bardzo popularne, a rynek takich usług wart jest fortunę.

Wartość rynku ezoterycznego w Polsce szacuje się na ok. 3 mld zł. Wróżki ogłaszają się w najpopularniejszych serwisach, a początek każdego roku to wysyp horoskopów wszelkiej maści: od numerologicznych, przez chińskie, po tradycyjne

- podaje tygodnik Polityka.

Horoskopy czyta regularnie 45 proc. Polaków, a 20 proc. robi to codziennie. Tyle samo było przynajmniej raz w życiu u wróżki.

Zamiast obwiniać konstelacje za swoje humory, skupmy się na czynnikach, które rzeczywiście możemy kontrolować. Zdrowy styl życia, pielęgnowanie relacji z bliskimi i realizowanie pasji – to one mają prawdziwy wpływ na nasze szczęście.

Badanie dr. Joshanloo to kolejny dowód na to, że astrologia nie jest nauką. Horoskopy mogą być co prawda zabawne, ale nie należy traktować ich jako wyroczni.

REKLAMA

Więcej o gwiazdach na naszym niebie przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA