REKLAMA

Wydamy miliardy na lepszą łączność. Rząd nie ukrywa, że to na wypadek wojny

MSWiA zamierza stworzyć system bezpiecznej łączności, który na wypadek wojny umożliwi funkcjonowanie służb ratowniczych. Wiemy, kiedy powstanie i ile na niego wydamy.

20.06.2024 08.45
inwestycja w lacznosc
REKLAMA

Jak informuje „Rzeczpospolita” propozycja stworzenia systemu znalazła się w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekcie ustawy o ochronie ludności. Na razie szczegóły objęte są tajemnicą – i w sumie dziwne by było, gdybyśmy już na tym etapie (i zresztą kiedykolwiek) dzielili się konkretami, ułatwiając pracę ewentualnym wrogom.

REKLAMA

Wstępny koszt autonomicznego systemu łączności oszacowano na 3,7 mld zł

Do tego dojdzie system ostrzegania, powiadamiania i alarmowania ludności o zagrożeniach, „w tym o ataku z powietrza".

System ma „umożliwić szybką wymianę informacji w czasie rzeczywistym i być odporny na zagrożenia cybernetyczne”.

Chodzi o to, aby system działał, gdyby doszło do uszkodzenia dzisiaj istniejących systemów łączności, także w zakresie możliwości wykorzystania łączności krótkofalowej oraz satelitarnej, pozwalających na komunikowanie się w trakcie przenoszenia stanowisk kierowania i dowodzenia służb

– donosi dziennik.

Budowa systemu może potrwać do 2034 r.

O tym, że takiego zabezpieczenia potrzebujemy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Martwić może jedynie dość odległa data. Rzecz jasna stworzenie to wielkie przedsięwzięcie, więc oczywistym jest, że nie da się wdrożyć systemu od razu i to musi zająć czas, to jednak aktualne problemy każą się zastanawiać, czy "tu i teraz" jesteśmy gotowi przeciwdziałać.

Na szczęście kłopoty nie występują na taką skalę, o jakiej mowa w przypadku planowanego systemu, ale sam minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wprost mówi, że mamy do czynienia z wojną w cyberprzestrzeni i działaniami mającymi na celu zdestabilizowanie Polski. Póki co to „tylko” atak na PAP czy próby utrudnienia transmisji meczu, ale sam fakt, że przedstawiciele resortu mówią o największej liczbie cyberincydentów w historii na pewno niepokoi.

REKLAMA

O nietypowych wojskowych sprzętach przeczytasz więcej na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA