REKLAMA

Jakub Pachocki szefem działu badawczego OpenAI. Ten, który zwolnił Altmana, odchodzi

Zaledwie dzień po wielkim sukcesie OpenAI, jakim była prezentacja modelu GPT-4o, z firmy odchodzi jeden jej współzałożycieli i czołowy naukowiec, Ilya Sutskever. Jego stanowisko zajmie Polak, Jakub Pachocki, którego Sam Altman nazwał "jednym z największych umysłów naszego pokolenia".

15.05.2024 12.46
Jakub Pachocki szefem działu badawczego OpenAI. Ten, który zwolnił Altmana, odchodzi
REKLAMA

15 maja Sam Altman, dyrektor generalny i jeden z założycieli OpenAI poinformował poprzez wpis w serwisie X (dawnym Twitterze), że firmę opuszcza szef jej działu badawczego, Ilya Sutskever. Sutskever był związany z OpenAI od samego początku istnienia organizacji, będąc jednym z naukowców-inwestorów, których fundusze pozwoliły na rozpoczęcie działalności OpenAI.

REKLAMA

Ilya Sutskever opuszcza OpenAI. Jego stanowisko przejmuje Jakub Pachocki

Ilya Sutskever miał znaczący wpływ nie tylko na OpenAI jako organizację, ale także na jej działania badawcze. Sutskever odegrał kluczową rolę przy tworzeniu dużych modeli językowych z serii GPT i modeli przetwarzających tekst na obrazy. W listopadzie 2023 roku skonfliktował się z Samem Altmanem i doprowadził do jego zwolnienia. Teraz sam odchodzi z OpenAI.

W poście informującym o odejściu Sutskevera Sam Altman nie przekazał powodów pożegnania naukowca, a jedynie wyraził ubolewanie i wdzięczność. Ponadto Altman w bardzo ogólnikowy sposób poinformował, że naukowiec będzie pracował nad własnym projektem.

To dla mnie bardzo smutne. Ilya jest z całą pewnością jednym z największych umysłów naszego pokolenia, światłem przewodnim naszej dziedziny i drogim przyjacielem. Jego błyskotliwość i wizja są dobrze znane; jego ciepło i współczucie są mniej znane, ale nie mniej ważne.

OpenAI nie byłoby tym, czym jest bez niego. Chociaż ma coś osobiście ważnego, nad czym zamierza pracować, jestem na zawsze wdzięczny za to, co tu zrobił i zaangażowany w dokończenie misji, którą razem rozpoczęliśmy. Cieszę się, że przez tak długi czas mogłem być blisko tak niezwykłego geniusza i kogoś tak skupionego na osiągnięciu najlepszej przyszłości dla ludzkości

- napisał Sam Altman we wpisie informującym o odejściu Ilyi Sutskevera z OpenAI.

Kim jest nowy szef działu badawczego OpenAI?

W tym samym wpisie poinformował on o przejęciu stanowiska szefa działu badawczego przez Jakuba Pachockiego, którego również nazwał "jednym z największych umysłów naszego pokolenia".

Jakub Pachocki to pochodzący z Gdyni naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją, związany z OpenAI od 2017 roku. Pachocki już w czasie liceum odnosił sukcesy, biorąc udział w licznych olimpiadach informatycznych, których wyniki pozwoliły mu się dostać na Uniwersytet Warszawski. W czasie studiów wygrał on konkurs Google Code Jam, który zagwarantował mu miejsce w amerykańskim Carnegie Mellon University, na którym uzyskał tytuł doktora nauk komputerowych, a następnie został przyjęty na Uniwersytet Harvarda, gdzie skończył studia postdoktoranckie.

Zawodowo Pachocki był początkowo związany z Facebookiem, by po skończonych studiach na Harvardzie przejść do OpenAI i stać się częścią zespołu Dota - zespołu badającego zastosowania AI w grach. Później stał się on kierownikiem badań w zespole rozumowania, a następnie kierownikiem badań w zespole głębokiego uczenia.

Pachocki w serwisie X (dawnym Twitterze) również odniósł się do odejścia Ilyi Sutskevera, nazywając go "mentorem i dobrym współpracownikiem". Jednak nie opublikował on żadnego wpisu odnoszącego się do nowo zajętego przez siebie stanowiska.

Jego niesamowita wizja tego, czym może stać się głębokie uczenie, była podstawą tego, czym jest dziś OpenAI i dziedzina sztucznej inteligencji. Jestem mu głęboko wdzięczny za nasze niezliczone rozmowy, od dyskusji na wysokim szczeblu na temat przyszłości postępu AI, po głęboko techniczne sesje whiteboardingowe.

- przekazał Pachocki.

Więcej na temat OpenAI:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Prathmesh T / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA