REKLAMA

Pierwszy emulator PlayStation dostępny już na iPhone'ach

Posiadacze telefonów iPhone oraz tabletów iPad na terenie Unii Europejskiej mogą już pobierać pierwszy bezpłatny emulator PlayStation, dostępny bezpośrednio z App Store.

14.05.2024 05.11
Już działa! Pierwszy emulator PlayStation dostępny na iPhone'ach
REKLAMA

Inwazja emulatorów na telefony iPhone oraz tablety iPad trwa w najlepsze. Apple otworzył - choć niechętnie - bramy do legalnej emulacji jako ruch wyprzedzający wobec Komisji Europejskiej. Korporacja chciała w ten sposób zrzucić z siebie przynajmniej część zarzutów o praktyki monopolistyczne.

REKLAMA

W efekcie tego iPhone otrzymał bardzo dobry emulator klasycznych konsol Nintendo, możliwy do pobrania poprzez alternatywny sklep z aplikacjami. Teraz telefony Apple dostały emulator PlayStation, do tego darmowy i do pobrania bezpośrednio z App Store.

Emulator PlayStation o nazwie Gamma jest darmowy i możliwy do pobrania prosto z App Store.

Co świetne, w przeciwieństwie do części innych darmowych emulatorów, Gamma nie bombarduje graczy reklamami (jedna przed uruchomieniem emulowanej gry) ani nie wyłudza danych. Za programem stoi ZodTTD - znany na scenie producent emulatorów, mający na swoim koncie m.in. AdBustera, OpenTTD, SNES4iPhone czy GameBoy4iPhone.

Emulator pierwszego PlayStation o nazwie Gamma można pobrać bezpośrednio z App Store, do tego bezpłatnie. Karta informacyjna programu ostrzega o korzystaniu z danych użytkownika, ale osoby które rozłożyły program na części pierwsze udokumentowały na platformie Reddit, że Gamma nie wyłudza informacji, jest bezpieczna i warta polecenia.

Działania emulatora Gamma sprawdziłem na przykładzie kultowego Spider-Mana z PS1.

Do czasu nowych Spider-Manów dla PS4, klasyk z PSX wydawał mi się najlepszą grą o tym superbohaterze w historii. Możliwość swobodnego bujania po trójwymiarowym mieście sama w sobie była niesamowita. Już pal licho, że 3/4 tego miasta było skąpane w toksycznej mgle, by oszczędzać moce przerobowe pierwszego PlayStation.

Spider-Man na emulatorze Gamma na iPhone 15 Pro działał poprawnie. Rozgrywkę poprzedziła 10-sekundowa reklama, ale później przeszedłem dwie misje bez żadnych rozpraszaczy. Nigdzie nie widziałem też stale obecnych banerów reklamowych lub innych form monetyzacji programu.

REKLAMA

Gamma działa zarówno w trybie pionowym, jak również poziomym. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy, ze względu na większą powierzchnię cyfrowych przycisków oraz wyświetlanych treści. Programowi wciąż jednak brakuje kilku opcji, jak możliwość lepszego dopasowania proporcji ekranu albo edycja ustawienia poszczególnych dotykowych przycisków.

Nie zmienia to faktu, że już jest! Już działa! Pierwszy emulator PSX powszechnie dostępny na iPhonie bezpośrednio przez App Store stał się faktem. Dino Crisis i Silent Hill, nadchodzę!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA