REKLAMA

Chcesz zaktualizować Windowsa? System nie pozwoli na to, jeżeli masz te programy

Podczas następnej aktualizacji z Windows Update może czekać cię niemiła niespodzianka. Microsoft przygotował całkiem długą listę programów, które sprawią, że system zatrzyma aktualizację ze względu na "problemy z bezpieczeństwem i wydajnością".

08.04.2024 09.45
Chcesz zaktualizować Windowsa? System nie pozwoli na to, jeżeli masz te programy
REKLAMA

Kilka dni temu internet obiegła informacja, zgodnie z którą aktualizacja systemu Windows 11 nie powiedzie się, jeżeli na komputerze zainstalowana będzie aplikacja StartAllBack. Przy próbie aktualizacji system pokaże błąd wskazując, że aplikacja będzie wywoływać problemy z "bezpieczeństwem i wydajnością".

Pierwotnie wydawało się, że to sam Microsoft ma problem z aplikacją StartAllBack, gdyż ta wprowadza do Windowsa 11 menu start w formie znanej z Windows 10 i 7. Jednak jak się okazuje, Microsoft nie jest antyfanem nostalgii. Bo lista programów, które uniemożliwiają aktualizację systemu Windows jest dużo dłuższa.

REKLAMA

Z tymi programami nie zaktualizujesz Windowsa. Oto lista

Niemiecki serwis DeskModder ujawnił, że w rzeczywistości w systemie Windows istnieje cała lista programów, które wywołają błąd podobny do tego, z jakim obecnie mierzą się użytkownicy StartAllBack.

Podczas aktualizacji systemu, Windows Update sprawdza, czy na komputerze jest zainstalowana jedna z aplikacji, które mogą wywołać problemy. Jeżeli jest, aktualizacja zostanie przerwana, a użytkownikowi zostanie wyświetlona stosowna informacja.

Lista aplikacji wywołujących owy błąd zawarta jest w pliku appraiser.sdb i prezentuje się następująco:

 • ConisioAdmin.exe (Solidworks PDM)
 • EaseUS Disk Copy.exe (aplikacja do kopiowania dysków)
 • ep_dwm.exe (ExplorerPatcher) Dołączony od 22H2
 • iCloudServices.exe (pliki iCloud udostępniane w Eksploratorze przez WhatsApp) od 23H2
 • RadeonSoftware.exe (ustawienia wydajności GPU AMD) od 23H2
 • StartAllBackCfg.exe (StartAllBack) dołączony od 22H2
 • Multi-mon + Copilot (Microsoft)
 • MergeSdb (Microsoft)
 • Intel IntcOED.sys (Intel)
 • Intel IntcAudioBus.sys (Intel) (%WinDir%\System32\drivers\IntcAudioBus.sys)
 • Realtek 8192su Wireless USB 2.0 Adapter (Realtek) (%WinDir%\System32\drivers\RTL8192su.sys)

Jak zauważył DeskModder, blokowanie nie jest oparte jedynie na nazwie aplikacji. Przykładowo, na liście znajduje się także odtwarzacz VLC (vlc.exe), lecz wpis odnosi się jedynie do wersji dla Windows 7.

Co ciekawe, rozwiązaniem problemu jest nie tylko deinstalacja. Fani StartAllBack odkryli wcześniej, że mogą odinstalować aplikację, zaktualizować system Windows 11, a następnie zainstalować ją ponownie, zmieniając nazwę pliku wykonywalnego instalatora. W ten sposób system Windows 11 przestaje blokować instalację.

Więcej na temat systemu Windows:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Hamara / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA