REKLAMA

Kolorowa mapa Polski. Orange pokazał, gdzie częściowo wyłącza sieć

Orange pokazał, gdzie zaplanowane jest wyłączenie sieci 3G w różnych miejscach Polski. Możesz sprawdzić, kiedy wyłączą sieć starego typu w twojej okolicy.

18.04.2024 14.38
Kolorowa mapa Polski. Orange pokazał, gdzie częściowo wyłącza sieć
REKLAMA

Pomarańczowy operator nie tylko rozwija sieć 5G w paśmie C, ale jednocześnie ulepsza 4G (LTE). Modernizacja wcześniejszej generacji sieci odbywa się kosztem wyłączania 3G. Do końca tego roku klienci pomarańczowego operatora mocno zyskają – zastąpienie 3G pozytywnie wpłynie na zasięg i pojemność, co przełoży się na lepsze doświadczenia z korzystania z internetu.

REKLAMA

Orange pokazał, gdzie wyłączy 3G. Mamy harmonogram na 2024 r.

Na swoim blogu firmowym Orange przekazał kilka ważnych wiadomości dotyczących procesu wygaszania sieci 3G. Ten trwa już tak naprawdę od września ubiegłego roku. Operator zwalnia pasmo 900 MHz i dokonuje tzw. procesu refarmingu, czyli przyznania częstotliwości do innej – w tym przypadku nowszej sieci 4G. Rzecznik Orange, Wojciech Jabczyński, również opublikował mapę, która graficznie wskazuje terminy wyłączenia 3G w różnych częściach Polski.

Jak widzimy, na mapie są już pierwsze pomarańczowe plamy, czyli tereny, na których pasmo 900 MHz zostało przekazane na rzecz 4G. W następnym miesiącu technologia 3G zostanie wyłączona w częściach woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, a we wrześniu 2024 r. praktycznie na terenie całego woj. kujawsko-pomorskiego i części woj. pomorskiego. Następnie w planach jest północna część woj. mazowieckiego, zachodnia woj. podlaskiego i wschodnie tereny woj. dolnośląskiego. Harmonogram sięga listopada 2024 r. i jak widać, Orange skupia się przede wszystkim na północnej części kraju.  

Proces wyłączania sieci 3G jest stopniowy. Już w lutym tego roku firma poinformowała, że w maju zaplanowano wyłączanie sieci 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Wcześniej firma dokonała tego w rejonie Piły i Sieradza. Prace są wykonywane z prostego powodu – sieć 4G LTE jest znacznie nowocześniejsza i po prostu lepsza niż 3G – pozwala klientom na uzyskanie szybszego internetu mobilnego w telefonie, ale też zwiększa jakość rozmów i połączeń (m.in. przy użyciu technologii VoLTE).

Jednocześnie firma przygotowuje kolejne obszary do obsługi technologii 5G. Wyłączenie sieci 3G Orange w Polsce ma zostać zrealizowane do końca 2025 r.

Jak się przygotować do wyłączenia sieci 3G?

Zdecydowana większość użytkowników nie będzie musiała nic robić. Jeśli obecnie korzystamy z sieci 4G lub 5G, to tak naprawdę już jesteśmy gotowi na wyłączenie 3G. W momencie, gdy korzystamy ze starszego telefonu, warto sprawdzić, czy urządzenie i karta SIM obsługuje 4G i VoLTE – można to zrobić, wysyłając darmowego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Jeśli będzie potrzeba wymiany karty, to udając się do salonu Orange, zrobimy to za darmo.

Jeśli telefon nie obsługuje LTE, będzie konieczna wymiana urządzenia na nowe – takie, które obsługuje co najmniej sieć 4G. Dzisiaj nawet tańsze smartfony wspierają 5G, nie mówiąc o LTE.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA