REKLAMA

Smartfony Sony Xperia 1 VI tuż, tuż. Oto co już wiemy

Sony oficjalnie zapowiedziało premierę nadchodzących smartfonów. Mimo że do premiery pozostaje jeszcze trochę czasu, to tak naprawdę o jednym modelu wiemy już wszystko.

18.04.2024 17.29
sony xperia
REKLAMA

Już w następnym miesiącu firma zaprezentuje co najmniej dwa modele – sztandarową 1 VI oraz średniopółkową 10 VI. Trzeci model, czyli Xperia 5 VI, najprawdopodobniej zostanie wprowadzony później – w okolicach jesieni. Najlepszy tegoroczny smartfon Japończyków nie będzie jednak się już tak bardzo wyróżniać na tle konkurencji.

REKLAMA

Sony Xperia 1 VI z datą premiery. Wiemy o niej wszystko

Sony ogłosiło, że już w następnym miesiącu, 17 maja odbędzie się wydarzenie premierowe, na którym zostaną zaprezentowane nowe smartfony Xperia. Gigant technologiczny z Japonii pokaże wówczas Xperię 1 VI. Nowy smartfon pod względem wyglądu nie będzie różnił się znacząco od poprzedników – zachowa kanciasty kształt oraz symetryczne ramki bez wcięć na aparaty. Urządzenie jednak zrezygnuje z największego wyróżnika, jakim był nietypowy ekran.

Poprzednie Xperie miały do dyspozycji panele pracujące w rozdzielczości 4K w kinowych proporcjach 21:9, natomiast wydaje się, że Sony z tym kończy. Producent ma bowiem zastosować ekran w bardziej typowych dla dzisiejszych smartfonów proporcjach 19,5:9, więc sprzęt będzie szerszy i mniej wydłużony niż wcześniejsze telefony Sony.

Co więcej, smartfon zostanie pozbawiony ekranu o wysokiej rozdzielczości, a zamiast tego producent zastosuje niższą rozdzielczość – najpewniej WQHD+, chociaż niezmiennie będzie to panel OLED o podwyższonym odświeżaniu 120 Hz. Jest również szansa, że producent  zdecyduje się na matrycę obsługującą technologię LTPO, która pozwoliłaby na uzyskanie większego zakresu częstotliwości od 1 Hz, tak jak to robią ekrany w innych najlepszych smartfonach z 2024 r. – m.in. Galaxy S24, Xiaomi 14, OnePlus 12.

Sony Xperia 1 VI zostanie wyposażona w procesor Snapdragon 8 Gen 3 i plotki mówią, że urządzenie miałoby otrzymać ulepszenie w zakresie pamięci operacyjnej – zamiast 8 GB w podstawowej wersji byłoby aż 12 GB. W kwestii aparatów producent natomiast nie wprowadzi większych zmian – urządzenie ma zachować zestaw z Xperii 1 V składający się z trzech modułów: głównego 52 Mpix, szerokiego 12 Mpix i teleobiektywu peryskopowego 3,5x – 5,7x z matrycą 12 Mpix. Bateria również powinna być nieco większa, bo zaoferuje pojemność 5000 mAh.

Telefon okaże się nieco bardziej zaawansowaną wersją modelu sprzed roku, która jednocześnie porzuca typowe dla smartfonów Sony cechy. Czy to sprawi, że telefony marki wrócą do łask użytkowników? Trudno powiedzieć, natomiast urządzenie ma wreszcie nadgonić konkurencję w kwestii oprogramowania. Mówi się bowiem, że Xperia 1 VI (wreszcie!) będzie aktualizowana przez 5 lat. Dotychczas w smartfonach firma podchodziła bardzo staromodnie do tego aspektu, przyznając użytkownikom tylko dwie aktualizacje systemu Android.

Taki Samsung nawet w smartfonach za kilkaset złotych potrafi serwować 5-letnie aktualizacje (w sztandarowych Galaxy S24 już nawet przez 7 lat), a urządzenia Sony nie należą do najtańszych. Zatem nie wypada, żeby w smartfonie za 6000 zł znalazł się tak krótki czas wsparcia.

REKLAMA

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA