REKLAMA

Apple się poddał. Pobierzesz aplikacje w nowy sposób

Po latach walki i upierania się przy App Store, Apple w końcu musiał ustąpić. Już teraz pierwsi użytkownicy w Unii Europejskiej mogą korzystać z alternatywnych sposobów pobierania aplikacji na swoje iPhone'y.

17.04.2024 06.04
Apple się poddał. Pobierzesz aplikacje w nowy sposób
REKLAMA

Unia Europejska zmusiła Apple do ustępstw. Osoby mieszkające w krajach członkowskich UE mogą teraz pobierać aplikacje spoza App Store na dwa nowe sposoby. Jednym z nich są alternatywne sklepy z aplikacjami, takie jak Epic Games Store, który szykuje się do debiutu. Drugą opcją jest pobieranie aplikacji bezpośrednio z sieci, o czym więcej poniżej.

REKLAMA

Aplikacje z sieci (prawie) jak na Androidzie

W zeszłym miesiącu Apple ogłosił nowy program o nazwie Web Distribution, który pozwala deweloperom w Unii Europejskiej dystrybuować swoje aplikacje bezpośrednio z ich stron internetowych. Funkcja ta jest obecnie w fazie testów i została udostępniona wraz z wersją beta 2 systemu iOS 17.5.

Aby skorzystać z dystrybucji internetowej, deweloperzy muszą spełnić szereg warunków. Po pierwsze, muszą zaakceptować zaktualizowane warunki korzystania z App Store, które obejmują opłatę serwisową za każdą instalację aplikacji po przekroczeniu miliona pobrań rocznie.

Proces instalowania aplikacji na iOS-ie z internetu

Dodatkowo, aplikacje muszą przejść przez wewnętrzny proces weryfikacji Apple'a i mogą być instalowane tylko z zarejestrowanej witryny internetowej. Firma udostępni również narzędzia pomagające deweloperom w integracji ich aplikacji z funkcjami systemowymi.

Na Spider's Web znajdziesz więcej nowości od Apple'a:

Należy pamiętać, że nie będzie można w ten łatwy sposób pobierać pirackich wersji popularnych programów. Apple nadal będzie czuwał nad tym, aby wszystkie dystrybuowane aplikacje były w 100 proc. legalne.

Kup iPhone'a
x-kom
iPhone 15
x-kom

Pobieranie aplikacji za pomocą dystrybucji internetowej

Użytkownicy pobierający aplikacje za pośrednictwem dystrybucji internetowej przejdą przez proces udzielania uprawnień. Zostaną poinformowani, co oznacza zezwolenie na instalowanie aplikacji z witryny konkretnego dewelopera.

REKLAMA

Jak zauważył serwis 9to5Mac, po zatwierdzeniu tego uprawnienia za pomocą Face ID następuje osobny, trzyetapowy proces instalacji samej aplikacji. System bezpieczeństwa zapewnia użytkownikom wgląd w szczegółowe informacje o aplikacji przed jej instalacją.

Należy również pamiętać, że funkcja ta jest dostępna tylko na iPhone'ach. Użytkownicy iPadów w Unii Europejskiej nadal będą musieli pobierać aplikacje z App Store. Bo według UE, problem monopolu dotyczy wyłącznie App Store na iPhone'ach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA