REKLAMA

Szykuj się na podwyżki cen gier. Naszą cierpliwość testuje Ubisoft

Już nie 339 zł, ale 349 zł mają płacić polscy gracze za zupełnie nową wysokobudżetową produkcję. Granicę próbuje przesunąć Ubisoft, wykorzystując do tego markę Gwiezdnych wojen.

10.04.2024 18.07
Szykuj się na podwyżki cen gier. Naszą cierpliwość testuje Ubisoft
REKLAMA

Wczoraj pisałem, że Star Wars Outlaws zapowiada się na całkiem świeży, ciekawy projekt w uniwersum Gwiezdnych wojen. Niestety, to samo Outlaws przetestuje cierpliwość Polaków, kosztując więcej niż typowa gra na premierę wydana na naszym rynku.

REKLAMA

349 zł zamiast 339 zł - za tyle Ubisoft chce sprzedawać gry AAA w Polsce.

Chociaż wzrost o 10 złotych nie jest znaczący, trudno znaleźć jego walutowe podstawy. Silna złotówka sprawia, że ceny elektroniki w Polsce przyjemnie malały przez ostatnie kilka miesięcy, zwłaszcza w kategorii telewizorów i smartfonów. Tymczasem Ubisoft zamiast zmniejszać, zwiększa ceny nowych gier.

Warto zauważyć, że dwie poprzednie duże gry Ubisoftu na premierę - pirackie Skull and Bones oraz przepiękny Avatar - kosztowały 339 zł. Star Wars Outlaws jest więc pierwszym tytułem wobec którego podjęto decyzję o podniesieniu ceny do poziomu 349 zł.

Rosnące koszty produkcji gier to jedno, ale w tym przypadku wzrost ceny jest nieuzasadniony.

Byłem tym, który rozumiał wzrost cen gier z poziomu 60 dolarów, ustalonego jeszcze w latach 90, na 70 dolarów. Konsekwencje tej zmiany dla Polaków to ceny na poziomie 329 - 339 zł na premierę. Wzrost do 349 zł trudno mi jednak wytłumaczyć, z dwóch powodów: po pierwsze, Star Wars Outlaws w USA kosztuje 70 dolarów. Po drugie, złotówka jest teraz całkiem silna.

REKLAMA

Mamy więc do czynienia z typową korporacyjną chciwością. To właśnie ta chciwość sprawia, że zaledwie 8 proc. wszystkich graczy kupuje nowe gry na premierę. Większość z nas gra w produkcje mające kilka lat na karku, a także czeka na pierwsze obniżki. Te w przypadku gier Ubisoftu potrafią być spektakularne, pojawiać się już kilka tygodni od premiery.

Jeśli jednak jesteś wielkim fanem Gwiezdnych wojen i nie chcesz czekać na obniżki, alternatywnym rozwiązaniem jest kupno miesięcznego abonamentu Ubisoft+ Premium. Dzięki niemu grę pobierzesz w dniu premiery, mogąc ogrywać ją przez cały czas aktywnej subskrypcji. Niestety, to rozwiązanie dotyczy wyłącznie PC. Cena Ubisoft+ Premium to 75 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA