REKLAMA

Amazon będzie czerpał prąd prosto z Polski

To pierwszy taki zakup giganta w Polsce. Do fotowoltaiki Amazon postanowił dołączyć wiatraki. Prąd z polskich farm wiatrowych będzie napędzał biznes handlowego giganta.

17.04.2024 15.40
Amazon będzie czerpał prąd prosto z Polski
REKLAMA

Amazon poinformował o podpisaniu umowy z Vortex Energy Polska na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku. To pierwsza inwestycja giganta w energię wiatrową w Polsce.

REKLAMA

Łącznie projekty wiatrowe w Jastrowiu i Okonku będą generować ok. 113 000 MWh energii rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 50 tys. polskich gospodarstw domowych. Nowe farmy wiatrowe mają zostać uruchomione w drugiej połowie 2025 r.

Odnawialne źródła energii są jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyspieszenie transformacji energetycznej w naszym kraju. Jednocześnie – jako największy na świecie nabywca energii odnawialnej – jesteśmy dumni, że umożliwiając budowę tych dwóch farm wiatrowych, jesteśmy bliżej osiągnięcia naszych celów, a także wspierania ambitnych planów polskiego rządu w zakresie ekologizacji sieci

– podsumowuje Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Teraz wiatraki, a wcześniej fotowoltaika

W 2022 r. Amazon podpisał umowę na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach o mocy 87 MW. Po uruchomieniu planowanym na maj będzie produkować ponad 120 000 MWh czystej energii rocznie, co pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 57 tys. polskich gospodarstw domowych.

Jeszcze wcześniej panele fotowoltaiczne zostały ułożone na dachu centrum logistycznego w Świebodzinie. 3900 paneli o powierzchni ponad 8600 m2 dostarcza energię odnawialną pozwalającą m.in. na częściowe zasilanie obiektu. Łączna moc instalacji na dachu świebodzińskiego centrum wynosi 1,75 MW, co wystarczyłoby do rocznego zasilenia ok. 480 domów jednorodzinnych w Polsce.

REKLAMA

Więcej o energii ze Słońca przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA