REKLAMA

Może barszczyk? Tego w pociągach PKP od zawsze mi brakowało

W wybranych pociągach PKP Intercity niebawem pojawią się automaty z napojami oraz przekąskami, także na gorąco. To rozwiązanie w ramach rocznego pilotażowego projektu.

14.03.2024 18.16
Może barszczyk? Tego w pociągach PKP od zawsze mi brakowało
REKLAMA

Gdy podróżowałem koleją za granicą, zwróciłem uwagę na automaty znajdujące się na pokładach. Klasyczne, przeszklone, z możliwością kupna podstawowych produktów: wody, napojów gazowanych, czipsów, batoników, maseczek jednorazowych oraz środków czystości.

REKLAMA

Zachodziłem wtedy w głowę, dlaczego w Polsce nie stosuje się podobnego rozwiązania. Pasażerowie w naszym kraju mogą liczyć na wagony gastronomiczne WARS - osobiście je uwielbiam - oraz na wózki minibar. Problem polega na tym, że obie te usługi są zależne od kategorii połączenia i typu pociągu. Czasem nie są więc realizowane wcale.

Ten problem rozwiązywałby właśnie automat: proste do obsługi urządzenie zainstalowane w takim miejscu, aby dało się swobodnie przejść, nie tamując ruchu na korytarzu. Przeszklony, czytelny, umożliwiający dokonanie zakupu po odpowiednim czasie namysłu.

Na szczęście PKP Intercity idzie w duchem czasu. Maszyny vendingowe są instalowane w pierwszych składach.

PKP Intercity rozpoczęło roczny pilotażowy projekt, instalując automaty z przekąskami oraz napojami w pociągach ośmiu wybranych relacji. W pierwszej kolejności maszyny vendingowe są montowane w wielofunkcyjnych wagonach typu COMBO, których PKP Intercity posiada 60. Dostawcą samych urządzeń jest firma Quattro.

Projekt jest na etapie ostatnich formalności związanych z instalacją automatów w składach PKP Intercity oraz końcowe prace techniczne. Uruchomienie maszyn ma się odbyć na przełomie kwietnia oraz maja.

Automaty pojawią się w pociągach:

  • IC Gałczyński relacji Warszawa – Szczecin
  • IC Strzelecki relacji Warszawa – Gorzów Wielkopolski
  • IC Mewa relacji Warszawa – Szczecin
  • IC Podlasiak relacji Suwałki – Szczecin
  • IC Mamry relacji Wrocław – Olsztyn – Wrocław
  • IC Lednica relacji Poznań – Gdynia – Poznań
  • IC Drwęca relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn
  • IC Bachus relacji Zielona Góra – Gdynia – Zielona Góra

Nie tylko woda i batoniki. Co kupimy w maszynach vendingowych w pociągach PKP Intercity?

REKLAMA

Automaty mają być dopełnieniem oferty gastronomicznej, ale kupimy w nich nie tylko wodę oraz batoniki. Poza napojami, wafelkami i czipsami ofertę modeli Quattro Q7S uzupełnią także świeże kanapki, robione bezpośrednio przez obsługę WARS. Natomiast automaty w wersji Quattro Q7E pozwolą napić się czegoś gorącego, pozwalając wybrać nie tylko między różnymi rodzajami kawy. Na zdjęciach dostarczonych przez PKP Intercity w menu automatu znajduje się nawet barszcz i gorąca czekolada.

Urządzenia vendingowe będą działały 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Co istotne, płatność będzie realizowana wyłącznie z użyciem kart oraz technologii zbliżeniowych. Jestem zdecydowanie na tak!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA