REKLAMA

Jeszcze jeden powód, żeby nie przekraczać prędkości. Nie nabierzesz się na tę sztuczkę

Po raz kolejny oszuści biorą na celownik kierowców. Najwidoczniej zdali sobie sprawę z tego, że wielu ma co nieco za uszami i łatwo uwierzą w to, że zostali przyłapani na jechaniu zbyt szybko.

13.03.2024 07.51
mandat
REKLAMA

Przed nowym sposobem na wyłudzenie pieniędzy przez oszustów ostrzega Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Złodzieje wysyłają maile, w których informują o mandacie za przekroczenie prędkości. Zaznaczają, że karę należy uiścić w ciągu 72 godz.

REKLAMA

Oszuści liczą na to, że kierowcy nie będą się długo zastanawiali nad wiarygodnością nadawcy, pamiętając swoje niecne występki. Nie odmówię sobie złośliwości: patrząc po tym, jak wyglądają polskie drogi, raczej nietrudno znaleźć kogoś, kto uwierzyłby, że przekroczył przepisy i zasłużył na karę.

Pewnie oszuści liczą również na to, że trafią na tych, którzy nie mają sobie nic do zarzucenia. Tym bardziej będą więc zaskoczeni i klikną w link, by jak najszybciej pozbyć się obciążeń.

Tymczasem GITD przypomina:

Korespondencja w sprawach zarejestrowanych naruszeń za pomocą urządzeń rejestrujących prowadzona jest w formie tradycyjnej (za pośrednictwem Poczty Polskiej) lub za pośrednictwem elektronicznego biura obsługi klienta eBOK CANARD. Każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty. Płatności  należy dokonywać w banku, na poczcie lub z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. GITD nie przesyła linków do uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego.

W tym przypadku nie znamy szczegółów, ale możemy domyślać się, że ofiara trafia na fałszywą stronę, która przypomina bramkę płatniczą. Podaje swoje dane i traci dostęp do konta. A oszuści mają otwartą furtkę, by wykraść przechowywane oszczędności.

Kierowcy na celowniku

Niedawno informowaliśmy o działaniach oszustów na parkingach. Wkładają za wycieraczkę na parkingu marketu fałszywy mandat, podszywając się pod znaną firmę i czekają, aż kierowcy prześlą pieniądze na ich konto. W ostatnim czasie popularne stały się również kody QR przylepiane na automatach parkingowych. Ofiara myśli, że opłaca miejsce postojowe, a tymczasem trafia na podstawioną przez przestępców fałszywą stronę.

Na Spider's Web wyjaśniamy, jak działają oszuści:

Jak się chronić? Nie przekraczać prędkości i parkować we właściwych miejscach – 2 z 3 pułapek uda się na pewno uniknąć. A w całości bezpieczni będziemy sprawdzając, kto do nas pisze, z jakiego adresu i co proponuje. Wszelkie wątpliwości starajmy się rozwiewać bezpośrednio na stronach danych usług czy urzędów. Nie idźmy na skróty i nie klikajmy w podstawione linki.

Kup komunikator drogowy Yanosik XS

zdjęcie główne: PhotoRK / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA